نشست نه چندان موفق گروه 7 پایان یافت/ تفاهم در مورد مبارزه با تروریسم

رم - ایرنا - نشست سران گروه 7 امروز (شنبه) با انتشار بیانیه ای پایان یافت. سران 7 كشور صنعتی جهان در این اجلاس 2 روزه در جنوب ایتالیا تنها در خصوص مبارزه با تروریسم به توافق رسیدند و سایر موضوعات مهم از جمله مساله تغییرات اقلیمی به بعد موكول شد.

به گزارش ایرنا، این نشست، پرچالش ترین اجلاس بشمار می‌رود، جایی كه «انگلا مركل» صدر اعظم آلمان با نارضایتبخش خواندن آن، از شركت در كنفرانس مطبوعاتی خودداری كرد.
رهبران گروه 7 پس از 2 روز بحث در باره تغییرات اقلیمی، مساله مهاجرت و تجارت بین‌المللی، فقط در مورد مبارزه با تروریسم تفاهم كردند.
اعضای این گروه نتوانستند در مسئله تغییرات اقلیمی به اجماع برسند. این موضوع به هفته آینده موكول شد تا ترامپ تصمیم قطعی خود را بگیرد.
در بیانیه این نشست به مساله پناهجویان نیز اشاره و تاكید شده است، با توجه به رعایت حقوق بشر، هر كشور می تواند بنا به منافع داخلی مرزهای خود را كنترل كند.
در بیانیه گروه 7 آمده است: ما بر تعهد خود برای باز نگه داشتن بازارها و حمایت از تولیدات داخلی تاكید می كنیم و در مقابل عملیات تجاری غیر منصفانه قاطع هستیم.
پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا در پایان چهل و سومین اجلاس سران گروه 7 گفت: در این نشست بحث واقعی‌تری نسبت به نشست های قبلی انجام شد. این اجلاس فرصتی برای شناسایی اختلافات و روشن كردن تفاوت‌ها بود.
وی افزود: در این نشست بحث‌های تندی در باره تجارت بین المللی شد و راه حل منطقی در این خصوص بدست آمد.
وی گفت: ما متعهد به یك سیستم می شویم و می خواهیم كه سازمان تجارت جهانی به موفقیت برسد.
به گفته نخست وزیر ایتالیا تعهد مبارره با تروریسم بزرگترین موفقیت این اجلاس است. مقرر شد تا این مبارزه به اینترنت نیز گسترش یافته و پروایدرهای اینترنتی محتوای تروریستی را از سایت‌ها حذف كنند.
وی افزود: در این نشست در باره موضوعات ژئوپلیتیك و از بحران لیبی تا سوریه و كره شمالی نیز بحث شد.
اجلاس سران گروه 7 روز جمعه در شهر تائورمینا در جزیره سیسیل با حضور سران كشورهای ایتالیا، ژاپن، آمریكا، كانادا، آلمان، فرانسه و انگلیس و نمایندگان اتحادیه اروپا كار خود را آغاز كرد و امروز (شنبه) در حالی به كار خود پایان داد كه آنگلا مركل صدراعظم آلمان و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریكا از شركت در كنفرانس مطبوعاتی خودداری كردند.
این چهارمین اجلاس گروه 7 از زمانی بود كه روسیه در آن شركت نداشت. روسیه از سال 2014 و در پی بحران اوكراین از این گروه كنار گذاشته شد.
در این نشست پائولو جنتیلونی نخست وزیر ایتالیا، جاستین ترودو نخست وزیر كانادا ، دونالد ترامپ رئیس جمهوری امریكا، انگلا مركل صدراعظم آلمان، ترزا می نخست وزیر انگلیس، شینزو ابه نخست وزیر ژاپن و امانوئل مكرون رئیس جمهوری فرانسه و همچنین جین كلاود جانكر رئیس كمیسیون اتحادیه اروپا و دونالد تاسك رئیس شورای اتحادیه اروپا حضور داشتند. جنتیلونی، می، مكرون و ترامپ برای نخستین بار در اجلاس گروه 7 شركت كردند.
شهر تائورمینا محل برگزاری اجلاس نیز در طول این مدت چهره‌ای كاملا امنیتی و زرهی به خود گرفته و حدود 10 هزار نیروی نظامی و انتظامی ماموریت حفظ امنیت سران كشورهای صنعتی را بر عهده داشتند.
اروپام**461*شبس*1613*انتشار دهنده: عبدالله غفاری