یك مسئول : محدودیتی برای صادرات محصولات دانش بنیان وجود ندارد

كیش – ایرنا – مدیركل دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی با اعلام اینكه محدودیتی برای صادرات محصولات شركت های دانش بنیان وجود ندارد؛ گفت : این وزارتخانه تا پایان سال 96 یك هزار میلیارد تومان از محصولات شركت دانش بنیان را خریداری خواهد كرد .

حسین وطن پور روز شنبه در حاشیه دومین جلسه شورای مركز رشد بین المللی فناوری سلامت كیش در گفت وگو اختصاصی با خبرنگار ایرنا هدف از راه اندازی این مركز در كیش را استفاده از ظرفیت های خوب كیش در جهت بین المللی شدن شركت های دانش بنیان عنوان كرد .
وی در مورد تعداد شركت های دانش بنیان در كشور و فعالیت صادراتی آنها گفت : هم اكنون 45 شركت دانش بنیان در كشور محصول صادراتی دارند و 200 شركت دیگر دانش بنیان هم كه محصول داخلی دارند نیازمند به یك كریدور صادرات هستند كه تلاش داریم از ظرفیت جزیره كیش برای صادرات محصولات حوزه سلامت استفاده كنیم .
وطن پور با بیان اینكه صادرات محصولات شركت های دانش بنیان نیازمند مقدمات است؛ افزود : كسب گواهی نامه های لازم ، استاندارد سازی و همچنین ثبت در مراكز بین المللی از جمله مقدمات برای صادرات این محصولات است .
رئیس شورای مركز رشد بین المللی فناوری سلامت كیش ،تعداد مراكز رشد كشور را 74 مركز عنوان كرد و گفت : 10 مركز دارای ظرفیت و كیفیت بالایی هستند كه تلاش داریم آن ها را در یكی از واحدهای ثبت كننده وابسته به یونسكو ثبت بین المللی كنیم .

* تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه و بهره مندی از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه فناوری
استاد دانشكده دارو سازی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به وجود دانشگاه های خوب و فعال همچون صنعتی شریف ، تهران و علوم پزشكی از گذشته تا به امروز در كیش اشاره كرد و گفت : می توانیم از ظرفیت دانشگاه ها برای توسعه فناوری استفاده كنیم .
وی با بیان اینكه صنایع خوبی در كیش فعالند افزود : تلاش ما تقویت و توسعه ارتباط میان دانشگاه با صنعت در كیش است و شركت هایی تولید كننده صنایع در كیش نیز نیازمند تقویت 'آر اند دی ' هستند .
' R &D آر آند دی ' واحد و مركز تحقیق و توسعه در صنایع است كه در تمامی صنایع به روز این واحدها مسئولیت اصلاح كیفیت محصولات تولیدی قبلی و همچنین آوردن محصولات جدید به شركت را دارند ، نبود این مركز نشان دهنده این است كه صنایع با یك محصول ثابت كار می كنند كه عمر محدودی دارند .
مدیركل دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی جزیره كیش را یكی از مناطق آزاد مهم با سابقه طولانی عنوان كرد و گفت : سازمان منطقه آزاد كیش در راستای ارتقا منطقه به دنبال ایجاد مركز توسعه فناوری است كه بتوانند زمینه اشتغالزایی را فراهم سازد.
وطن پور با تاكید بر اینكه شركت های دانش بنیان منجر به استغالزایی می شود افزود : پس از مذاكرات انجام شده با مسئولان منطقه ، محلی برای ایجاد مركز رشد بین المللی فناوری سلامت در كیش اختصاص داده شد كه با برنامه ریزی های انجام شده امیدواریم كیش به جایگاه خوبی در این زمینه برسد .

* صنایع كیش به سمت دانش بنیان شدن حركت می كنند
وی در مورد برنامه های این مركز در جزیره كیش به ایرنا گفت : در مرحله نخست تلاش ما نزدیك كردن دانشگاه ها به صنعت است ، با جلسه ای كه با صاحبان صنایع داشتیم مقرر شد تا واحدهای 'ار اند دی' های آنها فعال شود و آنها به سمت دانش بنیان شدن حركت كنند.
مدیركل دفتر توسعه فناوری سلامت معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی اظهار كرد: قرار است با روسای دانشگاه های كیش جلسه ای در این راستا برگزار شود و دانشگاه ها بتوانند ماموریت محور مشكلاتی كه در صنعت كیش موجود است را از طریق تحقیق و پژوهش حل كنند .
وی در مورد تسهیلاتی كه این مركز به شركت های دانش بنیان خواهد داد؟ گفت : در این ساختمان ظرفیت پذیرش پنج شركت دانش بنیان جدید وجود دارد كه اگر دانشجویان مقطع دكترا و اعضای هیات علمی دفتری برای استقرار موقت بخواهند می توانند به مدت 3 تا 5 سال در آن مستقر شوند تا بتوانند محصول خود را توسعه دهند ، همچنین این شركت ها بتوانند با ارتقا كیفیت محصولات را وارد بازار بین المللی و پس از آن پارك های علم و فناوری شوند .
وطن پور افزود : همچنین با جلسه ای كه با مسئولان سازمانی داشتیم قرار بر این است تا كارگاه های كوچك تولیدی را برای شركت های دانش بنیان آماده كنند كه بتوانند محصولات خود را در آنجا تولید كنند.
وی با بیان اینكه شروع كار خوب بوده است ابراز امیدواری كرد كه كیش بتواند جایگاه خوبی در این عرصه پیدا كند.
رئیس شورای مركز رشد بین المللی فناوری سلامت كیش از برپایی نشستی با مدیران عامل شركت های دانش بنیان كه محصولات صادراتی دارند در اوایل مرداد ماه در كیش خبر داد و افزود : این جلسه برای آشنایی مدیران عامل این شركت با ظرفیت های صادراتی كیش است تا بتوانند از فرصت های منطقه در این زمینه آشنا شوند و همچنین گفتمان فناوری در فضای كیش توسعه یابد .

*تمایل كمیته فناوری اتحادیه اروپا برای مذاكره با شركت های دانش بنیان ایران
مدیركل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت در پاسخ به این سئوال كه چه اقداماتی برای انتقال فناوری های روز دنیا به داخل كشور دارید؟ به ایرنا گفت : كانون هایی از ایرانیان خارج كشور و همچنین خارجیانی كه تمایل دارند دانش خود را به ایران منتقل كنند شناسایی شده اند.
وی افزود : با كره جنوبی مذاكراتی در زمینه انتقال دانش فنی تولیدات 'بایو تك 'را در زمینه تولید چهار داروی ضد سرطان ، ضد درد ، ضد آرتریت روماتوئید( بیماری های مفصلی ) انجام شده است كه بتوانیم دانش آنها را به داخل منتقل كنیم ، همچنین شركت هایی در انگلیس و كانادا شناسایی شده كه ایرانیان خارج از كشور در آن به دنبال زمینه ای برای انتقال دانش خود به داخل كشور هستند .
وطن پور گفت : كمیته فناوری اتحادیه اروپا نیز كه از سطح فناوری ایران مطلع هستند درخواست ملاقات دو جانبه با شركت های دانش بینان ایران را دارند .

*خرید یك هزار میلیارد تومان از محصولات شركت های دانش بنیان تا پایان سال 96
وی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینكه در حوزه بازاریابی و صادرات محصولات شركت های دانش بنیان چه اقدامی انجام خواهید داد؟ گفت : این شركت علاوه بر ارائه محصولات به داخل نیازمند پیدا كردن بازارهای خارجی و بازاریابی هستند ، هر شركتی مسئولیت بازاریابی را خود بر عهده دارد.
وطن پور اظهار كرد : مشوق هایی در این راستا داریم كه وزارت بهداشت در بحث توسعه بازار محصولات در داخل كشور خود بازار خوبی است و خریدهایی را از محصولات این شركت ها انجام می دهد .
وی تصریح كرد : تعهد كردیم تا پایان سال یك هزار میلیارد تومان محصولات شركت دانش بنیان را خریداری كنیم كه فرصتی طلایی برای شركت هاست .
مدیركل دفتر توسعه فناوری سلامت وزارت بهداشت از برپایی نمایشگاهی از محصولات شركت های دانش بنیان در سال 96 در یكی از كشورهای همسایه خبر داد و افزود : در این راستا هماهنگی هایی انجام شده است تا این كشورها در مرحله نخست از سطح دانش فنی دانشگاه های ایران آگاه شوند.

*استقبال كشورهای خارجی از دانش و فناوری ایران / محدودیتی برای صادرات نیست
وی در خصوص سطح شركت های دانش بنیان در كشور گفت: سابقه فعالیت این شركت حدود 15 سال است كه داشتن 45 شركت دانش بنیان در طی این مدت بسیار ارزشمند است .
وطن پور با بیان اینكه بسیاری از این شركت ها محصولاتی تولید می كنند كه كشورهای اروپایی داوطلب آن هستند افزود : این محصولات از تحقیقات دانشگاهی بیرون آمده است كه برخی مشابه خارجی هم ندارند به همین دلیل كشورهای خارجی استقبال خوبی از دانش و فناوری ایران دارند .
رئیس شورای مركز رشد بین المللی فناوری سلامت كیش در زمینه محدودیت برای صادرات محصولات دانش بنیان به دیگر كشورها به ایرنا گفت: محدودیتی در زمینه نیست اما محصولی می تواند صادراتی باشد كه ابتدا در داخل مصرف شده باشد ، پس از آن شركت ها برای فعالیت در حوزه صادرات ، كیفیت را افزایش می دهند و بازار رقابت را ارزیابی می كنند، این شركت ها می توانند متناسب با توسعه اقتصادی صادرات داشته باشند و تلاش كنند تا با جذب بیشتر بازار ، وارد بازارهای بین الملی بشوند.
1630*1641/ خبرنگار : مریم زبان دان – انتشار دهنده : امیر برزی