۱۰ خرداد ۱۳۹۶، ۱۲:۰۶
کد خبر: 82550586
T T
۰ نفر
تشكیل 122پرونده تخلف زیست محیطی در سیستان و بلوچستان

زاهدان - ایرنا - مدیركل محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: 122 پرونده تخلفاتی زیست محیطی پارسال در استان تشكیل و پس از تكمیل مستندات تحویل مراجع قضایی شدند.

نیره پورملائی روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: همچنین در این مدت چهار قبضه سلاح غیر مجاز و 48 قبضه سلاح مجاز كشف و ضبط شده است.
مدیركل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: این استان دارای تنوع زیستی فراوان اما با غنای گونه ای پایین است به این معنی كه انواع حیوانات را در شمار محدود می توان مشاهده كرد.
پور ملائی اظهار داشت: مردم سیستان و بلوچستان به عنوان همیاران محیط زیست می توانند در كنار نیروهای یگان حفاظت محیط زیست نقش مهمی در جلوگیری از انقراض گونه های مختلف جانوری ایفا كنند.
به گزارش ایرنا یك میلیون و 489 هزار و 590 هكتار معادل 9/7 درصد (هفت و 9 دهم درصد) از كل مساحت سیستان و بلوچستان منطقه حفاظت شده و تحت نظارت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد.
گونه های جانوری و گیاهی استان در 13 منطقه شامل پناهگاه حیات وحش، مناطق حفاظت شده، آثار طبیعی ملی و مناطق شكار ممنوع شامل مناطق حفاظت شده گاندو، جنگلی شیله، جنگلی بیرك و جنگلی پوزك، مناطق شكار ممنوع بزمان، بلبل آب نصرت آباد، مك سرخ و پزم و پناهگاه حیات وحش هامون و آثار طبیعی ملی تفتان، پیرگل خاش، سرو زربین سنگان و گل فشان تنگ كنارك زیست می كنند.
جنگل حرا، بسترهای علفی، سواحل شن و ماسه ای، رودخانه ها و تالاب ها از مهم ترین زیستگاه های گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است.
تمساح پوزه كوتاه و سنجاب بلوچی از جمله گونه های جانوری سیستان و بلوچستان است كه به گفته كارشناسان در دیگر نقاط كشور نمی توان آثاری از زیست آنها مشاهده كرد.
در بین پستانداران علاوه بر خرس سیاه و سنجاب بلوچی همچنین كل، بز، قوچ، میش، جبیر، آهو، گربه وحشی و كاراكال در مناطق مختلف سیستان و بلوچستان زیست می كنند.
در بین پرندگان نیز دراج، هوبره، زاغ بور، گیلانشاه خالدار، پلیكان خاكستری باكلان و انواع پرندگان شكاری از جمله بحری، بالابان، هما، عقاب طلایی و عقاب ماهیگیر در این استان قابل مشاهده برای علاقه مندان به محیط زیست است.
7316**3213 خبرنگار: عصمت جهانی **انتشاردهنده: اكبر نوری
اخبار لحظه به لحظه را در كانال تلگرامی «اخبار ایرنا سیستان و بلوچستان» دنبال كنید. @irnazahedan