انتخابات هیات رییسه مجلس در هاله ای از ابهام/ رایزنی ها ادامه دارد

تهران-ایرنا- انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی برای سال دوم در حالی چهارشنبه هفته جاری برگزار می شود كه هنوز تفاهمی میان سه فراكسیون نمایندگان ولایی، مستقلین ولایی و امید ایجاد نشده و مذاكرات این سه فراكسیون در مورد انتخابات هیات رییسه مجلس در هاله ای از ابهام قرار دارد.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، همزمان با نزدیك شدن به انتخابات هیات رییسه دومین سال مجلس دهم، رایزنی ها و لابی گری های فشرده ای در مجلس در حال انجام است و خانه ملتی ها از هفته گذشته تكاپوی گسترده ای را برای انتخابات هیات رییسه مجلس آغاز كرده اند. همچنین جناح ها و طیف های مختلف سیاسی تلاش می كنند كه گزینه های خود را برای انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی اعلام كنند.
این روزها اخبار، شایعات و حاشیه های مختلفی در مورد انتخابات هیات رییسه مجلس مطرح می شود، اخبار، به ثانیه تغییر می كند و هنوز خبر تازه ای در مورد این انتخابات از سوی نماینده ای مطرح نشده كه موضوع دیگری جایگزین آن می شود و نماینده دیگری آن را رد یا مطلب دیگری را مطرح می كند.
انتخابات هیات رئیسه دهمین دوره مجلس شورای اسلامی برای سال دوم در حالی روز چهارشنبه برگزار می شود كه فراكسیون های امید، نمایندگان ولایی و مستقلین ولایی جلسات مشتركی را برای انتخاب و معرفی نامزدهای احتمالی خود برگزار كرده اما تاكنون به تفاهم نرسیده اند.
محمدرضا عارف ریاست فراكسیون امید مجلس، كاظم جلالی ریاست فراكسیون مستقلین ولایی و حمیدرضا حاجی بابایی ریاست فراكسیون نمایندگان ولایی مجلس دهم را بر عهده دارند.
به گفته برخی اعضای فراكسیون امید، فراكسیون های مستقلین و ولایی با یكدیگر به توافق رسیده اند كه با یك لیست مشترك در انتخابات هیات رئیسه مجلس شركت كنند و این توافق به معنای حذف پزشكیان و مطهری است.
این روزها شایعات مختلفی در راهروهای پارلمان می چرخد، برخی از اعضای فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی سخن از تفاهم و توافق می گویند و معتقدند كه تا روز چهارشنبه ممكن است تفاهم حاصل شود و برخی نیز می گویند كه امكان عدم رسیدن به تفاهم نیز وجود دارد.
اعضای فراكسیون امید مجلس درخواستشان برای انتخابات هیات رییسه مجلس حفظ وضع موجود است، در این راستا محمدرضا تابش عضو هیات رییسه فراكسیون امید مجلس معتقد است كه بر اساس مذاكرات انجام شده هیچ گاه قرار نبود فراكسیون امید لیست مجزایی ارائه بدهد اما پس از آن كه شنیده شد فراكسیون های مستقلین و ولایی با یكدیگر در خصوص 12 كرسی هیات رئیسه به توافق رسیده اند تا از هر فراكسیون 6 نفر در هیات رئیسه حضور داشته باشد ما هم تصمیم گرفتیم لیست جدا ارائه بدهیم.
عضو هیات رئیسه فراكسیون امید مجلس همچنین در پاسخ به این سوال كه برخی اعضای فراكسیون مستقلین توافق با فراكسیون نمایندگان ولایی را شایعه می دانند؟، گفت: اگر اعضای فراكسیون مستقلین توافق با فراكسیون ولایی روی 12 كرسی هیأت رئیسه را شایعه می دانند ما آماده هستیم با مستقلین بر تثبیت وضع موجود توافق كنیم.
تابش تصریح كرد: نظر ما این است كه رئیس مجلس و نواب رئیس ثابت باشند و 9 كرسی باقیمانده بین سه فراكسیون امید، مستقلین و نمایندگان ولایی مجلس دهم تقسیم شود.
وی ادامه داد: گفت و گوها میان نمایندگان دو فراكسیون انجام شده است و با این شرایط بسیار خوشبین هستم تا براساس تعامل، هیأت رئیسه مجلس دهم برای سال دوم تشكیل شود.
وی افزود: اگر ما بخواهیم نسبت به وزن فراكسیون امید چانه زنی كنیم، باید طالب پست های بیشتری در هیأت رئیسه باشیم ولی شرایط كشور حساس است و به ادامه تعامل بین دولت و مجلس كه در حال حاضر رقم خورده، نیاز داریم.
نماینده مردم اردكان در مجلس همچنین گفت: مردم در انتخابات 29 اردیبهشت تندروها را منزوی كردند و ما نیز در مجلس نباید به گونه ای رفتار كنیم كه راه برای تندروها باز شود.
وی افزود: فراكسیون امید مجلس بر حضور یك زن و یك نفر از نمایندگان اهل سنت در هیات رئیسه تاكید دارد.
تابش گفت: برخی از اعضای فراكسیون مستقلین ولایی مجلس از لیست امید به مجلس راه یافته اند و نظرشان با نظر فراكسیون امید یكی است.
در این راستا، بسیاری از اعضای فراكسیون مستقلین ولایی مجلس نیز معتقدند كه باید با فراكسیون امیدی ها تفاهم كرد.
كمال دهقان كه عضو فراكسیون مستقلین ولایی مجلس است می گوید ما می خواهیم كه با اعضای فراكسیون امید مجلس تعامل داشته باشیم و مطمئنا تا روز چهارشنبه به تفاهم می رسیم.
وی افزود: ما موافق حفظ نواب رییس كنونی در مجلس هستیم و احتمالا تا روز چهارشنبه به تفاهم خواهیم رسید.
دهقانی در حالی این مسائل را مطرح كرد كه بهروز نعمتی سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی می گوید: هنوز ما با فراكسیون امید مجلس به تفاهم و توافق نرسیده ایم.
وی اظهاركرد: اعضای این فراكسیون به هیچ وجه به دنبال حذف مطهری برای انتخابات هیات رئیسه مجلس نیستند.
وی تصریح كرد: طرح این موضوعات از سوی برخی افراد دروغی بزرگ و شیطنت است و عده ای با این كار به دنبال سهم‌خواهی هستند و می خواهند وفاقی كه در انتخابات ریاست جمهوری ایجاد شده بود را از بین ببرند.
وی یادآور شد: مطهری روز جمعه در جلسه مشترك سه فراكسیون پیشنهادی را مطرح كرد مبنی بر این كه رئیس مجلس به صورت مشترك انتخاب شود، منشی‌ها و كارپردازها با سه نامزد از سوی هر فراكسیون معرفی شوند و برای نایب رئیسی نیز چهار نامزد معرفی شود.
عضو هیات رئیسه فراكسیون مستقلین ولایی مجلس ادامه داد: یعنی دو نفر نایب رئیس قبلی (پزشكیان و مطهری) به‌ علاوه دو نفر دیگر از دو فراكسیون مستقلین ولایی و نمایندگان ولایی مجلس دهم نامزد شوند.
وی تصریح كرد: ما به مطهری گفته ایم ابتدا این پیشنهاد را در فراكسیون امید مطرح كند و در صورت تصویب شدن، این پیشنهاد را در جلسه مشترك فراكسیون های امید، ولایی و مستقلین مطرح كند.
البته بهرام پارسایی سخنگوی فراكسیون امید مجلس شورای اسلامی در این راستا گفت: علی مطهری این پیشنهاد را در فراكسیون امید مجلس مطرح كرد و این پیشنهاد در فراكسیون رد شد.
وی گفت: ما اهل تعامل و تفاهم هستیم ولی اگر فراكسیون مستقلین ولایی بخواهد همراه با نمایندگان ولایی لیست مشترك بدهد ما هم لیست مشترك خواهیم داد.
از سویی دیگر شاهدیم كه اعضای فراكسیون امید مجلس در جلسه شب گذشته خود اعلام كردند كه اگر فضای تفاهمی تا روز چهارشنبه ایجاد نشود مسعود پزشكیان نامزد نهایی ما برای ریاست مجلس است.
آنان اعلام كردند كه لیست نهایی را در جلسه روز سه شنبه عصر این فراكسیون منتشر می كنند.
علیرضا رحیمی یكی دیگر از اعضای فراكسیون امید مجلس درباره آخرین تصمیمات فراكسیون امید مجلس برای انتخابات هیات رئیسه مجلس اظهاركرد: فضای مذاكره و تعامل را فراكسیون امید مجلس دنبال كرد ولی در مذاكرات انجام شده تعاملی حاصل نشده است.
وی تصریح كرد: بر اساس مذاكرات انجام شده، نگاه فراكسیون مستقلین تعاملی برای رسیدن به یك نقطه مشترك نبوده است، از این رو ما در جلسه روز گذشته اعضای فراكسیون امید به اتفاق آراء مسعود پزشكیان را به عنوان نامزد ریاست مجلس انتخاب كرد.
عضو فراكسیون امید مجلس همچنین گفت: ما از ابتدا به دنبال تعامل با فراكسیون های دیگر بودیم از این رو به تعدادی از نمایندگان عضو این فراكسیون ماموریت هایی داده شد كه روز گذشته نیز در جلسه مجمع عمومی گزارش ماموریت‌ها ارائه شد.
رحیمی یادآور شد: این گزارش ها نشان داد كه توفیقی برای مذاكره و تعامل حاصل نشده است، در هر صورت نگاه فراكسیون مستقلین رسیدن به نقطه مشترك نیست، اما اگر نگاه فراكسیون مستقلین تعاملی است می توانند این مسیر را تعاملی پیش ببرند.
عضو فراكسیون امید مجلس دهم یادآور شد: اگر این فراكسیون پزشكیان را به عنوان نامزد ریاست مجلس برای سال دوم معرفی كرده به این معنا نیست كه مسیر مذاكره بسته شده است زیرا ما همچنان به دنبال تفاهم هستیم.
رحیمی با یادآوری این كه جلسه آخر فراكسیون امید مجلس برای انتخابات هیات رئیسه مجلس سه شنبه عصر یا چهارشنبه برگزار می شود، گفت: اگر تعامل حاصل نشود ما لیست نامزدها را برای پست های مختلف اعلام می كنیم، البته نگاه ما به هیات رئیسه نگاه كارآمدی و اثربخشی است.
وی تصریح كرد: خط قرمز فراكسیون امید حفظ نواب رئیس بود، اما این مساله مورد تایید طرف مقابل قرار نگرفت و آنها اصرار داشتند نائب رئیس دیگری را پیشنهاد كنند.
نماینده مردم تهران در مجلس تاكید كرد: ما معتقدیم اگر قرار است رقابت كامل باشد باید برای تمام كرسی های هیات رئیسه باشد، ریاست لاریجانی چالشی نبود كه قابل توافق نباشد.
به گفته برخی اعضای فراكسیون امید، فراكسیون های مستقلین و ولایی با یكدیگر به توافق رسیده اند كه با یك لیست مشترك در انتخابات هیات رئیسه مجلس شركت كنند و این توافق به معنای حذف پزشكیان و مطهری است و بنابراین فراكسیون امید نیز از پزشكیان به عنوان نامزد ریاست نام برده است.
تحولات و اتفاقات درباره انتخابات هیات رییسه مجلس شورای اسلامی تا روز چهارشنبه به سرعت تغییر می كند حال باید منتظر ماند كه آیا فراكسیون های مجلس شورای اسلامی در این زمینه با یكدیگر تفاهم خواهند كرد یا این كه معادلات دیگری رقم خواهد خورد.
سیام**9121 گزارش از سمیه لاری**انتشار:امیر كاردان راد