استاندار آذربایجان شرقی: مقبره الشعرا ایستگاه نخست بازدید گردشگران در 2018 است

تبریز- ایرنا- استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به انتخاب شهر تبریز به عنوان پایتخت گردشگری كشورهای اسلامی در سال 2018 میلادی، گفت: مقبره الشعرا نخستین ایستگاه گردشگران جهان اسلام برای بازدید در سال 2018 میلادی است ، از این رو باید در اجرای طرح ساماندهی این نماد تاریخ-فرهنگی تبریز تسریع شود.

اسماعیل جبارزاده روز پنجشنبه در حاشیه بازدید از روند اجرای طرح ساماندهی مقبره الشعرا تبریز به خبرنگار ایرنا اظهار كرد: با توجه به نزدیك شدن به سال 2018 میلادی، از جمله طرح های بسیار مهمی كه هر گردشگری خواستار بازدید از آن است، مقبره الشعرا است.
وی ادامه داد: متاسفانه در دوره های گذشته همت لازم و كافی برای اتمام طرحی كه از سال های قبل برای ساماندهی مقبره الشعرا آغاز شده بود، وجود نداشت.
جبارزاده گفت: خوشبختانه با همت شهرداری تبریز، شورای اسلامی شهر تبریز و مجموعه دست اندركاران شهر اعم از اداره كل میراث فرهنگی و اداره كل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای اتمام هر چه سریعتر این پروژه تلاش می شود.
وی ابراز امیدواری كرد بر اساس زمان بندی اعلام شده، مرحله نخست این طرح تا اوایل مرداد ماه سال جاری و بقیه تا پایان سال جاری به اتمام برسد و برای عموم مراجعه كنندگان قابل استفاده باشد.
استاندار آذربایجان شرقی گفت: ضرورت دارد همه مجموعه های مدیریتی استان در كنار هم تلاش كنند تا این پروژه به اتمام برسد.
وی اظهار كرد: مقبره الشعرای تبریز باید به یك مجموعه گردشگری تبدیل شود تا گردشگران ضمن زیارت مقبره استاد شهریار و بقیه شعرا، دسترسی راحتی به موزه قاجار و دیگر مجموعه های زیارتی و گردشگری موجود داشته باشند.
گورستان سرخاب یا مقبرالشعرای تبریز، نامی آشنا در كتاب تاریخی و دنیای ادبیات است.
مكانی كه طرحش تبدیل به یك المان ملی شد و وجود مقبره استاد شهریار در این محل به عنوان یكی از نام آوران ادبیات معاصر ادبیات آن را دو چندان كرده است.
از همان زمانی كه طرح معمار بنام غلامرضا فرزان‌مهر، در مسابقه معماری برای ساخت مقبره الشعرا در اوایل دهه 1350 شمسی برنده شد؛ قول ساخت یك پردیس فرهنگی داده شد تا این مكان محلی باشد برای تجمع هنرمندان و هنر دوستان.
این طرح دهه‌های متمادی عقیم ماند تا اینكه در اوایل آغاز به كار شهردار فعلی تبریز تصمیم بر این شد كه مدیریت شهری تبریز در آن ورود كند و مرمت و ساخت پروژه را عهده دار شود.
بر اساس طرحی كه شهرداری تبریز برای این مجموعه تاریخی در نظر گرفت، بنا شد یك مجموعه كامل تاریخی و فرهنگی تا چندی در محل گورستان تاریخی سرخاب قد علم كند كه بتواند با مجموعه های فرهنگی مانند حافظیه و سعدیه شیراز رقابت كند.
بازدید رئیس جمهوری در سفر استانی خود به آذربایجان‌شرقی از این مجموعه تاریخی نیز نشان از اهمیت این مجموعه تاریخی دارد و این امر نشان می‌دهد كه می توان این مكان را به عنوان یك پروژه فراملی معرفی كرد.
شهردار تبریز درباره این طرح می گوید: شهرداری تبریز سامان‌‌دهی و احیای مجموعه مقبره‌الشعرا را به عنوان یكی از نیازها و اولویت‌های قدیمی شهر مد نظر قرار داده است.
صادق نجفی مجموعه مقبره‌الشعرا را مزیت مهم فرهنگی توصیف و اضافه می‌كند: با پیشرفت شایانی كه دو پروژه مقبره الشعرا و مركز همایش های بین‌المللی تبریز به موازات هم دارند، در آینده‌ای نزدیك شاهد ایجاد دو زیرساخت ارزشمند در شمال و شرق تبریز خواهیم بود.
وی با اشاره به بهره‌گیری از نظرات كارشناسی میراث فرهنگی در پیگیری پروژه تاكید می كند: شهرداری به عنوان مجری پروژه، وظیفه پیشرفت پروژه را بر عهده‌ دارد؛ این امر در كنار مشاوره‌ها و همفكری‌ها با میراث فرهنگی، موجب پیش‌برد شاخص‌های كمی و كیفی خواهد شد.
نجفی با اشاره به همجواری این پروژه با موزه قاجار اظهار می كند: با اتصال این دو مركز مهم تاریخی و فرهنگی، شاهد ایجاد یك قطب مهم گردشگری و تاریخی در شمال شهر خواهیم بود.
وی بازآفرینی مجموعه تاریخی مقبره‌الشعرا را از دیگر اقدامات شهرداری تبریز در تقویت زیرساخت‌های فرهنگی شهر توصیف و اضافه می‌كند: تا آن‌جا كه حافظه عموم یاری می كند، مقبره‌الشعرا از گذشته‌های دور، بافت نابسامانی بود كه تناسبی با پیشینه فرهنگی شهر و جایگاه صدها شخصیت فرهیخته مدفون در آن، از جمله استاد شهریار، نداشت.
بنا بر اظهار مقام های مسوول شهرداری، طرح ساماندهی مقبره‌الشعرا با در نظر داشتن تالارها، گذرگاه‌ها، نظرگاه، قدمگاه، نگارخانه و سالن‌های زیبا و مجهز، در زیربنای ۱۱ هزار مترمربع، طراحی شده و تاكنون بیش از یكهزار میلیارد ریال در بخش‌های مختلف آن هزینه شده است.
خبرنگار: مینا بازگشا**انتشاردهنده: محمد عزیزی راد
6120/518