جامعه اسلامی در نیوجرسی دعوی حقوقی  برای ساخت مسجد را بُرد/بازنده ناگزیر به پرداخت بیش از سه میلیون دلار شد

تهران-ایرنا - جامعه اسلامی «باسكینگ ریج» در ایالت نیوجرسی آمریكا دعوی حقوقی بر سر ساخت مسجدی در یكی از شهرهای این ایالت را بُرد و مقامات شهری كه به مخالفت به ساخت این مسجد پرداخته بودند، ناگزیر به پرداخت سه میلیون و 250هزار دلار برای این دعوی حقوقی شدند.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا، تارنمای خبری سی ان ان با انتشار این خبر نوشت: مقامات شهر 'برناردز تاون شیپ'( Bernards Township) واقع درایالت نیوجرسی آمریكا اجازه كاربری ساخت مسجدی در منطقه 'باسكینگ ریج' (Basking Ridge) را به جامعه اسلامی این شهر نداده بودند و این اختلاف كه نزدیك به چهار سال بطول انجامید، اكنون جامعه اسلامی باسكینگ ریج با پیروزی دراین دعوی می تواند طرح ساخت مسجد را در این مكان پیش برد.
این تارنمای خبری آمریكایی نوشت: جامعه اسلامی این شهر پیش تر محل ساخت مسجدی را كه قرار است، در آن ساخته شود خریداری كرده بود اما مقامات شهر برناردز نوع كاربری در محل 'منطقه بندی' ساخت این مسجد را تصویب نكردند.
بنا بر این گزارش، جامعه اسلامی باسكینگ ریج در مارس 2016میلادی بر سر این اختلاف علیه مقامات شهر اقامه دعوی كرده و دادخواست دیگری نیز از سوی و وزارت دادگستری آمریكا درماه نوامبر بر سر این قضیه علیه مقامات شهر برناردز تنظیم شد، در نهایت با توجه به اسناد دادگاه، هر دو دادخواست به نفع جامعه اسلامی باسكینگ ریج حل و فصل شد.
دربیانیه ای كه از سوی 'ویلیام فیتزپاتریك' (William E. Fitzpatrick) كفیل دادستانی آمریكا در ایالت نیوجرسی درباره این دادخواست حقوقی صادر شد، آمده است: قوانین فدرال از (مقامات) شهرها می خواهد كاربری استفاده از زمین های مذهبی را همانند دیگر كاربری های مورد رسیدگی قرار دهند، اما تصمیم مقامات شهر برناردز تاون شیپ در مواجهه با جامعه اسلامی بسكینگ ریج متفاوت با دیگر امكان عبادتی بود، امروز با اعلام فیصله این دعوی، چنین تصمیم هایی تصحیح شده و به اعضای این جامعه دینی اطمینان داده می شود كه از امكان پرداختن به امور دینی خود برخودار هستند.
بنا براین گزارش، حكم دادگاه دراین خصوص با استقبال مسولان جامعه اسلامی این شهر از ایالت نیوجرسی همراه شد.
دكتر 'محمد علی چودری' (Mohammed Ali Chaudry) یكی از شاكیان این دادخواست و رئیس جامعه اسلامی این شهر درباره حكم صادره دادگاه گفت: ما از دریافت این حكم بسیار خرسندیم و امیدواریم تصویب فوری برای ساخت این مسجد را دریافت كنیم.
سی ان ان گزارش داد: این نخستین مسجد این شهر از ایالت نیوجرسی خواهد بود كه ساخته می شود.
جامعه اسلامی باسكینگ ریج نخستین بار درخواست ساخت این مسجد را در سال 2012میلادی ارائه داد كه پس از چندین جلسه استماع درنهایت در دسامبر 2015میلادی اعضا هیات شهرسازی با نوع كاربری درخصوص منطقه بندی زمین یاد شده مخالفت كردند.
سی ان ان درادامه گزارش داد: بنا بر اسناد دادخواست جامعه اسلامی باسكینگ ریج به این نكته اشاره شده بود كه جوی از ارعاب و تعرض درمیان جامعه برناردز تاوشیپ وجود داشته و در رسانه های اجتماعی و وب سایت های اینترنتی با ساخت این مسجد مخالفت شده بود و با تعصبات ضد اسلامی، آن را به حملات یازده سپتامبر ارجاع می دادند.
اروپام **1302** مترجم: بهروز وفاداری ** انتشار: زهرا هژبری