۱۳ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۱۶
کد خبر: 82553638
۰ نفر
گاردین:تغییر اجباری نام كودكان مسلمان چین

تهران- ایرنا- روزنامه گاردین چاپ لندن نوشت: مسلمانان در غرب چین 'ایالت سین كیانگ' مجبور هستند اسامی فرزندان زیر 16 سال خود را كه نام بشدت مذهبی دارند ٰ تغییر دهند.

به گزارش روز یكشنبه ایرنا این روزنامه به نقل از رادیو 'آزاد آسیا'، افزود: 'شاخه محلی حزب كمونیست چین در سین كیانگ 15 نام را برای كودكان زیر 16 سال مسلمان این منطقه ممنوع كرد كه برخی از آنها 'اسلام'، 'جهاد' ، 'امام'، 'حج' ، 'قرآن'، 'مكه'، 'مدینه'،'عرفات' است.
در ایام ماه رمضان مقام های محلی در ایالت سین كیانگ دستور دادند خانواده های مسلمان كه كودكان زیر 16 سال آنها كه یكی از این نام ها را دارد باید برای تغییر آن اقدام كنند.
در ماه آوریل گذشته مسئولان محلی اعلام كردند كه نامگذاری نوزادان مسلمانان با اسامی بشدت مدهبی ممنوع است اما در ایام ماه رمضان این ممنوعیت به كودكان زیر 16 سال افزایش یافت.
اكثر مسلمانان ایالت سین كیانگ را قوم اویغور تشكیل می كند كه ریشه های ترك دارند.
مقام های دولت مركزی چین می گویند به دلیل نگرانی از نفوذ و گسترش افراط گرایی و مبارزه با این پدیده، قوانین گسترده ای را در منطقه سین كیانگ اجرا و تدوین كرده اند.
در تازه ترین مورد نیز مقررات 15 ماده ای توسط پارلمان محلی سین كیانگ تصویب شده است كه بر اساس آن با آثار و نشانه های افراط گرایی مقابله خواهد شد.
در همین راستا «یاسین صدیق» مقام ارشد حكومت محلی شهر «كاشغر» در این منطقه از همه ملیت های اویغور منطقه خواسته است برای مقابله با افراط گرایی بپا خیزند.
از زمانی كه گروه تكفیری داعش و شماری از تروریست های گروه جنبش تركستان شرقی چین را تهدید به عملیات خرابكارانه كرده است، این كشور بیش از 2 هزار نیروی امنیتی و مبارزه با تروریسم را در منطقه مستقر كرده است.
«شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین طرح جاده ابریشم نوین را در سال 2013 میلادی مطرح كرده است كه یكی از اصلی ترین محورهای مواصلاتی آن از شهر كاشغر در استان سین كیانگ می گذرد.
این شهر با كشورهای آسیای مركزی ارتباط مرزی دارد و به آسانی به خاورمیانه مرتبط می شود و به همین دلیل حراست از امنیت آن برای دولت چین از اهمیت بسیار بالایی برخوردا است.
پكن اعتقاد دارد كه گروه های جدایی طلب در سین كیانگ در پی تاسیس دولت مستقلی تحت عنوان «تركستان شرقی» هستند و این گروه نه تنها در داخل چین دست به اقدامات تروریستی زده و تاثیرات منفی بر امنیت ملی و ثبات اجتماعی گذاشته، بلكه با تروریست های بین المللی همكاری كرده و امنیت و ثبات منطقه و جهان را تهدید می كند.
آساق ** مریم شفیعی**انتشاردهنده:1577**حسن حسین زاده