بهروز بقايي: فيلم كودك در رونق سينماي بزرگسال موثر است

تهران - ايرنا - بازيگر مجموعه «دنياي شيرين دريا» گفت: برگزاري جشنواره‌‌‌ها باعث مي‌شود بخش مهمي از سينماي بزرگسال كه مرتبط و جزو جدايي‌ناپذير سينماي كودك است، رونق بگيرد.

بهروز بقايي كارگردان و بازيگر آثار كودك و نوجوان كه آثار خاطره انگيزي چون «دنياي شيرين»، «سيب خنده» و «دنياي شيرين دريا» ايفاي نقش كرده در گفت و گو با خبرنگار سينمايي ايرنا اظهار داشت: برپايي جشنواره فيلم كودك و نوجوان باعث مي‌شود دست‌اندركاران سينما فعاليت بيشتري داشته باشند و به همين مناسبت گرد هم بيايند تا سينما رونق بگيرد و در آن زمان همگي مي‌توانيم به تماشاي آثار با كيفيت در اين زمينه بنشينيم.
بقايي درباره تاثير مشاركت و حضور بالاي كودكان و نوجوانان در جشنواره گفت: بديهي است هر چه مخاطبان اين جشنواره بيشتر باشند و سطح وسيعي از مردم در آن حضور پيدا كنند، نشان‌دهنده‌ موفقيت آن جشنواره است.
وي افزود: حضور كودكان در جشنواره‌ها يكي از نكات مهمي تلقي مي‌شود كه در تصميم‌گيري اجتماعي و فرهنگي آنها در آينده بسيارموثر است.
اين بازيگر تلويزيون و سينما با اشاره به ظرفيت‌هاي غني فرهنگي ما در كشور، گفت: ما منابع بسيار عظيم فرهنگي، اجتماعي، انساني و توانايي بسيار زيادي در عرصه توليد و نمايش آثار خوب و قابل قبول در اين زمينه را داريم، اما بايد بيش از پيش از آنها بهره ببريم و همچنين با نگراني از آينده كودكان، دغدغه تربيت فرهنگي آنها را داشته باشيم.
بقايي ادامه داد: به هر حال آينده سازان ما همين كودكان هستند و زندگي ما قرار است كه به دست آنها ساخته شود، پس هر چقدر بر روي آموزش آنها كار كنيم باز هم كم است.
بازيگر مجموعه «سيب خنده» گفت: بايد نوجوانان را در هر زمينه‌اي آگاه و خوب بار بياوريم، در نتيجه موظف هستيم، براي آنها فيلم‌هاي بيشتري بسازيم، كلاسهاي آموزشي برگزار كنيم و براي تابستان آنها كه فرصت بسيار مناسبي محسوب مي‌شود برنامه ريزي داشته باشيم كه با تعطيلي مدارس، آموزش آنها نيز تعطيل نشود.
بقايي درخصوص وضعيت سينماي كودك در جهان و تاثير آن در داخل كشور ابراز داشت: سينماي هاليوود براي ما خوب نيست چون آنها فيلم‌هاي باب ميل خودشان را مي‌سازند و همان را به كودكان سراسر جهان تحميل مي كنند و متاسفانه اين موضوع همه گير شده است.
بازيگر سريال «همسران» گفت: بچه‌هاي ما «تام و جري» و قهرمان‌هاي آمريكايي را خيلي بهتر از اسطوره‌هاي خودمان مي‌شناسند؛ ما هم مي توانيم از گنجينه‌هاي غني و توانمندي كه در زبان و ادب و فرهنگ فارسي داريم، به شكلي درست استفاده كنيم و قصه‌هاي جديدي خلق كنيم.
وي درباره تقويت بخش بين‌الملل سينماي كودكان و نوجوانان و جشنواره اظهار داشت: اگر بخش داخلي و مربوط به خودمان را درست و دقيق پيش ببريم، به خودي خود اين بخش را هم به درستي و خوب هدايت خواهيم كرد، يعني اگر ما آثاري توليد كنيم كه با معيارهاي بين‌المللي شناخته شود، خواه يا ناخواه در سرتاسر جهان قابل نمايش خواهد بود.
بقايي خاطرنشان كرد: حيف است كه كودكان و نوجوانان ما پيام‌هايي كه بايد از فيلم‌هاي مختص خودشان در كشور را به دست بياورند، از طريق آثار ديگر كشورهاي جهان كسب كنند.
وي در پاسخ به اينكه سينماي كودك و نوجوان تا چه ميزان در روند تربيتي آنها موثر است، گفت: خيلي مي‌تواند مثمر ثمر باشد؛ حتي مي‌تواند بسياري از مباني را دگرگون كند. چيزهايي در فرهنگ و آموزش و پرورش خود داريم كه ديگر كشورها فاقد آن هستند تا جايي كه مي‌توانيم از توليدات سينماي كودك به عنوان وسيله كمك آموزشي استفاده كنيم و اين موضوع بسيار مهم و تاثيرگذار است.
فراهنگ ** 9246 ** خبرنگار: عليرضا مرادي * انتشار: اميد غياثوند

سرخط اخبار فرهنگ