۳ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۱۴:۲۴
کد خبر: 82543351
۰ نفر
7.5 میلیون سفیر سلامت در كشور تربیت می شوند

كاشان - ایرنا - مدیر دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان این كه سال گذشته 2.5 میلیون نفر سفیر سلامت خانواده در كشور تربیت شدند، گفت: این رقم امسال به 7.5 میلیون نفرافزایش خواهد یافت.

به گزارش ایرنا، شهرام رفیعی فر روز چهارشنبه درحاشیه برگزاری كارگاه تخصصی آموزش مدیران گروه‌های آموزش ارتقای سلامت وزارت بهداشت در كاشان در جمع خبرنگاران افزود: یك میلیون و 200 هزار نفر سفیر سلامت دانش آموز سال گذشته تربیت شدند كه امسال نیز به همین میزان تربیت خواهند شد.
وی ادامه داد: سال گذشته برای 250 هزار سفیر سلامت دانشجو برنامه ریزی شد و تا پایان ترم جاری تحصیلی این میزان سفیر سلامت دانشجو محقق می شود و از ترم تحصیلی آینده نیز 400 هزار نفر سفیر سلامت جدید ازبین دانشجویان تربیت خواهند شد.
مدیر دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با اشاره به این كه حفاظت از سلامت خود، خانواده، همسالان و جامعه در تغذیه مناسب و تحرك كافی از جمله وظیفه های سفیران سلامت است، خاطرنشان كرد: سفیران سلامت با كنترل روابط بین افراد می كوشند تا با یكدیگر دچار خشونت نشوند و از رفتارهای پر خطر جلوگیری كرده و آموزش های لازم را به دیگران ارائه دهند.
وی هم چنین از اجرای پنجمین برنامه تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت با عنوان «خود مراقبتی» خبر داد و گفت: معتقد هستیم كه باید از سلامت مانند یك ثروت ملی حفظ و نگهداری شود.
رفیعی فر تاكید كرد: برای حفظ و نگهداری سلامت جامعه لازم است مردم در مناطقی كه كار، زندگی و تحصیل می كنند، خود مراقبتی پررنگ تری داشته باشند.
وی تصریح كرد: خود مراقبتی یعنی افرادی كه در حوزه بهداشت و سلامت متخصص نیستند و تحصیلات لازم و اطلاعات كافی را در این زمینه ها ندارند با مشورت پزشكان و تیم سلامت با رعایت سبك زندگی سالم از سلامت خود حفاظت و در صورت ابتلا به ناخوشی آن را مدیریت كنند.
مدیر دفتر آموزش و ارتقاء سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی با بیان این كه در طرح خود مراقبتی، مردم آموزش های لازم را فرا می گیرند، یادآوری كرد: در این طرح به شهروندان آموزش داده می شود زمانی كه به مشكل حاد دچار شدند تا رسیدن تیم پزشكی چه كاری باید انجام دهند و در زمان رسیدن تیم پزشكی آن ها چه كارهایی باید انجام دهند.
وی گفت: در راستای سیاست های كلی جمعیت از سال جاری تمام مادران باردار در كشور تحت پوشش راهنمای هفته به هفته دوران بارداری قرار می گیرند.
رفیعی فر ابراز امیدواری كرد: از اواسط سال جاری راهنمای خود مراقبتی در اختیار خانواده هایی قرار گیرد كه قصد فرزندآوری دارند و یا دارای فرزندان زیر 2 سال هستند.
كارگاه تخصصی آموزش مدیران گروه های آموزش ارتقا سلامت كشور با هدف ارائه برنامه های سال 96 به سفیران سلامت برای توسعه آموزش همگانی و توانمندسازی جامعه در كاشان با حضور كارشناسان مسئول آموزش و ارتقاء دانشگاه های علوم پزشكی كشور برگزار شد.
7408/6136 * خبرنگار: یوسف صائب - انتشار دهنده : مسعود عمادی