تحلیلگر لبنانی: عربستان سعودی می خواهد همه كشورهای منطقه مطیع او باشند

بیروت-ایرنا-«امین قموریه» نویسنده و روزنامه نگار لبنانی در گفت و گو با ایرنا تاكید كرد كه ریشه بسیاری از تنش ها در منطقه این است كه عربستان سعودی می خواهد همه كشورهای منطقه مطیع او باشند و در راستای سیاست های این كشور حركت كنند.

وی در این مصاحبه كه به بهانه تنش اخیر بین عربستان و همپیمانان آن با قطر صورت گرفت، گفت: این اختلاف ها بحرانی بسیار خطرناك بین كشورهای حوزه خلیج (فارس) است. این اختلاف ها در زمانی بروز پیدا كرد كه موضوع تشكیل «ناتوی عربی» برای مقابله با دشمنان سعودی نیز مطرح شده بود. آیا بهتر نبود این كشورها قبل از سخن گفتن درباره مقابله با دیگران، مشكلات داخلی خود را حل و فصل می كردند؟
به گفته قموریه، دلایل واقعی حمله به قطر با آنچه در ظاهر اعلام می شود تفاوت دارد؛ چرا كه اتهام زنی های ریاض به دوحه اتفاق جدیدی نیست و حمایت قطر از اخوان المسلمین و روابط با ایران و پناه دادن به معارضان سعودی از سال 2014 مطرح بوده است.
نویسنده روزنامه «النهار» با اشاره ادعای سعودی ها درباره دیدار وزیر خارجه قطر و «قاسم سلیمانی» فرمانده سپاه قدس ایران در عراق گفت: دلایل محكمی برای وقوع چنین دیداری مطرح نشده است. مساله این است كه عربستان تصمیم گرفته همه كشورهای عضو شورای همكاری های خلیج (فارس) مطیع تصمیمات سعودی باشند.
وی با اشاره به ابعاد مالی تنش اخیر گفت: ریاض به تنهایی قادر نیست هزینه 400 میلیارد دلاری قراردادها با آمریكا را تامین كند برای همین مجبور به كمك گرفتن از كشورهای دیگر شده است. اما قطر حاضر به همكاری در این قضیه نشده و خشم سعودی ها را برانگیخته است. قطر به خاطر برخورداری از توان مالی و رسانه ای، خود را كشوری تصمیم گیرنده می داند و نمی خواهد دیگران به جای او تصمیم بگیرند. وجود كشوری كه برای خود این میزان استقلال قائل باشد باعث ناراحتی رهبران تازه كار سعودی است.
این تحلیلگر لبنانی درباره دلایل دشمنی امارات با قطر به ایرنا گفت: علت این دشمنی را باید در شاه امارات جست كه بی شباهت به ژنرال نیست. در واقع كشورهای عضو شورای همكاری خلیج (فارس) از رهبران عاقل و خردمند تهی گشته و صدای كشورهایی مانند كویت و عمان دیگر در آن شنیده نمی شود.
قموریه اوضاع كنونی را به نفع آمریكا دانست چرا كه واشنگتن در چنین اوضاعی می تواند با باج خواهی از قطر پول بیشتری به دست آورد و نیز وجود تناقض ها فرصتی برای آمریكاست تا با سوء استفاده از اختلاف ها آن را در جهت افزایش نفوذ خود به كار گیرد.
نویسنده لبنانی در خصوص آینده این اختلاف ها نیز وقوع همه سناریوها را محتمل دانست و گفت: احتمال قوی تر آن است كه قطر از موضع خود كوتاه آمده و دستورات خواسته شده را اجرا كند یا اینكه مانند موضع گیری امیر سابق قطر در بحران سال 2014 معركه را تا آخر ادامه دهد.
خاورم**388**390**2054
انتشاردهنده: محمد خواجوئی

سرخط اخبار جهان