مصرف سیگار در بزرگسالان زمینه ابتلاء به سرطان را فراهم می كند

سنندج- ایرنا- كارشناس ارشد بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشكی كردستان گفت: مصرف سیگار در بزرگسالان زمینه ابتلاء به سرطان ریه، بیماری های قلبی عروقی و تشدید مشكلات تنفسی را فراهم می كند.

لیلا ابراهیم زاده روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به روند رو به افزایش مصرف سیگار در ایران گفت: سیگار مهم ترین علل ابتلاء به سرطان ریه بوده و اولین قدم برای جلوگیری از این بیماری مرگبار، ترك سیگار است.
وی سیگار را شایع ترین دلیل سرفه های مزمن عنوان كرد و افزود: یكی از علل شایع سرفه های مزمن، سیگار است كه معمولا چهار هفته پس از نكشیدن آن، سرفه هم از بین می رود.
این كارشناس بهداشت محیط با اشاره به اینكه شیوع بیماری های ریه با آلودگی ها بیشتر می شود، اظهار كرد: نقش سیگار به مراتب بیشتر از آلودگی هوا در ایجاد بیماری های ریوی است.
ابراهیم زاده با بیان اینكه دود سیگار حاوی چهار هزار عنصر شیمیایی است كه 60 مورد آنها سرطانزا شناخته شده است گفت: فرد سیگاری در معرض بیش از 20 نوع سرطان چون مری، لوزالمعده، مجاری ادراری، دهانه رحم، مغز استخوان، دهان و غیره است.
وی اظهار كرد: مصرف دخانیات زمینه ابتلا به سرطان های مری، معده، كلیه، لوسمی، عروقی مغز، سكته مغزی و پنومونی سرطان ریه، سیستم تنفس فوقانی، سرطان مثانه، پانكراس، بیماری ایسكمیك، بیماری قلبی تنفسی آنوریسم آئورت، بیماری كرون، پریودنتیت، زخم معده و اثنی عشر، آب مروارید و شكستگی گردن در سنین 65 سال می شود.
وی ادامه داد: ترك كامل سیگار می تواند از ابتلاء به بسیاری سرطان ها از جمله سرطان های حنجره، مثانه بیماری ایسكمیك و بیماری عروق مغزی كاهش دهد.
ابراهیم زاده افزود: مردان سیگاری حدود 20 برابر مردان غیر سیگاری در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند و این آمار در مورد زنان پنج برابر است.
وی با اشاره به خطرات زیانبار سیگار در زنان گفت: زنان نسبت به مصرف تحمیلی دود سیگار، آلودگی هوا و تماس های شغلی حساس تر هستند، زنان سیگاری در مقایسه با مردان عملكرد ریه آنها در سنین بلوغ تكامل آهسته تری دارد.
وی با اشاره به تاثیرات سوء مصرف دخانیات در دوران حاملگی اظهاركرد: مصرف دخانیات در زنان باردار سبب حاملگی خارج از رحم، سقط خودبخودی، كمبود وزن هنگام تولد و نقایص مادرزادی ریه می شود.
وی آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگسازی را در زمینه اثرات زیانبار دخانیات ضروری دانست و گفت: برای جلوگیری از افزایش تعداد مبتلایان به این بیماری باید اقدامات جدی به منظور كاهش مصرف این ماده دخانی صورت گیرد.
سرطان ریه، دومین سرطان شایع در جهان به شمار می رود، حدود 10 – 15 درصد افراد در ایران سیگاری می كشند.
7352/ 3020
**خبرنگار: شیوا اردلان منش**انتشاردهنده: عبدالله رحمانی

سرخط اخبار استان‌ها