۱۱ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۸:۰۱
کد خبر: 82551438
۰ نفر
ادامه تكامل بینایی انسان تا 40 سالگی

تهران- ایرنا- تازه ترین مطالعه محققان نشان می دهد كه دوره تكامل بینایی انسان طولانی تر از زمانی است كه پیش از این تصور می شد و تا سن 40 سالگی ادامه دارد.

به گزارش روز پنجشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه اینترنتی مدیكال نیوز تودی، تاكنون این باور وجود داشت كه بلوغ و تكامل قشر بینایی اولیه انسان ها در چند سال اول زندگی صورت می گیرد.
اساس این باور سنتی، مطالعات آناتومی مربوط به نحوه تشكیل سیناپس ها و چگونگی اتصال این قشر با سایر مناطق مغزی بود.
اما گروهی از محققان دانشگاه 'مك مستر' در اونتاریو در كانادا با آنالیز بافت مغزی اجساد 30 مرد و زن 20 تا 80 ساله، تحول قشر بینایی اولیه را در مغز انسان بررسی كردند. از این تعداد 12 نفر زن و 19 نفر مرد بودند.
محققان برای بررسی بافت مغزی این افراد از روش موسوم به Western blotting استفاده كردند؛ این روش معمولا در بیولوژی مولكولی برای جداسازی و تشخیص پروتئین هایی خاص از تركیب پروتئین هایی استفاده می شود كه از سلول ها استخراج شده اند.
محققان متوجه شدند كه برخی از پروتئین های گلوتامات تا اواخر دوران كودكی تكامل می یابند اما تكامل بقیه تا حدود 40 سالگی ادامه دارد.
بر اساس این تحقیق، قسمت بینایی - پردازشی مغز تا زمانی كه فرد به 36 سالگی می رسد (با احتساب 4.5 سال كمتر یا بیشتر)، بالغ و كامل می شود.
این درحالی است كه تاكنون گمان بر این بود كه تكامل قشر بینایی اولیه طی پنج یا 6سال اول زندگی متوقف می شود.
به علاوه محققان متوجه شدند كه قشر بینایی اولیه به تدریج در پنج مرحله تكامل می یابد كه از 'تغییرات مادام العمر در ادراك بصری انسان' نشان دارد.
علمی**2038**1834
مترجم: درنا محمدیان** انتشار: ناهید شفیعی
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me