یك نفر از هر چهار هزار نوزاد مبتلا به كم كاری مادرزادی تیروئید

تهران- ایرنا- عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران با بیان اینكه آمار ابتلا به كم كاری مادرزادی تیروئید در ایران، تقریبا برابر میانگین جهانی است، افزود: بر اساس آمار جهانی از هر سه تا چهار هزار نوزاد، یك نفر به كم كاری مادرزادی تیروئید مبتلا است.

به گزارش ایرنا، تیروئید یك غده كوچك شبیه به پروانه است كه در قسمت تحتانی گردن واقع شده و وظیفه آن ساختن دو هورمون مهم تری‌یدو‌تیرونین (T3) و تیروكسین (T4) است، در صورت اشكال در كاركرد این غده و كاهش میزان تولید T4 در بدن، تغییراتی در وزن، اشتها و الگوی خواب به وجود می ‌آید.
كم كاری تیروئید (Hypothyroidism)، پركاری تیروئید (Hyperthyroidism)، بزرگی غده تیروئید(گواتر)، سرطان تیروئید و التهاب تیروئید (تیروئیدیت) شایعترین مشكلاتی است كه این غده می تواند به وجود آورد.
تیروئید از غدد درون ریز بدن است و 12 تا 20 گرم وزن دارد، به دلیل ترشحات هورمون متابولیسم كل بدن را در اختیار می گیرد و بسیاری از ارگان های بدن را تحت تاثیر قرار می دهد.
اختلالات تیروئید به دو دسته بزرگ تقسیم بندی می شود كه شامل اختلالات عملكردی به صورت كم كاری و پركاری تیروئید و اختلالات ساختاری است كه بزرگی گواتر را نشان می دهد.
دكتر سیدحسین صمدانی فر روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا با تاكید بر لزوم تشخیص به موقع این بیماری اظهار كرد: اگر نوزاد از بدو تولد درمان شود، به حالت طبیعی بازمی گردد اما اگر درمان نشود، دچار عقب افتادگی ذهنی خواهد شد.
وی انجام غربالگری كم كاری تیروئید را یكی ار دستاوردهای بزرگ نظام سلامت در كشور دانست و گفت: یكی از تست های غربالگری نوزادان كه در كشور انجام می شود، كم كاری تیروئید است كه با تشخیص به موقع از عقب افتادگی ذهنی كودك جلوگیری می كند.
صمدانی فر با اشاره به اینكه استرس می تواند روی كم كاری یا پركاری تیروئید تاثیر بگذارد، گفت: با این حال عامل زمینه ای ژنتیكی تاثیر بیشتری در بروز این بیماری دارد.

** اختلال تیروئید و كاهش ضریب هوشی در كودكان
وی با بیان اینكه اختلال تیروئید سبب كاهش قد در سنین رشد و كاهش ضریب هوشی در كودكان زیر سه سال می شود، افزود: در صورتی كه بیماری نوزاد مبتلا به كم كاری مادرزادی تیروئید به موقع تشخیص داده و درمان نشود، می تواند منجر به عقب افتادگی شود.
صمدانی فر گفت: تكمیل مغز نوزاد و كودك وابسته به هورمون های تیروئید است؛ از زمانی كه جنین در رحم مادر شكل می گیرد تا حدود سه سالگی، رشد مغزی او وابسته به هورمون های تیروئید است.
وی اظهار كرد: تا رسیدن به دوره نوجوانی، رشد و بلوغ تحت تاثیر هورمون های تیروئید قرار دارد و بعد از بلوغ نیز مواردی مانند متابولیسم بدن تحت تاثیر این هورمون است.
صمدانی فر با اشاره به اینكه كم كاری و پركاری تیروئید ریشه در بیماری خودایمنی دارد، افزود: بیماری خودایمنی در زنان بیشتر از مردان است، به همین دلیل بیماری تیروئید بیشتر در زنان مشاهده می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی ایران گفت: انجام آزمایش تیروئید در مواردی كه بیمار علائم غیراختصاصی (چاقی مفرط، بی حوصلگی و افسردگی) دارد، توصیه می شود تا در صورت تایید بیماری تیروئید، درمان آغاز شود.
صمدانی فر اظهار كرد: درحال حاضر آزمایش تیروئید بیش از نیاز بیماران انجام می شود كه باید از انجام بی مورد آن خودداری كرد.
فدراسیون جهانی تیروئید با هدف افزایش آگاهی مردم از بیماری های تیروئید، عوارض و راه های پیشگیری و درمان آن، 25 تا 31 ماه می مصادف با چهارم تا دهم خرداد ماه را به عنوان هفته اطلاع رسانی تیروئید نامگذاری كرده است.
علمی ** 1201 **1834
خبرنگار: عبداكریم جبارپور ** انتشار: ناهید شفیعی