جلایی پور: پیوند جامعه مدنی و تلگرام، پیروزی بزرگ انتخاباتی را رقم زد

تهران- ایرنا- یك فعال سیاسی اصلاح طلب نقش فضای مجازی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا را تشریح كرد و گفت: اتصال نیروهای جامعه مدنی ایران به همراه شبكه اجتماعی تلگرام پیروزی بزرگ را رقم زد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «حمیدرضا جلایی پور» امروز (یكشنبه) در نشست «نقش فضای مجازی در كمپین‌های انتخاباتی» در دانشكده علوم اجتماعی دانشگاه تهران افزود: انسجام خوب اصلاح طلبان و همراهی سازمان های مردم نهاد، اصناف و پویش های اجتماعی كه به وسیله شبكه اجتماعی تلگرام نظم یافتند از عوامل مهم در پیروزی حسن روحانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری بود.
به گفته وی، فضای مجازی بویژه شبكه اجتماعی تلگرام در پیروزی اصلاح طلبان، اعتدالگرایان و اصولگرایان متمایل به روحانی نقش پررنگی داشت.
جلایی پور تاكید كرد جریان رقیب روحانی در فضای مجازی سرمایه گذاری سنگینی كرده بود اما متحمل شكست شد كه این باید مورد بررسی قرار گیرد و چرایی آن مشخص شود.
این فعال افزود: رقیب سعی داشت القا كند ریاست جمهوری روحانی یك دوره ای است؛ بر همین اساس پیروزی وی برای آنان سنگین تمام شد.
به گفته جلایی پور، جریان رقیب روحانی انگیزه ای قوی برای به شكست كشاندن وی داشتند؛ زیرا برآوردشان در دور اول ریاست جمهوری روحانی غلط از آب در آمده بود و باورشان نمی شد با حذف مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی از دوره رقابت ها، روحانی بتواند پیروز میدان باشد. وی ادامه داد: مردم در سال 1394 جریان رقیب روحانی را غافلگیر كردند و فردی را انتخاب كردند كه توانست بر بحران های كشور فایق آید. بنابراین این جریان امسال انگیزه بیشتری داشت كه اجازه ندهد روحانی دوباره تكرار شود.
جلایی پور ادامه داد: این جریان تا مرحله ای پیش رفت كه روحانی رد صلاحیت شود كه نظام با برآورد صحیح، مانع این كار شد.
این فعال سیاسی تلاش برای دخالت در مدیریت آینده نظام را از دیگر اهداف مخالفان روحانی مانند جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی (جمنا) دانست و با اشاره به شعار نامزدهای مخالف دولت در افزایش یارانه ها و پرداخت كارانه افزود: اگر اینها پیروز می شدند از این پرداخت ها ابایی نداشتند و عواقب سند زدن برای آنها مهم نبود. اینها برانداز بودند زیرا سند زدن برای حاشیه نشینان، كشور را به نابودی می كشاند.
جلایی پور عنوان كرد: فقیران جامعه در این انتخابات عقلایی عمل كردند زیرا اجازه ندادند چنین تفكری كه فضای اجتماعی را برهم می زد رشد پیدا كند.
این استاد دانشگاه گفت: جریان رقیب روحانی به لمپنیسم فرهنگی متوسل شد و با توسل به یك خواننده تلاش كرد از این جریان به نفع خود بهره برداری كنند كه نتیجه ای برعكس برای آنها رقم زد.
وی به تلاش های جریان رقیب روحانی در برخورد با سند 2030 (مربوط به آموزش) اشاره كرد و ادامه داد: اینها نه فقط در مساجد بلكه در روستاها نیز علیه این سند جریان سازی می كردند؛ به گونه ای كه در قلب پایتخت نیز علیه روحانی موضع می گرفتند.
این فعال سیاسی اصلاح طلب «نظرسازی» های جریان رقیب روحانی در انتخابات را «دروغین» خواند و ادامه داد: آنها این نظرسازی های دروغین را چنان تكرار می كردند كه برخی مواقع ما نیز دچار شك می شدیم.
جلایی پور وجود جامعه متكثر با مطالبات گوناگون فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی را یكی از عوامل شكست جریان رقیب روحانی توصیف و اضافه كرد: جریان رقیب روحانی برای این جامعه هیچ حرفی نداشت؛ در حالی كه روحانی نشان داد این جامعه را می شناسد و برای آن برنامه دارد.
این استاد دانشگاه سازماندهی اصلاح طلبان، اعتدالگرایان و اصولگرایان متمایل به روحانی، مدیریت منسجم اصلاح طلبان و ارتباط گیری جریان اصلاح طلب با متن مردم را از عوامل موثر در پیروزی روحانی قلمداد كرد و گفت: در انتخابات امسال ارتباط 24 ساعته جریان اصلاح طلبی با متن مردم برقرار شد، درحالی كه پیشتر، این جریان فقط از طریق چند روزنامه با مردم در ارتباط بود. این جریان با شبكه اجتماعی تلگرام توانست ارتباطی دوطرفه را سازمان دهی كند كه به نفع روحانی تمام شد.
به گفته وی، هواداران اصلاح طلب در رقابت های انتخاباتی از بسیاری از اعضای اصلی فعال تر و پرانرژی تر عمل كردند. همچنین اكنون در جامعه مدنی ایران دو میلیون و 500 هزار نیرو با فردیت نهادینه شده وجود دارد كه تلگرام سبب تقویت آنها شد و پیروزی بزرگ را رقم زد.
جلایی پور گفت: كانال های تلگرامی كه توسط جمعی از بهترین جوانان كشور ایجاد شده بود برای مردم تولید فكر می كرد و به آنان در انتخاب بهترین ها كمك می كرد.
این استاد دانشگاه تاكید كرد برخی می گویند تبلیغ، فریب است اما انتخابات امسال نشان داد برخی تبلیغ های واقعی، اثرگذار است.
وی افزود: برخی كانال ها كه به هر طریق اعتماد مردم را جلب كرده بودند توانستند در انتخابات شوراها اثرگذاری خوبی برمردم داشته و فهرستی مورد اطمینان را در اختیار آنان گذاشتند.
به گفته این فعال سیاسی اصلاح طلب، گرچه رقیبان روحانی در جنگ آنلاین قوی عمل كردند اما انتخاب مردم به گونه ای دیگر رقم خورد.
جلایی پور محافل اجتماعی را كه مولفه جامعه مدنی ایران است و در انتخابات عمل مشترك انجام دادند، از عوامل دخیل در پیروزی روحانی دانست و تاكید كرد گفته های اسحاق جهانگیری در مناظره نخست و گفته های حسن روحانی در مناظره های بعدی سبب تقویت شدن فضای جامعه و كاهش قدرت رقیب شد.
به گزارش ایرنا، انتخابات دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا و میاندوره مجلس دهم شورای اسلامی (در چهار حوزه) بیست و نهم اردیبهشت ماه برگزار شد.
در این دوره انتخابات 56 میلیون و 410 هزار و 234 نفر دارای شرایط رای بودند كه یك میلیون و 350 هزار و 294 نفر برای نخستین بار رای می دادند.
میان چهار نامزد حاضر در انتخابات ریاست جمهوری، «حسن روحانی» 23 میلیون و 549 هزار و 616 رای یعنی 57 درصد آرا را به خود اختصاص داد.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام*2078*1961* خبرنگار: محمد مهدی بهرامی* انتشار: مریم مسعود

سرخط اخبار سیاست