۱ خرداد ۱۳۹۶،‏ ۹:۰۶
کد خبر: 82540223
۰ نفر
اولويت اول شورا؛ پاسداشت اعتماد و اميد مردم

تهران- ايرنا- روزنامه ايران درباره مجموعه مديريتي جديد شوراي شهر به گفت وگو با كارشناسان سياسي و شهري پرداخت و نوشت: يك سال و سه ماه بعد از انتخابات هفتم اسفند، نتيجه 30 بر هيچ آن انتخابات، اين بار براي شوراي شهر تهران به صورت 21 بر هيچ تكرار شد. حالا تمام اعضاي شوراي پنجم پايتخت از نامزدهاي ليست اميد هستند.

در ادامه اين گفت وگو مي خوانيم: اتفاقي كه در خيلي از شهرهاي ايران و مهم‌ترين آنها يعني مشهد هم رخ داده است. دو سؤال مهم بعد از اين انتخابات آن است كه اولاً دليل اين رفتار و رأي مردم چيست و ثانياً اعضاي شوراهاي شهر، خصوصاً در پايتخت بعد از اين رأي بايد چه كنند؟ اين سؤال را با سه صاحبنظر سياسي و شهري مطرح كرده‌ايم.

** آذر منصوري، فعال سياسي اصلاح‌طلب در گفت ‌وگو با «ايران»، علت پيروزي تمام و كمال ليست اميد در انتخابات شوراي شهر را عدم اعتماد به وجود آمده بين اقشار مختلف مردم و مديريت شوراي شهر و شهرداري تهران دانست و گفت: «شوراي شهر و شهرداري تهران به مدت بيش از 14 سال در اختيار طيف اصولگرايان قرار داشت و در همين مدت مشكلات پايتخت فشار زيادي را به مردم وارد كرده بود.

علاوه بر اين، طرح مسائلي مانند پرونده املاك نجومي يا ابهامات وسيع در تراكم‌فروشي‌ها و تغيير كاربري‌ هاي انجام شده، زمينه يك سلب اعتماد بين مردم و مجموعه مديريتي شهرداري را ايجاد كرده بود و شهروندان احساس كردند كه اين نهاد نياز به تغييرات بنيادين دارد.» وي تأكيد كرد: «در واقع براي يافتن دلايل رأي‌آوري كامل ليست اميد در اين انتخابات بيش از آنكه به دنبال دلايل سياسي بگرديم بايد در پي دلايل اجتماعي و فني باشيم و اولين دليل تصميم مردم قطعاً كارنامه سه دوره اخير شهرداري و شوراي شهر تهران است.»

منصوري افزود: «در كنار اين موضوع نيز نبايد از ميزان اعتمادي كه در اقشار مختلف مردم نسبت به جريان اصلاحات و نوع نگاه آن به مديريت حوزه‌هاي مختلف جامعه شكل گرفته غافل بود. چرا كه اگر همين اعتماد وجود نداشت، هر سطحي از بي اعتمادي نسبت به مديريت فعلي شوراي شهر و شهرداري تهران هم نمي ‌توانست اين نتيجه را رقم بزند.»

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب در توضيح مهم ‌ترين سياستي كه شوراي آينده بايد در پيش بگيرد هم گفت: «اصلي‌ترين موضوع اين است كه اعضاي شوراي شهر و همين طور شهرداري تهران در مجموعه اقدامات و برنامه‌هاي خود كمال دقت را داشته باشند كه از اعتمادي كه به آنها شده و اميدي كه مردم نسبت به چهار سال آينده دارند، به طور كامل حفاظت كنند.»

وي با اشاره به شرايط جديد جامعه و رشد امكانات اطلاع‌رساني تأكيد كرد: «در شرايط فعلي هيچ سوء مديريت و كج‌كاري از ديد مردم پنهان نمي‌ماند و مهم‌تر اينكه جامعه هم در مقاطع مختلف اين امكان را به صورت گسترده دارد كه بتواند درخصوص عملكردها قضاوت كند و نتيجه داوري خويش را در عمل به كرسي بنشاند. مانند همين تحولات مهمي كه در انتخابات اخير شاهد بوديم.»

** همچنين علي نوذرپور، رئيس جامعه مهندسان شهرساز ايران نيز به «ايران» مي‌گويد: «نخستين مطالبه جدي مردم از اعضاي ليست اميد كه وارد شوراي شهر تهران شده‌اند، انتخاب شهرداري در ‌شأن تهران است. به اين مفهوم كه اعضاي شوراي شهر در انتخاب شهردار عجله نداشته باشند، شهردار را صرفاً با اشتهار و شناخت سياسي انتخاب نكنند، اينكه شهردار از رجال سياسي باشد و در زبان‌ها و افكار عمومي مطرح باشد، تضمين موفقيت او نيست. در انتخاب شهردار بايد به نكاتي توجه كرد از جمله اينكه فرد مورد نظر شهر را بشناسد، به فضاي شهري آشنا و از منابع درآمدي شهري مطلع باشد و بداند اداره شهر با اين وضعيت ميسر نيست.»

وي با غير قابل ادامه دانستن درآمدهاي ناپايدار شهرداري كه 65 درصد حجم كل درآمدها را شامل مي‌شود، افزود: «طبق آنچه اعضاي ليست اميد وعده داده‌اند، قطعاً لازمه آن انتخاب شهرداري است كه بتواند نسبت به منابع درآمد ديگر تعهد دهد و تكيه‌اش به منابع درآمد ناپايدار نباشد.»

وي مطالباتي چون توسعه حمل و نقل عمومي، كاهش آلودگي هوا، مديريت پسماند در تهران و افزايش ضريب ايمني شهروندان را از جمله رئوس ضروري برنامه‌ها و سياست‌هاي شوراي شهر و شهرداري در دوره آتي دانست.

نوذرپور با بيان اينكه «مطالبه ديگر در حوزه تغيير ساختار درون شهرداري است»، تأكيد كرد: «نخستين تغيير بايد در حوزه نيروي انساني اتفاق بيفتد در حالي كه بيش از 15 هزار نيرو نمي‌تواند در شهرداري مشغول باشد اما هم اينك 98 هزار نيرو در شهرداري مستقر هستند كه مابه‌التفاوت آن مشخص نيست طبق چه ضوابطي جذب شده‌اند و از چه كيفيتي برخوردارند. شهرداري نياز به نيروي انساني كارآمد دارد وگرنه با اين نيروي انساني قادر به تحول و بهره‌وري نخواهد بود و شهر گران اداره مي‌شود.»

رئيس جامعه مهندسان شهرساز ايران همچنين تغيير در سازمان ‌ها و شركت ‌هاي وابسته به شهرداري و بررسي آيين‌نامه‌هاي مالي و تعيين و تكليف مقررات مالي حاكم در شهرداري را از جمله ضرورت‌هاي ديگر مديريت تهران در دوره آينده دانست و گفت: «ايجاد شفافيت در حوزه مالي يكي ديگر از بحث‌هاي جدي است.

در اين حوزه بحث املاك نجومي كه پرونده‌اش باز است، جزو مطالبات مردم است و بايد شوراها آن را در اولويت بررسي قرار دهند. اينها بخشي از موضوعاتي است كه روشن شده و برخي نيز روشن نشده و از اين رو يكي از كارهاي شورا‌ها تحقيق و تفحص از عملكرد قاليباف در 12 سال گذشته است.»

** احمد بخارايي، جامعه ‌شناس و عضو علمي دانشگاه و مدير گروه مسائل و آسيب‌هاي اجتماعي در انجمن جامعه‌شناسي ايران، ديگر چهره‌اي بود كه در گفت‌ وگو با «ايران» به بيان نظرات خود درباره مديريت آينده تهران پرداخت. وي در اين خصوص تأكيد كرد: «با اطمينان مي‌توان گفت شايد بيش از 50 درصد كساني كه به ليست اميد شوراي شهر تهران رأي داده‌اند، بيش از 70 درصد كساني كه در ليست هستند را نمي‌شناسند.

بنابراين نتيجه مي‌گيريم مردم به ليستي اعتماد كردند كه فاصله اين ليست از ليست بعدي كه متعلق به اصولگراياني است كه عمدتاً در شوراي شهر فعلي مسئوليت دارند، اختلاف قابل توجهي دارد. اولين نفر از ليست اصولگرايان حدود 300 تا 400 هزار اختلاف رأي با آخرين نفر از ليست اميد دارد. بنابراين اين موضوع مسجل است.» به اعتقاد بخارايي «اين شورا اگر فقط نقش سلبي ايفا كند شايد كفايت كند ولازم نيست نقش ايجابي داشته باشد. تفاوت نقش سلبي و ايجابي در اين است كه در نقش ايجابي فرد با كنشگري و تخصص و نوآوري و سياستگذاري بتواند چيزي را ايجاد كند. ما از اين شورا اين انتظار را نداريم چون خودشان داراي اين پتانسيل نيستند.»

وي در اين خصوص توضيح داد: «حداقل انتظار ما اين است شورا و شهرداري آينده نقش سلبي داشته باشد و مانع فعاليت سازمان‌هاي مردم نهاد و ان جي او‌ها و شوراهاي محلي نشود و تمام تلاشش اين باشد در جهت فعال كردن NGO‌ها حركت كند. يعني شوراي شهر بايد بداند قدرتي كه الان دارد در اثر رأي مردم به دست آورده است و بايد بتدريج اين قدرت را به خود مردم منتقل كنند.»

وي معتقد است: «تصور اينكه 21 نفر از اعضاي شوراي شهر مي‌نشينند و درباره مشكلات شهري كه اين گونه درآمد كسب مي‌كند و هزينه هنگفت شهرداري را كه هم اكنون دو برابر بودجه‌اش به پيمانكاران بدهكار است تأمين مي‌كند، معجزه مي‌كنند را بايد از ذهن دور كنيد.»

*منبع: روزنامه ايران،1396.3.1
**گروه اطلاع رساني**9117**2002**انتشار دهنده: فاطمه قنادقرصي

سرخط اخبار پژوهش