۱۲ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۶:۰۸
کد خبر: 82552275
۰ نفر
مكرون: برای توافق پاریس دوباره مذاكره نمی كنیم

تهران- ایرنا – رئیس جمهوری فرانسه در پیام ویدیویی گفت كه برای توافقی كه بلندپروازانه تر ازتوافق پاریس نباشد مذاكره دوباره نخواهیم كرد.

به گزارش روز جمعه ایرنا به نقل از شبكه خبری فرانس24، «امانوئل مكرون» رئیس جمهوری فرانسه در واكنش به اعلام خروج آمریكا از توافق پاریس از سوی دونالد ترامپ رئیس جمهوری این كشور، اقدام به انتشار دو پیام ویدبویی به زبان های فرانسه و انگلیسی در صفحه توبیتر خود كرد.
وی در این پیام گفت كه ترامپ در قبال منافع كشور و مردمش و همچنین آینده كره زمین مرتكب اشتباه شده است.
مكرون افزود: امشب با قاطعیت می گویم كه ما برای توافقی كه بلندپروازانه تر از توافق پاریس نباشد مذاكره نخواهیم كرد.
مكرون كه كمتر از یك ماه پیش به ریاست جمهوری فرانسه رسید، تصریح كرد كه هیچ برنامه دومی وجود ندارد، چرا كه كره زمین دومی وجود ندارد.
وی همچنین در پیام ویدیویی دیگری به زبان انگلیسی با گرته برداری از شعار ترامپ
«آمریكا را دوباره باشكوه كنیم» گفت: بیایید كره زمین را دوباره باشكوه كنیم و از پژوهشگران و دانشمندان آمریكایی مخالف تصمیم ترامپ خواست كه به مبارزه فرانسه با تغییرات آب و هوایی زمین ملحق شوند.
مكرون از دیگر كشورهای امضاكننده توافق پاریس خواست كه بر تعهدشان به توافق پاریس دوباره تاكید كنند.
ترامپ عصر پنجشنبه (به وقت محلی) در یك سخنرانی خروج آمریكا از توافقنامه پاریس را اعلام كرد و گفت: كشورش از همین امروز اجرای مفاد این توافقنامه را متوقف خواهد كرد.
وی در عین حال افزود: با خروج از این توافقنامه آماده خواهد بود تا مذاكرات جدیدی را برای پیوستن دوباره تحت شرایط ویژه ای كه منافع كشورش را تضمین كند، آغاز كند.
شبد**ع.آ**1010
مترجم:علیرضا آقازاده**انتشار:حسن معظمی