تمام واجبات و فرايض زير چتر امر به معروف و نهي از منكر جاي مي گيرند

ساري-ايرنا- عضو هيات علمي دانشگاه مازندران گفت: امر به معروف و نهي از منكر چتري است كه تمام فرائض و واجبات ديني زير آن جاي مي گيرند.

حجت‌الاسلام والمسلمين محمداسماعيل قاسمي طوسي روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ايرنا اظهاركرد: امر به معروف و نهي از منكر از جمله فروع دين است كه ساير اصول و فروع دين به شدت تحت تاثير اين فريضه قرار دارند و اين نشان دهنده جايگاه ويژه اين فريضه الهي است.
مدير گروه معارف اسلامي دانشكده الهيات و معارف اسلامي دانشگاه مازندران افزود: جايگاه امر به معروف و نهي از منكر به گونه اي است كه ساير فرايض الهي توسط آن احيا مي شوند و به تنهايي مي تواند از همه آنها نگهداري كند و اين اهميت، موجب ماموريت ما براي تلاش در اين زمينه مي شود.
حجت الاسلام قاسمي گفت: در آيات قرآن و احكام الهي به شدت بر اين فريضه در قالب تشويق و تنبيه تاكيد شده كه بايد از ميان شما امتي باشند كه مردم را به سمت خير دعوت كنند و اين گروه از انسان ها كه با لباس امر به معروف و نهي از منكر ظاهر مي شوند از رستگارانند و قرآن در آياتي اينها را ولي ديگر مومنان مي دانند.
مدرس حوزه علميه قم تاكيدكرد: اگر افراد يك جامعه را مسافران يك كشتي بدانيم هرگز نمي توانيم نسبت به رفتار يكديگر بي تفاوت باشيم چراكه مشكل و آثار پيراموني جامعه، همه را در بر مي گيرد.
وي خاطرنشان كرد: نگاه ديني ما جامع است و حتي در دعا ماموريت مي يابيم،همه، هدف ما باشند، بنابراين در يك جامعه اسلامي و ديني حق نداريم بسياري از مشكلات را شخصي خود افراد تلقي كنيم و به تبعيت از تعبيري كه به طور غلط از غرب رواج يافته، خود را غيرمسئول در قبال اشتباهات افراد جامعه بدانيم.
حجت الاسلام قاسمي گفت: بايد به ديگران آنگونه كه به خود فكر مي كنيم بينديشيم، در صورت تحقق فريضه امر به معروف و نهي از منكر آنگونه كه شايسته اين فريضه الهي است بسياري از مشكلاتي كه در حال حاضر در جامعه با آنها دست و پنجه نرم مي كنيم و گريبانگير خانواده هاست، رفع خواهد شد.
مدير موسسه فرهنگي قرآن و عترت پيامبر اعظم(ص) ساري، امر به معروف و نهي از منكر را فرايندي به صورت كامل در اختيار بشر برشمرد و تاكيد كرد: اگر ميخواهيم جامعه اي عاري از هر نوع فساد و فحشا داشته باشيم چاره اي جز احياي اين فريضه نيست.
حجت الاسلام قاسمي ادامه داد: امر به معروف و نهي از منكر را دخالت در امور شخصي ديگران نپنداريم، نگاه عالي و مهمي كه در آيات قرآن شاهديم حكم به خدمت رساني به همديگر در تقواست و در اين مقوله همه بايد جمع شويم كه با رعايت خط كشي هاي ديني در قالب هاي منكر و معروف مي توان اميدوار به تحقق اين فريضه به شكل صحيح بود.
خبرنگار: فاطمه رحمتي***انتشاردهنده:سيد محسن حسن نيا
/1899/3009

سرخط اخبار استان‌ها