مديركل ارشاد خراسان رضوي: مشهد قطب فعاليتهاي قرآني است

مشهد- ايرنا- مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي گفت: مشهد به دليل برخورداري از ظرفيتهاي بسيار ارزشمند به عنوان قطب اصلي فعاليتهاي قرآني در جهان اسلام شناخته مي شود.

سيد سعيد سرابي روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ايرنا افزود: اساتيد و قاريان بسيار ارزشمندي در مشهد مشغول به فعاليت هستند و اقدامات صورت گرفته در اين شهر از لحاظ كيفي و كمي قابل مقايسه با هيچ نقطه از كشور حتي تهران نيست.
وي حضور قاريان و اساتيد بين المللي، موسسات و تشكلهاي قرآني، خادمان و هنرمندان قرآني را نشانگر ظرفيت بالاي مشهد در اين حوزه ذكر و بيان كرد: مشهد حتي در مقايسه با قاهره پايتخت مصر نيز در بسياري از شاخصهاي قرآني توسعه يافته تر است.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي در ادامه همچنين به دوازدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن و عترت مشهد اشاره و بيان كرد: اين نمايشگاه هر چند نسبت به پارسال از فضاي كمتري برخوردار است ولي رشد چشمگيري در حوزه فعاليتهاي كيفي داشته است.
وي ادامه داد: شمار بازديدكنندگان اين نمايشگاه نيز نسبت به سالهاي گذشته رشد بسيار زيادي داشته و تاكنون توانسته ميزبان تعداد زيادي از علاقه مندان به علوم و هنرهاي قرآني بوده است.
سرابي همچنين ترويج و گسترش فعاليتهاي قرآني را از رويكردهاي اصلي اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي در سال جاري اعلام و بيان كرد: بر اساس برنامه ريزي تلاش شد نمايشگاه قرآن و عترت به صورت همزمان در بسياري از شهرستانهاي خراسان رضوي نيز برگزار شود.
وي افزود: پارسال يازدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن و عترت مشهد ميزبان 200 هزار بازديدكننده بود كه بر اساس برنامه ريزي انجام شده قطعا اين آمار امسال رشد بيشتري خواهد داشت.
مديركل فرهنگ و ارشاد اسلامي خراسان رضوي ادامه داد: در طول چهار سال استقرار دولت تدبير و اميد، تعداد آموزش گيرندگان و بهره مندان از فعاليتهاي قرآني در اين استان از 54 هزار و 512 به 525 هزار و 222 نفر رسيده و بيش از 627 درصد رشد داشته است.
وي به برگزاري نشستهاي تخصصي در خصوص مشهد پايتخت فرهنگي جهان اسلام در نمايشگاه قرآن و عترت نيز اشاره و بيان كرد: معرفي ظرفيتها و دستاوردهاي پايتخت فرهنگي جهان اسلام از جمله رويكردهايي است كه به صورت ويژه در دوازدهمين نمايشگاه قرآن و عترت دنبال شده است.
دوازدهمين نمايشگاه بين المللي قرآن و عترت مشهد از 13 خرداد جاري در مركز نمايشگاههاي آستان قدس رضوي در جوار حرم مطهر رضوي فعاليت خود را آغاز كرده تا بيستم همين ماه ادامه دارد. اين نمايشگاه در هشت هزار متر مربع فضاي مسقف داير شده و داراي 27 كميته، 24 بخش از جمله كودك و نوجوان، عترت و ولايت، نشر الكترونيك، بخش بين الملل و مشهد 2017 است. همچنين كشورهايي از جمله افغانستان، پاكستان، سوريه، عراق، تركيه، جمهوري آذربايجان، تركمنستان و تاجيكستان در بخش پايتخت فرهنگي جهان اسلام نمايشگاه بين المللي قرآن و عترت مشهد كه از ساعت 19 تا 24 هر شب داير است حضور دارند.
خبرنگار: توحيد آرش نيا **انتشاردهنده: حسين كريم زاده
7498/1858