درخواست خانه كارگر آذربایجان شرقی از رئیس جمهوری درمورد ماشین سازی تبریز

تبریز- ایرنا - دبیر اجرایی خانه كارگر آذربایجان شرقی نسبت به واگذاری بی برنامه مجموعه 'ماشین سازی تبریز' هشدار داد و از دكتر روحانی رئیس جمهوری خواستار رسیدگی به این موضوع شد.

به گزارش ایرنا، كریم صادق زاده تبریزی روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگاران اظهار كرد: برخی گزارش های رسیده حاكی از جدی شدن بحث واگذاری این واحد بزرگ صنعتی به عنوان نگین صنعت آذربایجان به افراد حقیقی است كه اهلیت آنها برای مدیریت این مجموعه منحصر به فرد به اثبات نرسیده و كارنامه آن ها مشخص است.
وی گفت: مردم به ویژه كارگران انتظار دارند آقای روحانی شخصا در این خصوص وارد عمل شود.
عضو منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز با بیان اینكه به نظر می رسد در مطرح ساختن سریع واگذاری ماشین سازی تبریز بلافاصله پس از انتخابات ریاست جمهوری اهداف خاصی دنبال می شود، خاطرنشان كرد: واگذاری قبلی ماشین سازی به صندوق ورشكسته بازنشستگی فولاد ایران اعتراض گسترده كارگری را به همراه داشت.
وی افزود: تجربه خصوصی سازی های انجام شده به خوبی نشان می دهد هیچ یك به اهداف موردنظر منتج نشده و نزدیك به اتفاق این واحدها با تعطیلی مواجه یا مشكلاتشان بیشتر شده است.
صادق زاده با تأكید بر اینكه باید واگذاری كارخانه ماشین سازی تبریز با عقلانیت و بررسی كارشناسی صورت گیرد، گفت: در مزایده اعلامی كل مجموعه كارخانه ماشین سازی تقریبا معادل بهای مجموعه آپارتمان های متعلق به كارخانه ماشین سازی در ائل گلی تبریز قیمت گذاری كارشناسی شده و به نظر می رسد در واقع خریدار این مزایده در ابتدا چشم به این مجموعه آپارتمانی برای ساخت و ساز و فروش دارد.
دبیر اجرایی خانه كارگر آذربایجان شرقی با بیان اینكه ماشین سازی تبریز به عنوان كارخانه مادر می تواند با فعالیت خود سرمنشاء ایجاد واحدهای جدید صنعتی باشد، اظهاركرد: در سالی كه به فرمان مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال نامگذاری شده توجه به چنین مجموعه هایی باید بیش از این باشد.
وی با بیان اینكه با چنین شیوه واگذاری باید فاتحه صنعت استان را خواند، گفت: واگذاری كارخانه ماشین سازی به این شیوه روحیه كار و تولید را در سطح منطقه و ملی از بین می برد و ما از همه مسئولان، وزیران دولت، استاندار به ویژه نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی می خواهیم دركنار هم درمورد واگذاری كارخانه ماشین سازی تبریز حساسیت لازم را به خرج دهند و سازمان خصوصی سازی را به بررسی كارشناسی تر موضوع وادار كنند.
صادق زاده با تأكید بر اینكه اولویت در واگذاری كارخانه ماشین سازی تبریز باید خود كارگران باشند، افزود: كارگران این مجموعه صنعتی بارها اعلام كرده اند كه توان اداره كردن و به سودرسانی این واحد را دارند و سازمان خصوص سازی باید از این ظرفیت استفاده كند.
عضو منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تبریز با ابراز تعجب از اصرار سازمان خصوصی سازی در واگذاری كارخانه ماشین سازی تبریز به غیر از مجموعه كارگران گفت: پیش از این عبدالعلی زاده رئیس هیات مدیره شركت سرمایه گذاری تامین اجتماعی شستا به عنوان مجموعه ای متلعق به كارگران با اشاره به برگزاری جلسه مشترك با وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی، رئیس سازمان خصوصی سازی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخصوص تعیین تكلیف گروه ماشین سازی تبریز گفته بود كه شستا آمادگی خود را در آن جلسه برای خرید سهام و مدیریت گروه ماشین سازی تبریز اعلام كرده است.
وی افزود: البته در این ارتباط لازم است این انتقال در جلسه هیأت دولت مطرح شود تا شكل عملی به خود بگیرد.
صادق زاده با بیان اینكه كارگران شركت ماشین سازی تبریز نیز از انتقال این مجموعه به شستا استقبال كرده اند، افزود: متاسفانه افرادی برای حفظ پست و عده ای هم با اهداف خاصی در تلاشند تا ماشین سازی تبریز به نحوی واگذار شود كه نگین صنعت آذربایجان همچون برخی واگذاری های دیگر به ورطه نابودی كشیده شود و آنها به منفعت خود دست یابند.
دبیر اجرایی خانه كارگر آذربایجان شرقی همچنین از سازمان خصوصی سازی خواست از مشاوره كامل با كارگران و مدیران با تجربه به ویژه پیشكسوتان ماشین سازی تبریز بهره جوید و نماینده كارگران را نیز در جلسات واگذاری شركت دهد تا در شكل گیری تصمیمات نقش نیروی انسانی فراموش نشود.
صادق زاده با بیان اینكه در بحث واگذاری ها مباحث مختلفی در راستای بهبود وضعیت تولید و صنعت مطرح می شود، گفت: عده ای می گویند خصوصی سازی به نوعی ظرفیت سازی تلقی شده و دیگر تحریم ها ممانعتی برای عقد قراردادهای بین المللی ایجاد نمی كند اما بررسی ها از واگذاری ها نشان می دهد تمام این مسائل حرف و حدیثی بیش نیست و اهداف دیگری در واگذاری ها دنبال می شود.
وی با تأكید بر اینكه نباید اجازه داد هر سرمایه گذار ناشناخته و یا با دارا بودن كارنامه مشخص در واگذاری ماشین سازی تبریز قد علم كند، اظهاركرد: زمانی كارخانه ماشین سازی بیش از 4 هزار كارگر داشت اما به بهانه خصوصی سازی آن را بلاتكلیف گذاشتند حتی با جداكردن بخشی از آن تحت عنوان شركت ریخته گری ماشین سازی مدیریت هماهنگ آن را با مشكل مواجه ساختند و در ادامه با طرح خصوصی سازی به مرور بستر توسعه آن را بستند.
وی افزود: در هرحال با پتانسیلی كه در كارخانه ماشین سازی تبریز وجود دارد می توان مدیریت آن را با انتقال به مجموعه هایی به ویژه متعلق به كارگران از جمله شستا برند جهانی آن را حفظ و توسعه داد.
گروه ماشین سازی تبریز به عنوان یكی از بزرگترین كارخانه‌های كلانشهر تبریز توان تولید انواع ماشین‌های صنعتی همانند انواع ماشین‌ابزار، كمپرسورهای صنعتی، پمپ‌های آب، الكترو موتور، لیفت تراك، انواع موتورهای دیزلی، ماشین آلات نساجی، ماشین های تراش، ماشین های فرز، ماشین های مته، قطعات ریخته و دستگاه‌های سی ان سی را دارد.
خبرنگار: پرویز انصاری ** انتشار دهنده:محمد رستگار
3071/6183