وقتی وزیر سنگ صبور خانواده های جانباختگان معدن آزادشهر می شود

گنبدكاووس - ایرنا - وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی شامگاه پنجشنبه چهارم خرداد 96 برای چهارمین بار در سه هفته گذشته با سفر به گلستان و دیدار با برخی خانواده های جانباختگان حادثه معدن آزادشهر در رامیان و روستای وطن آزادشهر با صبوری درددل های آنان را شنید و با آنان ابراز همدردی كرد.

با اینكه چهارمین بار است به دیدار خانواده های جانباختگان این حادثه می آید اما نگاهش كه به خانواده های داغدار و جامه سیاه برتن آنان، بویژه فرزندان خردسال، كودك و نوجوان، حادثه 13 اردیبهشت معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر می افتد و سخنان و مطالبات آنان را می شنود، بی اختیار بغض گلویش را می گیرد و چشمانش پر از اشك می شود.
وقتی همسر یكی از جانباختگان می گوید، همسرم ستون خانواده بود و اكنون با رفتن او من و دو فرزندنش تنها و بی یاور شدیم، وزیر نمی تواند جلوی گریه اش را بگیرد؛ با گلویی كه بغض راه آن را بسته است و در حالی كه دست نوازش بر سر فرزندان جانباخته معدن می كشد، درپاسخ می گوید: حادثه معدن زغال سنگ از تلخ ترین و غیرمنصفانه ترین حادثه ها در میان حوادث و بلایا بود.
علی ربیعی گفت: حادثه ای كه در آن 43 نفر از كارگران زحمتكش معدن كه به تعبیر من واقعا 'كار جان می كردند'، در سخت ترین شرایط كاری، مظلومانه جان خود از دست دادند.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به درستی می گوید كه اگر این افراد در حوادثی چون رانندگی یا حوادث غیرمترقبه دیگر مثل سیل و زلزله جان خود را از دست می دادند، شاید مصیبت این قدر سنگین و غم انگیز نبود تا اینكه در شرایط سخت كاری با كمترین امكانات در عمق 1800 متری معدن، درحالی كه برای كسب روزی حلال برای خانواده تلاش می كردند، مظلومانه جان خود را از دست دهند.
وی با علم به عمق فاجعه معدن اما برای تسلی خانواده های جانباختگان، از دردها و آلام خود در دهه چهل نیز می گوید؛ زمانی كه 6 یا 7 سال داشته، تعدادی از اعضای خانواده اش (پدر بزرگ، مادر بزرگ، عمه و خاله و ... ) در حادثه زلزله جان خود را از دست می دهند و یا یك دهه پیش فرزند 15 ساله اش را در حادثه رانندگی از دست می دهد.
وزیر با اشاره به فرا رسیدن ماه مبارك رمضان می گوید كه امروز حال شما خانواده های جانباختگان اعم از پدران، مادران، همسران، فرزندان، برادران و خواهران را به خوبی درك می كنم؛ از فردا كه قرار است پای سفره سحر یا افطار بنشینید، قطعا تحمل جای خالی عزیز از دست رفته تان بسیار سخت خواهد بود.
ربیعی یادآور شد: من نیز چنین تجربه ای در قبال فرزندم كه درماه رمضان درحادثه تصادف از دنیا رفت دارم و آن زمان موقع پهن شدن سفره افطاری و سحری، بشقاب او را نیز كنار سفره می گذاشتم و اكنون می فهمم و درك می كنم كه شماها چه سختی هایی را باید تحمل كنید.
اما سخن پدری كه ملتمسانه از وزیر برای پیگیری دقیق حادثه و برخورد با مقصران درخواست كمك می كند، با واكنش صریح و شفاف وزیر روبرو می شود كه قوت قلب پدر و دیگر خانواده های جانباختگان حادثه معدن می شود.
وزیر كار با دعوت از خانواده ها برای صبر و تحمل در برابر قضا و قدر الهی، از عزم جدی دولت برای استیفای حقوق خانواده های جانباختگان خبر می دهد و می گوید: من علاوه بر دستور رئیس جمهوری برای پیگیری دلایل حادثه تا نهایی شدن نتیجه آن و نیز پیگیری و رسیدگی به خانواده ها، به عنوان یك فرد، وظیفه اخلاقی و انسانی خود می دانم كه تا آخر در كنار شما باشم.
ربیعی با قدردانی از مردم به خاطر رای اعتماد مجدد به دولت آقای روحانی برای چهار سال آینده، گفت: من در كنار دولت هستم و در هر بخشی كه مسئولیت داشته یا نداشته باشم، پیگیر موضوع و احقاق حقوق شما خواهم بود و سعی می كنم هر چند وقت یكبار كه دفعه بعد پس از ماه رمضان خواهد بود، به شما سر بزنم.
وی بار دیگر به خانواده های جانباختگان اطمینان می دهد كه دولت پس از نهایی شدن گزارش كمیته حقیقت یاب، با مقصران حادثه در هر رده و مقامی كه باشند، برخورد می كند و برای كاهش مشكلات و مصائب خانواده ها بویژه همسران و فرزندان جانباختگان و تامین آینده آنان حتی المقدور تلاش می كند.
اما وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در پاسخ به درخواست برادر یكی از جانباختگان مبنی بر شهید نامیدن شدن جانباختگان حادثه معدن، گفت: پیگیری های لازم برای شهید قلمداد شدن جانباختگان حادثه معدن آزادشهر درحال انجام است و قرار شده، هر تصمیمی كه برای جانباختگان حادثه پلاسكو تهران گرفته شود، برای این عزیزان نیز اعمال شود.
خانم جاهدی همسر یكی دیگر از جانباختگان حادثه معدن در رامیان نیز با اشاره به راه اندازی درمانگاه تامین اجتماعی در این شهر، نداشتن ساختمان ملكی و كمبود فضای این درمانگاه را مورد نقد قرار داد و از وزیر خواست تا درمانگاه مجهزی به یاد جانباختگان احداث شود.
ربیعی درپاسخ به همسر این جانباخته معدن كه اتفاقا عضو شورای اسلامی شهر رامیان در دوره قبل بوده و در دوره جدید نیز مردم به او مجددا رای داده اند، گفت: ساخت یك درمانگاه و نامگذاری آن به نام جانباختگان حادثه معدن حداقل كاری است كه باید برای بزرگداشت یاد و نام این عزیزان انجام شود.
وی افزود: حادثه معدن زغال سنگ آزادشهر باید به یك نماد ملی برای مردم و خانواده ها تبدیل شود تا چنین حوادث ناگوار و تلخی دیگر تكرار نشود.
همسر یكی دیگر از جانباختگان حادثه معدن زغال سنگ نیز از وزیر خواست تا حق و حقوق جانباختگان بویژه مستمری آنان به صورت كامل پرداخت و بیمه آنان نیز جزو بیمه معدن محسوب شود.
وزیر تعاون درپاسخ به همسر این جانباخته معدن نیز گفت: احكام مستمری جانباختگان به نام همسران آنان صادر شده و درحال پرداخت است و مابه التفاوت آن نیز در ماه های آینده حتما پرداخت و تمام سنوات بیمه آنان، به نام بیمه معدن تایید و اجرایی شده است.
ربیعی در ادامه به اقدامات صورت گرفته برای خانواده های جانباختگان ازسوی دولت اشاره كرد و افزود: كمك مالی 240 میلیون ریالی برای برگزاری مراسم خاكسپاری و ختم، برقراری مستمری، كمك هزینه 500 میلیون ریالی برای خرید مسكن و پرداخت 2 میلیارد و 100 میلیون ریال بایت بیمه مدنی پس از انجام مراحل قانونی انحصار وراثت از جمله اقدامات دولت تدبیر و امید به هر یك از 43 خانواده جانباختگان معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر است.
وی اضافه كرد: اگرچه این اقدامات نمی تواند جای خالی عزیزان از دست رفته را پر كند اما باید با برنامه ریزی صحیح، به فكر آینده همسران و فرزندان جانباختگان بود.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی گفت: این وزارتخانه آمادگی دارد درصورت رضایت خانواده ها و با ارائه مشاوره اقتصادی به آنان، زمینه سرمایه گذاری برای همسران و فرزندان جانباختگان را برای داشتن حداقل زندگی مناسب در آینده فراهم كند.
درخواست یكی از پدران جانباختگان حادثه معدن كه خود نیز سابقه كار در معدن را دارد، مبنی بر ضرورت واگذاری مدیریت معادن زغال سنگ از استان سمنان به استان گلستان نیز با واكنش مثبت وزیر روبر شد و قول داد، این موضوع را با جدیت پیگیری كند.
اما جمله كلیدی وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی درجمع خانواده های جانباختگان حادثه معدن زغال سنگ آزادشهر در روستای كوهستانی وطن این شهرستان كه باعث قوت قلب خانواده ها شد این بود كه وزیر با گواه گرفتن خدا، گفت: من از لحاظ عاطفی و انسانی درگیر مساله شدم و تا آخر آن را پیگیری و از حقوق خانواده های جانباختگان دفاع می كنم.
وزیر افزود: من در یك خانواه كارگر بزرگ شدم، پدرم كارگر راه آهن بود و من با سختی شغل كارگران چه در خانواده و چه در زمان مسئولیت هایی كه داشتم، به خوبی آشنا هستم و نیز سختی های فرزندان، همسران، پدران و مادران این عزیزان از دست رفته در حادثه جانكاه را درك می كنم.
ربیعی به سفر عالی ترین مقام اجرایی كشور یعنی رئیس جمهوری به منطقه و حضور در جمع كارگران و خانواده های جانباختگان حادثه معدن آزادشهر نیز اشاره كرد و گفت: حضور رئیس جمهوری درجمع شما با وجود برخی مخالفت ها از سوی مسئولان، نشان از مردمی بودن و عمل به منویات امام راحل مبنی بر ضرورت ارتباط مسئولان با مردم دارد.
حضور چندباره و ادامه دار عالی ترین مقام یك وزارتخانه درجمع خانواده های جانباختگان یك حادثه و ابراز همدری با آنان، كشیدن دست نوازش بر سر فرزندان یتیم شده و چای و شام خوردن با آنان و یا رفتن او به عمق 1700 متری معدنی كه در روزهای اول حادثه هنوز خطر ریزش و انفجار در آن وجود داشت، تنها یك نكته را به ذهن متبادر می سازند و آن مردمی بودن، سنگ صبور بودن و نیز داغدیده بودن یك وزیر است.
در حادثه انفجار معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر درشرق استان گلستان كه ظهر 13 اردیبهشت 96 رخ داد، علاوه بر مصدوم شدن 79 نفر از معدنچیان، 43 نفر آنان نیز جان خود را از دست دادند.
/3039/1860
گزارش : علی لكزانوری ** انتشار دهنده: تاج محمد شیری