برنامه هاي وزارت راه براي تامين امنيت بيشتر بانوان در شهر و سفر

تهران- ايرنا- مشاور وزير راه و شهرسازي برخي مشكلات بانوان در چارچوب ماموريت‌هاي اين وزارتخانه را اسكان نامناسب در برخي محله ها، نياز به تامين راحتي بيشتر براي تردد بين شهري و... برشمرد و اقدام هاي صورت گرفته در اين زمينه را تشريح كرد.

به گزارش يكشنبه پايگاه خبري وزارت راه و شهرسازي، «مونا عرفانيان» چهار سياست اصلي وزارت راه و شهرسازي در امور مربوط به بانوان (كاربران و كاركنان) را «تبيين ساختار و برنامه‌ريزي فعاليت امور زنان و خانواده، برنامه‌ريزي و اقدام براي احصاي حقوق زنان در چارچوب وظايف و ماموريت‌هاي وزارتخانه، برنامه‌ريزي و اقدام در زمينه ارتقاي توانمندي‌ها و پيگيري مطالبات و مسائل بانوان شاغل و برنامه‌ريزي و اقدام هاي ترويجي اعلام كرد.
به گفته وي، پس از هم‌انديشي با كارشناسان، مرور اسناد و مدارك تخصصي و بررسي طرح‌هاي تجربي (براي نمونه در زمينه در سكونتگاه‌هاي غيررسمي) و بهره گيري از تجارب سازمان هاي مردم نهاد فعال در بخش زنان، اقدام هاي متعددي براي ارتقاي امنيت آنان در اين بخش صورت گرفت.
عرفانيان برخي مشكلات شناسايي شده در اين زمينه را تامين مسكن براي زنان سرپرست خانوار، الگوي نامناسب كمي و كيفي مسكن در محله ها و محدوده‌هاي ناكارآمد، نبود امنيت در اين مكان ها به ويژه محدوده‌هاي ناكارآمد و مكان‌يابي نامناسب اسكان زنان (تنها) در شرايط پس از بحران دانست.
توزيع نامناسب خدمات و دسترسي اندك به آنها، كمبود در ارايه تسهيلات در پايانه‌هاي حمل و نقل و استراحتگاه‌هاي بين راهي، نياز به تامين امنيت در محوطه پايانه‌ها و توقفگاه‌هاي جاده‌اي، نبود يا كمبود امكانات مكمل براي تسهيل و ارتقاي امنيت تردد، برخورداري نامناسب از حمل و نقل عمومي شهري و نبود تسهيلات و تجهيزات مورد نياز در فضاهاي عمومي شهرها از ديگر مشكلات بانوان در بخش ماموريت‌هاي وزارت راه و شهرسازي ذكر شد.
مشاور وزير راه و شهرسازي در امور بانوان برگزاري بازارچه حمايتي و كارگاه فن بازار، واگذاري خانه براي فعاليت سمن‌ها در محله هاي هدف، چاپ نشريات مرتبط و برگزاري نشست‌هاي تخصصي قشرهاي آسيب پذير و حقوق شهروندي را بخشي از اقدام هاي انجام گرفته در اين بخش اعلام كرد.
وي افزود: اقدام هايي مانند تامين روشنايي متناسب بر پايه ضوابط بين‌المللي، اتصال پايانه مسافري به شبكه حمل و نقل شهري از طريق ايستگاه مترو در تهران و مشهد، ايجاد برخي تسهيلات حمل و نقل عمومي در پايانه‌ها، بهره‌گيري از رانندگان زن در سيستم تاكسيراني و آگاهي بخشي به زنان درباره جنسيت مسافران همراه هنگام تهيه بليت با هدف افزايش امنيت زنان در فرودگاه‌ها و ايستگاه‌هاي قطار صورت گرفت.
عرفانيان ادامه داد: ارايه تسهيلات براي افزايش امنيت در تردد در جاده‌هاي كشور، طراحي نرم افزار موبايل «همراه141»، ارايه امكانات ويژه هنگام تهيه بليت اينترنتي و بكارگيري ناوگان تك صندلي بويژه در مسيرهاي مورد استفاده دانشجويان از ديگر فعاليت‌ها براي افزايش امنيت زنان در جاده‌هاست.
وي برنامه‌هاي كوتاه‌مدت ابلاغ شده در امور بانوان وزارت راه و شهرسازي را تشكيل كارگروهي براي تمركز و پيگيري مستقيم موضوع، تدوين يك سند الزام‌آور براي دستگاه‌هاي مختلف با هدف توجه به حقوق زنان و تعريف و تقبل اجراي يك طرح آزمايشي در هر يك از دستگاه‌هاي اجرايي اعلام كرد.
همچنين بازنگري و تكميل منشورهاي حقوق مسافران در همه عرصه هاي حمل و نقل با تمركز و توجه به تامين نيازهاي همه شهروندان، تدوين دستورالعمل‌هاي اجرايي براي پيش‌بيني تسهيلات و امكانات لازم در فضاهاي عمومي شامل فضاهاي باز شهري، مسيرها و وسايل حمل و نقل شهري، پايانه ها و استراحتگاه‌هاي ميان راهي و تهيه برنامه‌هاي ساده و كوتاه مدت ترويجي در دستور كار است.
به گزارش ايرنا، ‌بر اساس سرشماري سال 1395 جمعيت كشور ٧٩ ميليون و 926 هزار و ٢٧٠ نفر بود.
از اين ميزان 40 ميليون و 498 هزار و 442 نفر جمعيت مردان و 39 ميليون و 427 هزارو 828 نفر جمعيت زنان بود و نسبت جنسي 103 مرد در مقابل 100 زن محاسبه شد.

براي آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان با كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام*9123*1961* تنظيم: زهره دريغ گفتار* انتشار: مريم مسعود