افزایش سه برابری سرطان پروستات در ایران

تهران-ایرنا-معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی گفت: میزان شیوع سرطان پروستات در 20 سال گذشته در ایران به تدریج بیشتر شده است به طوری كه اكنون با افزایش 2 و نیم تا سه برابری این بیماری مواجه هستیم.

به گزارش خبرنگار پزشكی ایرنا ، دكتر رضا ملك زاده روز سه شنبه در حاشیه بیستمین كنگره انجمن اورولوژی ایران در جمع خبرنگاران درخصوص شیوع رو به رشد این بیماری اظهار كرد: یكی از دلایل اصلی افزایش امید به زندگی و طول عمر افراد است و از آنجایی كه این بیماری در سنین بالا بروز می كند، این مساله سبب افزایش تعداد بیماران شده است.
وی افزود:علاوه بر این چاقی و كم تحركی، مصرف گوشت قرمز و مواد غذایی با كالری بالا سبب بروز این بیماری می شود.
ملك زاده تاكید كرد : یكی از مشكلات اصلی جامعه ما در حوزه سلامت ، این است كه ۹۰ درصد افراد تحرك فیزیكی كافی ندارند.
وی با بیان اینكه نبود تحرك كافی سبب بروز مشكل چاقی و اضافه وزن می شود، افزود: ۳۰ درصد ایرانی ها چاق و ۴۰ درصد دارای اضافه وزن هستند.
ملك زاده گفت : روش های غربالگری برای تشخیص سرطان پروستات درحال تغییر است و یكی از این روش ها انجام آزمایش psi است كه حتما باید با نظر پزشك معالج انجام شود.
وی یكی دیگر از بیماری های شایع حوزه اورولوژی در كشور را كلیه های سنگ ساز عنوان كرد و افزود : این بیماری خطرناكی نیست اما به دلیل همراه بودن با درد شدید حائز اهمیت است كه باید به آن توجه شود.
بیستمین گردهمایی چهار روزه اورولوژیست های ایران و جهان، امروز -سه شنبه- دوم خرداد با هدف به روز كردن دانش و سطح علمی اورولوژیست های كشور در دانشگاه شهید بهشتی تهران آغاز شد.

** ایران دارای رتبه ۱۶ در حوزه تولیدات علمی در سطح جهان است
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت ، درمان و آموزش پزشكی همچنین در سخنانی در این كنگره گفت: ایران دارای رتبه ۱۶ دنیا در حوزه تولید مقالات و مستندات علمی است و در منطقه رتبه نخست را دارد.
دكتر رضا ملك زاده اظهار كرد: در سال ۲۰۱۶ میلادی ۵۱ هزار مقاله و مستند علمی از ایران در اسكوپوس منتشر شد كه از این تعداد ۱۵ هزار مقاله مربوط به حوزه پزشكی بوده است.
وی افزود: با وجود این كه تنها ۱۱ درصد اعضای هیات علمی كشور در حوزه پزشكی هستند، ۳۰ درصد تولیدات علمی مربوط به حوزه پزشكی و سلامت است.
ملك زاده اظهار كرد: همچنین از میزان بودجه تحقیقات پزشكی تعیین شده در سال گذشته بسیار كم و درحد 500 میلیون تومان بوده كه از این مقدار نیز تنها 200 میلیون تومان اختصاص یافته است.
معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت گفت: علاوه بر این در زمینه نیروی انسانی محقق نیز پیشرفت های قابل توجهی داشتیم به طوری كه تعداد دانشمندان یك درصد برتر ایران از هشت نفر به 41 نفر افزایش یافته و تعداد دانشمندان دارای اچ ایندكس بالای 15 از 108 نفر به 450 نفر افزایش یافته است.
وی در خصوص تولیدات علمی در حوزه اورولوژی اظهار كرد: تعداد این مقالات در مقایسه با سایر رشته های پزشكی و با توجه به این كه بهترین فارغ التحصیلان رشته پزشكی وارد این رشته می شوند، بسیار كم و فاصله ما با سایر كشورها زیاد است كه انجمن اورولوژی و محققان كشور باید این فاصله ها را كم كنند.
ملك زاده گفت: رتبه ایران در رشته اورولوژی از نظر تعداد مقالات 25 و از نظر تعداد استنادات علمی 36 جهان است؛ این در حالی است كه رتبه علمی ایران 16 جهان است.
معاون تحقیقات وزارت بهداشت به انجام مطالعه ای در 20 شهر كشور در بین نژادهای مختلف درخصوص بیماری ها به ویژه سرطان اشاره كرد و گفت: قرار است 200 هزار نفر در این مطالعه مورد بررسی قرار گیرند كه تاكنون 90 هزار نفر وارد این مطالعه شده اند.
ملك زاده افزود: سرطان های مثانه و پروستات كه بسیار شایع هستند مشخصا در بستر این مطالعه مورد بررسی و مطالعه قرار می گیرند.
وی درمورد برنامه ملی ثبت بیماری ها نیز گفت: در این برنامه قرار است 100 بیماری ثبت شود كه تاكنون اقدامات اولیه برای 70 بیماری آغاز و 30 بیماری دیگر در دست انجام است
علمی**1834**1440
خبرنگار : ناهید شفیعی** انتشار: گلشن