۸ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۸:۴۲
کد خبر: 82548779
۰ نفر
رواج ازدواج كودكان آمریكا نگران كننده است

تهران – ایرنا – هنگامی كه سخن از ازدواج كودكان به میان می آید، ذهن ها معمولا به سوی كشورهای جهان سوم مانند بنگلادش یا تانزانیا می رود، اما این بار این معضل اجتماعی در داخل ایالات متحده مطرح است كه خود را به عنوان مدافع حقوق بشر و كودكان در جهان معرفی می كند.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا به نقل از روزنامه نیویورك تایمز، بر اساس نتایج پژوهش گروهی به نام «رها شده در پایان» (Unchained at Last) كه هدف خود را ممنوع كردن ازدواج كودكان قرار داده است، اطلاعات گواهی های ازدواج صادر شده میان سال های 2000 تا 2010 در آمریكا حاكیست كه در این دوره زمانی بیش از 167 هزار نوجوان 17 ساله یا كمتر در 38 ایالت آمریكا ازدواج كرده اند.
در این پژوهش مواردی از ازدواج دختران 12 ساله در ایالت های آلاسكا، لوئیزیانا و كارولینای جنوبی و در دیگر ایالت های مواردی از ازدواج دختران 14 ساله و كمتر نیز به چشم می خورد.
هر چند این گروه نتوانسته به اطلاعات دیگر ایالت ها دست یابند، اما با تعیمم اطلاعات در دسترس به دیگر ایالات ها، به این نتیجه رسیدند كه میان سال های 2000 تا 2010 تقریبا 250 هزار مورد ازدواج كودكان در كل آمریكا صورت گرفته است.
یكی از عوامل تامین كننده داده های این ارزیابی، اطلاعات اداره آمار آمریكاست كه حاكیست در سال 2014 دستكم 57 هزار و 800 آمریكایی میان سنین 15 تا 17 ساله ازدواج كرده اند.
بالاترین نرخ ازدواج كودكان در این مدت در ایالت های آركانزاس، آیداهو و كنتاكی بوده است.
هر چند میزان ازدواج های كودكان در سال های اخیر روند كاهشی یافته است، اما همه ایالت های آمریكا هنوز هم به دختران زیر سن قانونی در صورت رضایت والدین یا قاضی و یا هر دو، اجازه ازدواج می دهند.
همچنین به گفته یك گروه مبارزه با ازدواج اجباری، بیش از نیمی از ایالت های آمریكا یعنی 27 ایالت هنوز حداقل سنی برای ازدواج تعیین نكرده اند.
اكثریت بزرگی از ازدواج های كودكان میان یك دختر خردسال و یك مرد بالغ صورت می گیرد كه چنین روابط جنسی اغلب ناقض قوانین مربوط به تجاوز جنسی در آمریكاست كه گاهی با ازدواج قانونی می شود.
مجلس محلی نیوجرسی به عنوان نخستین ایالت آمریكا، قانونی را تصویب كرد كه ازدواج افراد زیر 18 سال را ممنوع می كرد. اما كریس كریستی فرماندار این ایالت در ماه جاری (مه) اجرای آن را متوقف كرد.
نمایندگان مجلس ایالتی نیویورك نیز لایحه مورد حمایت آندرو كائومو فرماندار را درباره افزایش حداقل سن ازدواج از 14سال كنونی به 17 سال بررسی می كنند.
بر اساس این گزارش،مخالفان تعیین حداقل سن نگران آن هستند كه تصویب این قوانین و بالا بردن حداقل سن ازدواج منجر به تولد نوزادان خارج از چارچوب ازدواج قانونی شود و همچنین به این موضوع اشاره می كنند كه بسیاری از ازدواج های زیر سن قانونی با رضایت طرفین و ولادین آنها صورت می گیرد.
بر اساس ارزیابی های گروه «كودكان را حفظ كنید» (Save the Children) هر 7 ثانیه در سطح جهان یك دختر زیر 15 سال ازدواج می كند. دلایل این ازدواج ها در آفریقا و آسیا و همچنین در آمریكا اغلب فرهنگی و مذهبی است. خانواده های آمریكایی از سنت های مسیحیت، اسلام یا یهودیت محافظه كار پیروی می كنند و قضات دادگستری آمریكا گاهی احساس می كنند كه نباید در فرهنگ دیگران دخالت كنند.
به گفته فریدی رئیس بنیانگذار گروه 'آنچیند ات لست' برای مبارزه با ازدواج اجباری كودكان، دقیقا دلایلی وجود دارد كه ازدواج را برای نوجوانان 17 ساله و كمتر دشوار می سازد .
وی می افزاید: دختران كه توسط والدینشان ترسانده و وادار به ازدواج می شوند، ممكن است در خود نیرویی برای مخالفت با این امر احساس نكنند و از اینكه به قاضی بگویند كه نمی خواهند ازدواج كنند هراسناك باشند. حتی اگر این دختران تلاش كنند كه از ازدواج اجباری بگریزند، از پناهگاه ها بازگردانده می شوند و با آنها به عنوان كودكان فراری رفتار می شود.
ریس كه اكنون 42 سال دارد در سن 19 سالگی توسط خانواده یهودی افراطی خود وادار به ازدواج شد.
این در حالیست كه وزارت امور خارجه ایالات متحده سال گذشته (2016) ازدواج كودكان را در دیگر كشورهای جهان به عنوان نقض حقوق بشر به علت مشكلات اقتصادی محكوم كرده است.
نیكلاس كریستف نویسنده این مقاله به عنوان كنشگر مدافع حقوق بشر و بانوان، در پایان می افزاید: مجالس ایالتی آمریكا باید درك كنند كه ازدواج كودكان نه تنها در نیجر و افغانستان بلكه در نیویورك و فلوریدا ویرانگر است و باید به ازدواج كودكان در داخل ایالات متحده نیز پایان داده شود.
شبد**اروپام**1486**1010
مترجم: محسن شریفی**انتشار دهنده:حسن معظمی

سرخط اخبار جهان