۱ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۹:۱۳
کد خبر: 82540229
۰ نفر
فاتحان بهشت

تهران- ایرنا- «فاتحان بهشت»، «تزریق «امید» در رگ تهران» و «شگفتی‌های انتخابات شوراهای شهر و روستا» از جمله محورهای اصلی تحولات انتخاباتی در روزنامه های دوشنبه یكم خرداد به شمار می رود.

روزنامه های صبح امروز در ارتباط با انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا عنوان هایی چون «فاتحان بهشت»، «تزریق « امید» در رگ تهران»، «شگفتی‌های انتخابات شوراهای شهر و روستا»، «وظیفه سنگین اصلاحات و اعتدال!»، «امید به بهبود زندگی شهری»، «بالاگرفتن دعوای بهشتی‌ها بر سر قدرت»، «حضور مردم نشانه مطالبات عقیم مانده شهری‌شان بود»، «همه‌ ركورد‌های شورای پنجم»، «گام دوم پیروزی»، «تجمیع غیرقانونی صندوق‌های رای شورا در وزارت كشور» و «پایان كار قالیباف در شهرداری تهران» را بازتاب دادند.

**فاتحان بهشت
روزنامه «شرق» در گزارشی با عنوان «فاتحان بهشت»، نوشت: فهرست ٢١‌نفره اصلاح‌طلبان یا همان «امید» بی‌كم‌وكاست كرسی‌های شورای شهر تهران را یكی پس از دیگری به نام خود زد. دیروز رسما نتایج انتخابات شورای شهر تهران از سوی فرمانداری پایتخت اعلام شد و خبرهای جسته‌ و گریخته‌ای را كه درباره اقبال مردم تهران از فهرست امید شنیده می‌شد، تأیید كرد. آن‌طور كه عیسی فرهادی، فرماندار تهران خبر داد همه ٢١ عضو فهرست امید راهی بهشت می‌شوند و تنها كرسی‌های علی‌البدل شورای شهر تهران در اختیار شش نفر اول فهرست جناح راست قرار خواهد گرفت كه شانس ورود اصولگرایان به شورای شهر را وابسته به استعفای اعضای اصلی یا مرگ آنها می‌كند.

روزنامه «ایران» در گفت‌ وگویی با آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح‌طلب و با درج عنوان «لبخند «بهشت» به «امید»»، نوشت: شورای شهر و شهرداری تهران به مدت بیش از 14 سال در اختیار طیف اصولگرایان قرار داشت و در همین مدت مشكلات پایتخت فشار زیادی را به مردم وارد كرده بود. علاوه بر این، طرح مسائلی مانند پرونده املاك نجومی یا ابهامات وسیع در تراكم‌فروشی‌ها و تغییر كاربری‌های انجام شده، زمینه یك سلب اعتماد بین مردم و مجموعه مدیریتی شهرداری را ایجاد كرده بود و شهروندان احساس كردند كه این نهاد نیاز به تغییرات بنیادین دارد.

روزنامه «ابتكار» نیز در گزارشی با انعكاس عنوان ««امید» صدای مردم ایران»، نوشت: دو روز بعد از شكل‌گیری حماسه حضور گسترده مردم در انتخابات و یك روز بعد از آن كه حسن روحانی، كاندیدای اصلاح‌طلبان و اعتدال‌گرایان برای دومین بار با رای مردم به عنوان رئیس‌جمهوری دولت دوازدهم برگزیده شد، لیست مورد حمایت اصلاح‌طلبان، یعنی «لیست امید» توانست در بسیاری از شهرهای بزرگ، تمام و كمال و یا به اكثریت پیروز انتخابات شوراها لقب بگیرد. در این میان، در پایتخت نیز همه لیست امید به شورا راه یافت تا تهران شهری باشد كه مجلس‌نشینان و شورانشینانش همگی از لیست امید باشند.

روزنامه «اعتماد» همچنین در مطلبی با عنوان «مشهد، اصفهان و تهران «اصلاح‌طلب» شدند»، نوشت: كبوتر پیروزی روی شانه‌های اصلاح‌طلبان جاخوش كرده است. هنوز شیرینی پیروزی حسن روحانی را هضم نكرده‌اند كه خبرهای خوش از سراسر ایران برای‌شان مخابره می‌شود. اصلاح‌طلبان در بسیاری از شهرها توانستند اكثریت كرسی‌های پارلمان شهری را از آن خود كنند. اگر در سال 92 با پیروزی روحانی بسیاری بر این باور بودند كه جریان اصلاح‌طلب جان گرفته است و پس از انتخابات هفتم اسفند در تهران بسیاری معتقد بودند این جریان‌سیاسی بازگشتی شكوهمندانه داشته اكنون می‌توان گفت دست بالا متعلق به اصلاح‌طلبان است.

روزنامه «شرق» نیز در گزارشی با عنوان «خداحافظ بهشت»، نوشت: راه‌یافتن هر ٢١ نفر فهرست امید به شورای تهران نه‌تنها یك اتفاق سیاسی- اجتماعی محسوب می‌شود، بلكه یك اتفاق ورزشی هم به شمار می‌رود. با حضور اسامی حاضر در این فهرست در ساختمان خیابان «بهشت» به حضور چندین‌ساله ورزشكاران در شورای شهر تهران پایان داده می‌شود. در این سال‌ها همواره حضور ورزشكاران و چهره‌های شبه‌ورزشی در شورای شهر تهران خبرساز و بحث‌برانگیز بوده است. آخرین آن به همین دعوای عجیب روز گذشته عباس جدیدی و علیرضا دبیر برمی‌گردد.

** تزریق « امید» در رگ تهران
روزنامه «همدلی» در گزارشی با انتشار عنوان «تزریق « امید» در رگ تهران»، نوشت: در انتخابات شورای شهر این دوره، برخلاف دوره‌های قبل كه رقابت اصلاح‌طلبان با اصول‌گرایان بود، رقیب دیگری برای اصلاح‌طلبان با لیست‌های جعلی و موازی ایجاد شده بود. البته فراموش نكرده‌ایم كه در انتخابات گذشته اصول‌گرایان از دستیابی به لیست یا گزینه واحد ناتوان بودند و اصلاح‌طلبان با یك لیست واحد یا یك نامزد مشخص وارد كارزارهای انتخاباتی می‌شدند، ولی این بار اصول‌گرایان نیز با الگوبرداری از اصلاح‌طلبان، در شرایطی با لیست واحد «خدمت» وارد رقابت با «لیست امید» شدند. البته نباید فراموش كرد كه در این دوره اصلاح‌طلبان انرژی زیادی را صرف مقابله با لیست‌های جعلی كردند. لیست‌هایی كه با استفاده از اسم و عنوان لیست امید سعی داشت با جابه‌جا كردن برخی اسامی، مردم را در انتخاب نامزدهای مورد نظر سردرگم كند.

** شگفتی‌های انتخابات شوراهای شهر و روستا
روزنامه «ایران» در گزارشی با انتشار عنوان «شگفتی‌های انتخابات شوراهای شهر و روستا»، نوشت: پنجمین دوره انتخابات شوراهای شهر و روستا با پدیده‌های متعددی مواجه بود اما هیچ كدام به اندازه یكی از منتخبین شورای شهر خرم آباد خبرساز نشد. ولی الله رستمی‌نژاد، كه بدون هیچ تبلیغاتی و تنها با یك بنر موفق شد با كسب 40 هزار رأی كرسی نخست شورای شهر خرم آباد را از آن خود كند یك دستفروش است كه گفته می‌شود در سال 1351 مدرك فوق لیسانس زبان انگلیسی‌اش را از دانشگاه تهران دریافت كرده و چندین سال به‌عنوان معلم در خدمت آموزش و پرورش بوده اما در سال 1360 اخراج شده و از آن سال تاكنون همچنان دستفروش است.

**وظیفه سنگین اصلاحات و اعتدال!
روزنامه «آفتاب یزد» در یادداشتی به قلم خدایار سعید وزیری و با عنوان «وظیفه سنگین اصلاحات و اعتدال!»، نوشت: رای قاطع به لیست اصلاحات شورای شهر تهران و برخی شهرهای دیگر علی رغم داشتن انتقاداتی به نبودن برخی اسامی در لیست، تجربه‌ای دیگر در انتخابات لیستی كه به طور معمول جز در كشورهای دارای احزاب قوی محقق نمی‌گردد را به منصه ظهور رساندند و به این ترتیب مدیریت اصلاح‌طلبانه بر امور شهری و شهرداری را برگزیدند.

در حقیقت پس از انتخابات مجلس در اسفند 94 كه مردم با رای قاطع به تمام افراد لیست امید تهران و همچنین برخی شهرهای دیگر، اعتماد مثال زدنی را به جریان اصلاحات فریاد زدند، توهین‌های بسیاری را از سوی برخی گروه‌ها به مردم شاهد بودیم و همچنین برخی نقدها به عملكرد برخی از منتخبین نیز وارد بود كه به نظر می‌رسید شاید جامعه انتخاب لیستی را با عدم شناخت دقیق از حاضران در لیست چندان برنتابد، اما بار دیگر در اردیبهشت مردم اعتماد خود را به اصلاحات تكرار كردند و نشان دادند همچنان علی‌رغم برخی كاستی‌ها كه طبیعتا در هر حوزه‌ای وجود دارد و لازم است كه رفع گردد، اصلاحات را راه اداره كشور در بخش‌های گوناگون می‌دانند و به توصیه بزرگان آن اعتماد كامل دارند.

** امید به بهبود زندگی شهری
روزنامه «ستاره صبح» در یادداشتی به قلم داریوش قنبری نماینده پیشین مجلس و با عنوان «امید به بهبود زندگی شهری»، نوشت: مهم ترین سندی كه به اهمیت انتخابات شوراهای شهر و روستا اشاره دارد، متن صریح قانون اساسی است كه به خوبی در بندهای خود به جایگاه و اهمیت انتخابات شوراها در مدیریت شهری و روستایی پرداخته است. تخصیص 7 اصل از قانون اساسی نظام جمهوری اسلامی به موضوع شوراها نشان می دهد كه این نهادهای مدیریتی به دلیل آنكه تحت مدیریت و مشاركت مستقیم مردمی قرار دارند، نه تنها نهادهایی پیش پا افتاده و سطحی نیستند، بلكه می توانند بخش مهم و عمده ای از معضلات و مشكلات موجود در سطح كشور از جمله اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی را حل و فصل كنند.

**بالاگرفتن دعوای بهشتی‌ها بر سر قدرت
روزنامه «جوان» در گزارشی با عنوان «بالاگرفتن دعوای بهشتی‌ها بر سر قدرت»، نوشت: ذائقه‌سازی جریان‌های سیاسی با ارائه لیست‌ها سبب ناكارآمدی و غیرتخصصی بودن راه‌یافتگان به شورای شهر شده است... این دومین باری است كه طی سال‌های اخیر فهرست‌ها رأی می‌آورند نه اشخاص و مردم بر اساس شناختی كه از یكی دو نفر حاضر در یكی از فهرست‌ها دارند به همه لیست رأی می‌دهند؛ چه انتخابات مجلس دهم باشد و چه انتخابات شورای پنجم! این بار هم تمام 21 نفری كه قرار است وارد بهشت شوند، اعضای فهرست امید هستند. درست شبیه دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی كه با قرار گرفتن چند چهره شناخته شده از جریان اصلاحات همچون محمد رضا عارف اكثریت ناشناخته این فهرست هم رأی آوردند و به بهارستان رسیدند.

** حضور مردم نشانه مطالبات عقیم مانده شهری‌شان بود
روزنامه «اعتماد» در یادداشتی به قلم حمیدرضا خالدی و با عنوان «حضور مردم نشانه مطالبات عقیم مانده شهری‌شان بود»، نوشت: انتخابات شوراها با تمام «اگر» و «اما»هایی كه داشت به خط پایان رسید و لیست امید با اعتماد صددرصدی مردم پایتخت، به طور كامل به شورای پنجم راه پیدا كرد. رخدادی كه با حضور بی‌سابقه مردم در پای صندوق‌ها، شگفتی جدیدی را در حوزه مدیریت شهری رقم زد. اما هنوز آنچه پیش روی شورای پنجم است، چندان مشخص نیست. چه از منظر چالش‌هایی كه از سوی شهری چون تهران پیش روی 21 عضو اصلاح‌طلب آن قرار دارد و چه از لحاظ اینكه اعضای جدید شورا با این مشكلات و چالش‌ها چگونه مواجه خواهند شد. این موضوع در كنار ریشه‌یابی دلایل حضور بی‌سابقه مردم در انتخابات شوراها، موضوعاتی هستند كه «اعتماد» در گفت‌وگو با تعدادی از اعضای منتخب شورای پنجم شورای شهر تهران، آن را به بحث گذاشته است.

**همه‌ ركورد‌های شورای پنجم
روزنامه «وقایع اتفاقیه» در گزارشی با انتشار عنوان «همه‌ ركورد‌های شورای پنجم»، نوشت: نتایج انتخابات شورای شهر تهران، نشان از ثبت ركورد‌های جدیدی برای پارلمان شهری پایتخت دارد. در مهم‌ترین این اتفاقات، آمارهای اولیه از میزان مشاركت سه میلیون و 600 هزاری در انتخابات شورای شهر تهران خبر دارد كه در نوع خود یك ركورد جدید و مهم است به‌طوری‌كه در دوره اول تا چهارم به‌ترتیب، تهرانی‌ها یك میلیون و 480 هزار، 562 هزار، یك میلیون و 600 هزار، دو میلیون و 242 هزار نفر مشاركت داشتند و همزمان آمارهای اولیه در انتخابات دوره پنجم كه روز جمعه برگزار شد، نشان از مشاركت سه میلیون و 600 هزار نفری دارد كه از ثبت ركورد جدید در تهران خبر می‌دهد.

**گام دوم پیروزی
روزنامه «شهروند» در گفت وگویی با پیروز حناچی معاون وزیر راه‌وشهرسازی و با انتشار عنوان «گام دوم پیروزی»، نوشت: شهرداری تهران درحال حاضر در وضعیت خوبی نیست، منابع آن به‌طور كامل مصرف شده است، دخل و خرج آن همخوانی ندارد، بدنه آن نسبت به گذشته سنگین شده است و همخوانی زیادی با بودجه آن ندارد. این تعامل و هم‌سویی به این معنا نیست كه هرچه دولت گفت، شهردار هم انجام دهد، مهم پتانسیل‌هایی است كه باید به كار گرفته شود. خیلی فرق می‌كند كه شهرداری مقابل یا همراه دولت باشد. اگر شهردار مخالف دولت باشد، دود آن تنها به چشم مردم می‌رود اما اگر اجزا هماهنگ با هم عمل كنند، اقدامات تاثیر بیشتری خواهند داشت.

**پایتخت‌های اصولگرایی در تسخیراصلاح‌طلبان
محمود صادقی نماینده مجلس در سرمقاله ای با عنوان «پایتخت‌های اصولگرایی در تسخیراصلاح‌طلبان» در روزنامه «آرمان»، نوشت: پیروزی قاطع لیست های جریان اعتدال و امید در انتخابات شورا به‌ویژه در تهران، اصفهان و مشهد، یعنی مراكز اصلی قدرت اصولگراها، دارای دلایل مختلفی است. به عنوان دلیل اول، تجربه مردم از شوراهای گذشته و عملكرد شهرداری ها بسیار مهم بوده است. متاسفانه شوراهای گذشته به جای آنكه شورای شهر باشند به عنوان شورای شهرداری عمل می كردند و با وجود تخلفات در این شوراها بخصوص در شهر تهران، مردم از كارنامه و عملكرد آنان مایوس شده بودند. به‌طور كلی مناسبات ناسالمی در شهرداری و شورای این شهرها در طول یك دهه گذشته وجود داشت و متاسفانه حتی بعضی از اعضای این شوراها در این مناسبات ناشفاف حضور و مشاركت داشتند.

** تجمیع غیرقانونی صندوق‌های رای شورا در وزارت كشور
روزنامه «كیهان» در مطلبی با عنوان «تجمیع غیرقانونی صندوق‌های رای شورا در وزارت كشور» به نقل از مهدی چمران كاندیدای شورای شهر تهران، نوشت: به جای اینكه نتایج صندوق‌های انتخابات شوراها را به فرمانداری بدهند و در فرمانداری تجمیع و اعلام شود مستقیما به وزارت كشور داده‌اند. براساس قانون باید هر زمان كه شمارش آرای هر صندوق به پایان می‌رسد هیئت نظارت صورت جلسه لازم را تنظیم كند، نماینده فرماندار امضا كند و صورت جلسه همراه با صندوق تحویل فرمانداری داده شود و فرمانداری نیز تحویل می‌گیرد و نتیجه را اعلام می‌كند. در حال حاضر به جای اینكه نتایج صندوق‌ها را به فرمانداری بدهند و در فرمانداری تجمیع و اعلام شود مستقیما به وزارت كشور داده‌اند و مشخص نیست چه كسی نظارت لازم را در این خصوص می‌كند، ما نیز ناظری در وزارت كشور نداریم.

** پایان كار قالیباف در شهرداری تهران
روزنامه «اعتماد» در گفت‌وگویی با غلامحسین كرباسچی دبیركل حزب كارگزاران سازندگی با درج عنوان «پایان كار قالیباف در شهرداری تهران»، نوشت: باتوجه به پیروزی لیست امید در شورای شهر تهران، محمدباقر قالیباف به پایان فعالیت خود در شهرداری تهران رسیده است. رای همه مردمی كه به لیست امید رای دادند، علی القاعده دو جنبه دارد، یك جنبه آن، سیاسی است كه به هرحال در انتخابات اخیر، مردم در یك جبهه‌ای قرار گرفتند و خود را در یك مجموعه سیاسی تعریف كردند. جنبه دیگر رای مردم، مطالباتی است. بالاخره مشكلاتی در شهر وجود دارد و اعضای جدید شورا باید قدم‌هایی در این رابطه بردارند. وضعیتی كه شهرداری بنابر آنچه شنیدم دارد باید تصحیح شود. وضعیت داخلی شهرداری به لحاظ بدهكاری‌ها، انبوه كاركنانی كه خیلی هزینه اجرایی را بالا می‌برند، باید تغییر كند.

*گروه اطلاع رسانی
خبرنگار: مهسا شریفی ** انتشاردهنده: شهربانو جمعه
**پژوهشم**2059**9131