۱۵ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۹:۵۴
کد خبر: 82555010
۰ نفر
آخرین تحولات قطع روابط برخی كشورهای عربی با قطر

تهران - ایرنا - توقف صادرات شكر عربستان و امارات،هشدار سفارت آمریكا در دوحه به شهروندان خود و تعلیق پروازهای مصر به قطر و بالعكس ازمهمترین رویدادهای ناشی از قطع روابط عربستان، امارات، بحرین و مصر با قطر است.

به گزارش ایرنا، یك منبع آگاه بازرگانی به روزنامه مصری الیوم السابع گفت: پس از قطع روابط دیپلماتیك قطر و شماری از كشورهای عربی، امارات و عربستان تصمیم گرفتند تا صادرات شكر سفید به قطر را متوقف كنند.
قطر سالانه حدود 100 هزار تن شكر سفید از این دو كشور وارد می كند كه مصرف این ماده در ماه مبارك رمضان نیز افزایش می یابد.

**تعلیق پروازهای خطوط هوای مصر به قطر و بالعكس
«عبدالكریم» مشاور اطلاع رسانی وزارت هواپیمایی مصر عصر دوشنبه اعلام كرد، تعلیق پروازهای خطوط هوایی مصر به مقصد قطر و بالعكس از ساعت شش بامداد سه شنبه (فردا) به وقت قاهره و تا اطلاع ثانوی اجرایی می شود.
شركت هواپیمایی مصر نیز از فردا تمام پروازهای خود تا اطلاع ثانوی از مقصد قاهره به دوحه و بالعكس را لغو كرد.

**هشدار سفارت آمریكا به شهروندان این كشور در دوحه
سفارت واشنگتن در قطر در اطلاعیه ای از شهروندان آمریكایی مقیم قطر یا افرادی كه قصد سفر به این كشور را دارند، خواست تا برای اطلاع از آخرین تحولات پیش آمده، با آژانس های مسافرتی به صورت مستقیم در ارتباط باشند.
سفارتخانه آمریكا در قطر همچنین اعلام كرد كه اوضاع را از نزدیك زیر نظر دارد و با دولت قطر برای تامین امنیت شهروندان آمریكایی در آن كشور در ارتباط است.

** بیانیه سازمان همكاری اسلامی علیه قطر
خبرگزاری رسمی عربستان (واس) به نقل از سازمان همكاری اسلامی كه مقر آن در جده است، گزارش كرد: این سازمان در كنفرانس مطبوعاتی روز دوشنبه از قطر خواسته است تا به تعهدات پیشین خود و نیز همه قوانین شورای همكاری خلیج (فارس) به ویژه مسائل مربوط به توقف حمایت از گروه های تروریستی و فعالیت های آنان و نیز تحریك رسانه ای پایبند باشد.
این سازمان همگام با سیاست های عربستان علیه قطر، از دوحه خواست تا به مبانی سازمان همكاری اسلامی پایبند باشد، قوانینی كه از همه كشورهای عضو می خواهد تا به سیاست حسن همجواری متعهد باشند، به حاكمیت، استقلال و تمامیت ارضی اعضای این سازمان احترام بگذارند و در امور داخلی آنها دخالت نكنند.

**روابط بانكی امارات و قطر همچنان ادامه دارد
یك منبع آگاه به رویترز گفته است كه بانك مركزی امارات متحده عربی تاكنون هیچ گونه اطلاعیه ای درباره تعاملات بانك های این كشور با قطر را صادر نكرده است.
این منبع آگاه تاكید كرد: بانك مركزی همچنان درحال ارزیابی پیامدهای اقتصادی ناشی از تنش به وجود آمده با دوحه است.

**بسته شدن دفتر شبكه خبری الجزیره در عربستان
وزارت فرهنگ عربستان، در پی تنش بین این كشور با قطر، دفتر شبكه خبری الجزیره را در ریاض بست.

** جریمه 10 هزار ریالی شهروندان عربستان برای سفر به قطر
براساس قانون عربستان كه چند ماه گذشته اعلام شد، شهروندان این كشور در سفر به برخی از كشورها مانند عراق و سوریه با ممنوعیت روبرو هستند.
با قطع روابط دیپلماتیك عربستان و قطر از این پس، قانون مذكور شامل سفر سعودی ها به این كشور نیز می شود، براین اساس شهروندان عربستانی درصورت سفر به قطر، ضمن پرداخت جریمه 10 هزار ریالی (حدود 8 میلیون و 500 هزار تومانی)، به سه سال حبس محكوم خواهند شد.

**عربستان: مانع از تردد كشتی های قطری به بنادر خود می شویم
سازمان بنادر عربستان سعودی در پی تنش این كشور با قطر اعلام كرد كشتی‌‌هایی را كه با پرچم قطر تردد می كنند، به بنادر عربستان راه نخواهد داد
در بیانیه این سازمان در حساب رسمی آن در توئیتر آمده است: در پیروی از بیانیه صادره از دولت درخصوص قطع روابط دیپلماتیك با قطر، سازمان كل كشتیرانی عربستان از همه كشتیرانان می خواهد كه از پذیرش هرگونه كشتی حامل پرچم قطر خودداری كنند.
این در حالیست كه عربستان روز دوشنبه به همراه امارات، بحرین، مصر، دولت شرق لیبی،جزایر مالدیو و رئیس جمهور فراری و مستعفی یمن با ادعای حمایت قطر از تروریسم و افراط گرایی و دخالت در امور داخلی دیگر كشورها ، روابط سیاسی و دیپلماتیك خود را با دوحه قطع كردند.
در پی این اقدام، قطر با ابراز تاسف از تصمیم عربستان، امارات ، مصر و بحرین در قطع روابط با این كشور، آن را غیرقابل توجیه دانست و گفت كه ادعاهایی كه موجب اتخاذ این تصمیم شده، نادرست است.
شبس**9363** 1574 ** مترجم: محمد تدو ** انتشار دهنده: محسن تهوری