برخی در انتخابات هیات رئیسه مجلس بدعهدی كردند

تهران-ایرنا-نایب رئیس فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی تاكید كرد: یك عده در انتخابات هیات رئیسه مجلس بدعهدی و بداخلاقی كردند ، ما بر اصولمان در انتخابات ماندیم.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، محمدرضا تابش در حاشیه جلسه علنی امروز - چهارشنبه - مجلس در جمع خبرنگاران گفت: بنای ما از ابتدا این بود كه در قبال مردمی كه به لیست امید اعتماد كردند و به نامزدهایش رأی دادند متعهد باشیم و در جهت تحقق شعارهای خود كه امنیت، آرامش، كارآمدی، پیشرفت بود گام برداریم.
وی تصریح كرد: با توجه به انتخابات ریاست جمهوری و حمایت هایی كه از دكتر روحانی انجام شد برنامه ما تثبیت رئیس و نواب رئیس مجلس بود از این رو بنا شد كه در سایر 9 كرسی دیگر هیات رییسه مجلس توافق 3-3-3 انجام دهیم.
نایب رئیس فراكسیون امید مجلس با تاكید بر این كه خواسته حداكثری ما وحدت و اجماع بود، گفت: از این رو ما لیستی تهیه كردیم و براساس قول‌هایی كه به مردم دادیم حرمت قائل شدیم و یك نامزد از میان نمایندگان زن و یك نامزد نیز از اهل سنت معرفی كردیم ولی متأسفانه برخی از بداخلاقی‌ها در این راستا به وجود آمد.
وی همچنین اظهاركرد: بنای یك عده در هر صورت بر این نبود كه همه در فرآیند انتخاب هیأت رئیسه مشاركت داشته باشند.
این نماینده مجلس ادامه داد: اگر یك نماینده زن یا یك نماینده اهل سنت در تركیب هیأت رئیسه وجود داشت، خیلی خوب بود زیرا آنها جزو خواسته‌ها و مطالباتی هستند كه در انتخابات مطرح شد.
تابش تاكید كرد: ما دست وحدت و به اجماع رسیدن را دراز كردیم، پای آن هم ایستادیم. دیگران هم تا حدی ایستادند، اما متأسفم كه نماینده اهل سنت و نماینده زن مجلس حذف شدند و یك عده خارج از لیست آمدند و نامزد شدند، در این راستا من عزم نانوشته‌ای را دیدم كه زنان و اهل تسنن در هیات رئیسه مجلس رأی نیاورند.
وی تاكید كرد: این كار خوبی نبود، وقتی به اجماع می‌رسیم كه به لیست رأی دهیم، همه باید به آن احترام بگذاریم، در واقع هم ما باید به نامزدهای فراكسیون دیگر رأی دهیم و هم آنها می بایست به نامزد ما رای می دادند زیرا به لیست مشترك رسیده بودیم.
نایب رئیس فراكسیون امید مجلس خاطرنشان كرد: اگر آرا را در نظر بگیرید یك عده بدعهدی كردند، زمانی كه عده‌ای عهدشكنی كردند و خارج از لیست مشترك آمدند علی اصغر یوسف‌نژاد هم قرار نبود كه بیاید اما اجازه گرفت و ثبت نام كرد، قرار ما این بود كه دو نایب رئیس داشته باشیم.
وی تصریح كرد: قرار بود كه نمایندگان فراكسیون های اصولگرایان ولایی و مستقلین ولایی هم یك نفر را معرفی كنند، از این رو براساس گمانه‌زنی‌هایی كه وجود داشت مستقلین هم علی مطهری را باید معرفی می‌كردند كه نكردند و هادی قوامی معرفی شد.
نماینده مردم اردكان در مجلس همچنین در پاسخ به این سوال كه چه كسانی خارج از لیست توافق نامزد شدند؟، گفت: سه، چهار نفر خارج از لیست مشترك نامزد شدند كه درست نبود، اسدالله عباسی و امیرآبادی خارج از لیست آمدند البته آقای یوسف‌نژاد هم وقتی دید آن‌ها آمدند،نامزد دبیری شد.
وی گفت: رئیس مجلس مهم ترین نقش را دارد كه همه در مورد آن اجماع داشتند، بعد از آن نواب رئیس جایگاه مهمی دارند. با توجه به فرآیندهایی كه به وجود آمد و صحبت‌هایی از حذف مطهری یا تضعیف مسعود پزشكیان شد تلاش ما بر این بود كه آنها حفظ شوند.
نایب رئیس فراكسیون امید مجلس خاطرنشان كرد: ما در مورد در نظر گرفتن سهم برای زنان و نمایندگان اهل سنت نیز بر روی اصولی كه داشتیم ماندیم، آنهایی كه رأی ندادند هم در نهایت باید جوابگو باشند.
به گزارش ایرنا، انتخابات هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی در حالی امروز در خانه ملت برگزار شد كه دو تغییر در آن نسبت به سال گذشته ایجاد شد.
در دبیران محمد حسین فرهنگی جایگزین علی اصغر یوسف نژاد شد و در ناظران مجلس اسدالله عباسی جایگزین محمد قسیم عثمانی نماینده بوكان شد.
در این انتخابات فریده اولاد قباد تنها نماینده زنی بود كه نامزد دبیری شد ولی رای لازم را كسب نكرد.
بر این اساس از 12 كرسی هیات رئیسه مجلس، سه كرسی سهم فراكسیون امید و 9 كرسی سهم فراكسیون ولایت مجلس شد.
تركیب هیات رئیسه مجلس در سال دوم بدین شرح است:
1.علی لاریجانی رئیس (فراكسیون ولایت)
2.مسعود پزشكیان(نایب رئیس اول) فراكسیون امید
3.علی مطهری (نایب رئیس دوم) فراكسیون امید
4.اكبر رنجبرزاده (دبیر) فراكسیون مستقلین ولایی- ولایت
5.امیر حسین قاضی زاده (دبیر) نمایندگان ولایی-ولایت
6.غلامرضا كاتب(دبیر)نمایندگان ولایی-ولایت
7.محمد علی وكیلی(دبیر) فراكسیون امید
8.احمد امیرآبادی(دبیر) نمایندگان ولایی-ولایت
9.محمد حسین فرهنگی(دبیر) مستقلین ولایی- ولایت
10.اسدلله عباسی(ناظر)نمایندگان ولایی-ولایت
11.بهروز نعمتی(ناظر) مستقلین ولایی-ولایت
12.محمد آشوری تازیانی(ناظر) مستقلین ولایی-ولایت
سیام**9121 **1336 خبرنگار: سمیه لاری**انتشار: مهرنوش خانزائی