حفظ فرهنگ سنتي در حقوق مالكيت معنوي جدي گرفته شود

تهران - ايرنا - پژوهشگر مردم شناسي گفت: حفظ و نگهداري از انديشه هنري و فرهنگ سنتي كشور، جزء حقوق مالكيت ادبي و معنوي است كه بايد سازمانهاي مختلف به اهميت آن پي ببرند.

بهروز وجداني روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار گروه فرهنگي ايرنا افزود: اهميت توجه به حقوق مالكيت ادبي و معنوي با وجود اينكه در سطح جهاني مورد توجه بوده ولي در كشورمان از سوي مسئولان كم اهميت است.
وي اظهار كرد: اقدامات بسياري در زمينه حقوق مالكيت ادبي و معنوي در كشور انجام شده ولي نبود هماهنگي و انسجام در ميان مجريان امر، باعث كمرنگ شدن ضرورت توجه به اين حقوق شده است.
وجداني اهميت حقوق مالكيت ادبي و معنوي در زمينه مسائل فكري، انديشه هنري و فرهنگ سنتي را يادآور شد و تصريح كرد: بايد در حفظ و نگهداري اين مولفه ها كوشا باشيم و فقط به ميراث هاي ملموس توجه نكنيم.
اين پژوهشگر و مردم شناس درباره مقوله كپي رايت به عنوان حق مالكيت ادبي و معنوي گفت: در سال 1348 قانون حمايت از حقوق مولفان و مصنفان و هنرمندان تصويب شد كه در اين قانون به موضوع كپي رايت و رعايت آن اشاره شده است.
وجداني افزود: وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي بايد جدي تر به بحث كپي رايت بپردازد و از طريق اهالي فرهنگ و ادب مساله كپي رايت را در حوزه موسيقي و نمايشنامه نيز مورد توجه قرار دهد.
هفتمين همايش ملي حقوق مالكيت ادبي، هنري و حقوق مرتبط با حضور سيدرضا صالحي اميري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي فردا(سه شنبه) در مركز همايش هاي كتابخانه ملي برگزار مي شود.
حجت الاسلام و المسلمين مصطفي پورمحمدي وزير دادگستري، الهيار ملكشاهي رئيس كميسيون قضايي و حقوقي مجلس شوراي اسلامي و جمعي از حقوقدانان، پژوهشگران و دانشجويان حقوق در اين همايش حضور خواهند داشت.
فراهنگ ** 9022 ** خبرنگار: رقيه نوري * انتشار: اميد غياثوند