۱۳ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۱:۴۸
کد خبر: 82553199
۰ نفر
فوايد مصرف خرما در ماه مبارك رمضان

تهران-ايرنا-اغلب متخصصان توصيه مي ‏كنند كه هنگام نوشيدن چاي از جمله در وعده افطاري در ماه مبارك رمضان، خرما را جايگزين قند يا شكر كنيد، خرما داراي قند طبيعي است، اين نوع قند به سرعت جذب مي‏ شود و در نتيجه بر قند مصنوعي ارحجيت دارد.

به گزارش روز شنبه ايرنا از دانشگاه علوم پزشكي تهران، خرما از جايگاه ويژه ‏اي در ميان محصولات كشاورزي برخوردار است. خرما داراي فروكتوز، ساكارز، گلوكز، آب، موسيلاژ، مواد آلبومينوئيدي و پكتيكي، ويتامين‏ هاي A، B، C، D و E و املاحي نظير روي، منگنز، فسفر، آهن و كلسيم است.
خرما بسيار مغذي و انرژي ‏زا است و مصرف آن در هنگام فعاليت ‏هاي بدني، ورزشي، انجام كارهاي فكري و ايام روزه داري مي‏ تواند مفيد باشد. خرما ميوه ‏اي بسيار مغذي و مقوي بوده و بهتر است كه در برنامه غذايي سالمندان، كودكان و نوجوانان در حال رشد، وارد شود.
خرما داراي قند فراواني است و خاصيت گرم دارد. لذا افراد گرم ‏مزاج يا افرادي كه بيماري‏ هاي قندي دارند، بايد در خوردن آن احتياط كنند.

** خواص خرما
- خرما ويتامين‏ هاي متعددي دارد، ويتامين A موجود در آن سبب تقويت بينايي چشم مي ‏شود.
- خرما به واسطه داشتن تركيبات متعدد، در پيشگيري و كنترل بسياري از بيماري‏ ها نقش دارد؛ پيشگيري از بيماري‏ هاي قلبي و عروقي، حوادث مغزي و پيشگيري از بروز برخي سرطان ‏ها، در مورد خرما مطرح شده و به اثبات رسيده است.
- خرما داراي ويتامين ‏هاي A و C است كه سبب تقويت ناخن، رشد مو و طراوت و زيبايي پوست مي‏ شود. ويتامين ‏هاي موجود در خرما، سبب تقويت رشد و حفظ سلامت دهان و دندان مي‏ شود.
- خرما يكي از مواد مؤثر در بهبود حافظه مي‏ باشد. خرما منبع مناسبي از ويتامين‏ هاي گروه B، سلنيوم، آهن و منگنز است و بدين ترتيب مي‏تواند ماده غذايي مناسبي براي تقويت حافظه باشد.
- خرما سبب تقويت و تنظيم دستگاه گوارش است و تركيبات موجود در آن، اسيد معده را تنظيم مي‏ كند. افرادي كه معده ‏شان اسيد اضافي ترشح مي‏ كند يا به اصطلاح معده شان ترش مي‏ كند، مي‏ توانند چند عدد خرما را له كرده و در آبجوش ريخته، هم زده و آب آن را بنوشند.
- خرما خاصيت ملين دارد و روده ‏ها را پاكسازي مي ‏كند. ماده نيكوتينيك موجود در خرما، دارويي فوق‏ العاده مؤثر براي رفع ناراحتي روده ‏اي است. خوردن خرما سبب ايجاد و تقويت باكتري ‏هاي مفيد روده ‏اي مي ‏شود.
علمي (1) ** 1201 **1440
دريافت كننده: عبدالكريم جبارپور** انتشار: گلشن