پرتاب موفقیت آمیز موشك ماهواره بر در نیوزیلند

كوالالامپور - ایرنا - نیوزیلند پس از چند بار تاخیر با پرتاب موفقیت آمیز موشك ماهواره بر 'الكترون' به باشگاه انحصاری رقابت فضایی پیوست.

به گزارش ایرنا، این موشك روز پنجشنبه از تجیهزات شركت 'راكت لب' در شهر 'ماهیا' در ساحل شرقی جزیره شمالی نیوزیلند پس از سه روز تلاش كه به دلیل شرایط آب و هوایی ناتمام مانده بود، انجام شد.
به نوشته روز جمعه تارنمای رادیو نیوزیلند، این شركت هوا- فضای نیوزیلند روز گذشته و پس از پرتاب این موشك اعلام كرد كه اكنون این موشك در مسیر فضا قرار دارد، تیم بسیار خرسند است و موارد بیشتری در آینده انجام می شود.
نیوزیلند با برپاب این موشك توانست خود را به عنوان یازدهمین كشوری مطرح كند كه موفق به حضور در فضا شده است.
رسانه های نیوزیلندی همچنین اعلام كردند كه این نخستین پرتاب موفقیت آمیز از یك پایگاه خصوصی است و آن را نشانه توسعه بیشتر در مسیر فعالیت شركت های خصوصی دانستند كه در زمینه ساخت ماهواره های كوچك فعالیت می كنند.
'پتیر بك' مدیر اجرایی و موسس 'راكت لب' اعلام كرد كه تاكنون كشورها بودند كه ماهواره به فضا پرتاب می كردند و تاكنون شركت ها در این بخش وارد نشده بودند.
وی پیش از پرتاب این موشك، آن را یك چشم انداز مهم برای تیم خود و همچنین برای صنعت فضایی به طور كلی عنوان كرد.
گفته می شود این موشك دو دقیقه و نیم پس از پرتاب در مسیر مدار زمین به سرعت 27 هزار كیلومتر در ساعت قرار گرفت.
اگرچه این شركت در اصل نیوزیلندی است، اما شركت های دیگری از جمله شركت های آمریكایی 'خولسا ونچرز'، 'بیمسر ونچر پارتنرز'، 'دیتا كالكتیو'، 'پروموس ونچرز' و 'لاكهید مارتین' با آن همكاری دارند.
آساق**241**1611**انتشاردهنده: رضاپیمان یغمایی