۶ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۰۹
کد خبر: 82546134
۰ نفر
جلوه های رمضان در آینه رسانه های فرانسه

تهران- ایرنا- ماه مبارك رمضان از امروز (شنبه) در فرانسه بزرگترین كشور اتحادیه اروپا كه جمعیت قابل توجهی از مسلمانان را در خود جای داده در حالی آغاز شد كه به شدت مورد توجه خبرگزاری رسمی و روزنامه های پرشمارگان این كشور قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، بر اساس آمارها، اسلام دومین دین بزرگ فرانسه به شمار می رود و جمعیت مسلمانان ساكن این كشور بیش از دیگر كشورهای غرب اروپاست.
بسیاری از تحلیلگران این شرایط را ناشی از مهاجرتی می دانند كه از دهه 1960 میلادی به این سو از طرف كشورهای شمال آفریقا همچون مراكش، الجزایر و به میزان كمتر از كشورهای تركیه و آفریقای غربی شدت گرفت.
هرچند قانون اساسی فرانسه اجازه گردآوری اطلاعات درباره باورهای دینی در این كشور را به دولت نمی دهد، اما برخی آمارها از سكونت بین 6 تا 10 میلیون مسلمان در این كشور خبر می دهد؛ آماری كه با توجه به جمعیت 67 میلیون نفری، رقم قابل توجهی برای یك كشور اروپایی بشمار می رود.
از همین رو، بسیاری از رسانه های داخلی این كشور همچون خبرگزاری فرانسه، روزنامه های پرشمارگانی همچون فیگارو، لوموند و لكروا، گزارش ها و فیلم های متنوعی در زمینه ماه رمضان و جلوه های آن در فرانسه منتشر كردند.
در این ارتباط خبرگزاری فرانسه با انتشار گزارشی با تیتر «رمضان، ماه مقدس مسلمانان از شنبه آغاز می شود» به آئین ها و مناسك این ماه اشاره كرده و نوشته است: نزدیك به یك و نیم میلیارد مسلمان در كشورهای مختلف در سراسر جهان، ماه رمضان ماه روزه و دعا كه یادآور وحی الهی به حضرت محمد (ص) است، را از شنبه آغاز می كنند.
در این گزارش از روزه به عنوان نشانه ای از ایمان و یكی از پنج ركن اسلام در كنار مواردی همچون نماز، زكات و حج اشاره شده و آمده است: رمضان برای مسلمانان ماه تقوا، صدقه و صرفه جویی است.
خبرگزاری فرانسه با اشاره به اینكه ماه رضمان 29 یا 30 روز است، می افزاید: در این مدت مومنان از خوردن، نوشیدن و داشتن رابطه جنسی از طلوع آفتاب تا غروب آفتاب اجتناب می كنند.
خبرگزاری فرانسه روزه را تلاشی معنوی توصیف و اضافه كرده است: رمضان ماه مبارزه علیه وسوسه ها و لذت های دنیوی است. اما غذاهای این جشن در لحظه شكستن روزه (افطار)، به صورت سنتی خانواده ها را گردهم می آورد و فعالیت های اجتماعی را افزایش می دهد و در پایان ماه رمضان، جشن عید فطر با شكوه به ویژه در میان خانواده ها برگزار می شود.
در این گزارش به دیگر ویژگی های روزه گرفتن اشاره شده و آمده است: روزه داری برای تمام مؤمنانی كه به سن بلوغ رسیده اند، واجب است. اگرچه كودكان [از روزه گرفتن] معاف هستند، توصیه می شود كه به تدریج این كار را تمرین كنند.
در گزارش خبرگزاری فرانسه همچنین به زنان باردار و شیرده، بیماران و مسافران كه برای آنها روزه گرفتن واجب نیست، اشاره شده است.
تارنمای روزنامه پرشمارگان لوموند نیز با انتشار یك فیلم در زمینه ماه رمضان، این ماه را لحظه ای برجسته در تقویم مسلمانان معرفی كرده و آورده است: رمضان نشانه آغاز روزه داری و درون نگری برای مسلمانان سراسر جهان و همچنین دوره ای برای جشن و تجمع است.
لوموند با بیان اینكه نقش و اهمیت ماه رمضان برای غیر مسلمانان نسبتا ناشناخته مانده است، اضافه می كند: با این حال، روزه گرفتن یكی از پنج ركن اسلام و نشانه ای از ایمان است.
این روزنامه پرشمارگان فرانسوی در فیلم منتشر شده به سوال هایی همچون چگونگی برگزاری آئین های روزه داری و علت تغییر هرساله تاریخ این ماه، پاسخ داده است.
تارنمای خبری فیگارو كه پرشمارگان ترین روزنامه فرانسوی است نیز با انتشار گزارشی، به بیانیه شورای فرانسوی اسلام (CFCM) مبنی بر آغاز ماه رمضان از روز شنبه 27 مه اشاره كرده و از «آغاز روند آماده سازی برای یك شروع خوب در این ماه مقدس روزه و دعا» خبر داده است.
در گزارش دیگر فیگارو بار دیگر با اشاره به بیانیه شورای فرانسوی اسلام مبنی بر اینكه «رمضان ماه تقوا و بخشش، از شنبه در فرانسه آغاز می شود»، به نقل از این بیانیه از رمضان به عنوان فرصتی برای صلح، اتحاد و همبستگی یاد شده است.
تارنمای خبری روزنامه پرشمارگان «لكروا» نیز با تیتر «ماه رمضان امسال از چه تاریخی آغاز می شود؟» از شرایط رصد ماه جدید خبر داده و افزوده است: بر اساس یك اجماع گسترده، شنبه نخستین روز ماه رمضان است. با این حال، اختلاف بین حامیان محاسبات نجومی و دیدن ماه قمری وجود دارد.
اروپام***2090
گزارش از: سعید زارع كندجانی**ناشر: فریبا مدنی