روحانی: ملت بزرگ ایران! شما زمانه را به جلو راندید و نشان دادید یكپارچه هستید

تهران-ایرنا- حجت الاسلام و الملسمین دكتر حسن روحانی در نخستین گفت و گوی مستقیم تلویزیونی با مردم پس از پیروزی در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با قدردانی از ملت ایران گفت: امیدوارم وكیل شایسته ای برای نمایندگی مطالبات شما مردم عزیز ایران باشم.

به گزارش روز شنبه ایرنا، دكتر حسن روحانی در این گفت و گوی زنده تلویزیونی در برنامه ' اینجا ایران است'خطاب به ملت ایران گفت: سلام و درود خالصانه من بر ملت بزرگ ایران كه با حضور و مشاركت گسترده معنا دار و موثر خود در انتخابات اردیبهشت 96 گامی بلند در راه اعتلا و منافع ملی و سرافرازی ایران عزیز برداشت.
رئیس جمهوری با بیان این كه' بیش از 41 میلیون رای شما تاریخ كشور را از توقف و تردید به در آورد و ایران را در تداوم راه توسعه و ترقی خویش قرار داد' ، افزود: شما دیروز به همه آنها كه ما را به بازگشت به گذشته یا توقف در شرایط فعلی می خواندند ' نه ' گفتید و زمانه را به جلو راندید.
روحانی گفت: مشاركت تاریخی شما در پای صندوق رای فارغ از آنكه در این رقابتی ترین انتخابات تاریخ ایران به چه كسی رای دادید شگفتی ساز شد.
رئیس جمهوری گفت: اعتماد دوباره شما به این جانب سبب شد كه بار سنگین را بر دوش خویش احساس كنم و من امیدوارم وكیل شایسته ای برای نمایندگی مطالبات شما مردم عزیز ایران باشم.
روحانی ادامه داد: شما با این رای نشان دادید ملتی یكپارچه هستید كه با وجود قطب بندی های سیاسی هیچ كس نمی تواند شما را به ورطه نزاع های بیهوده طبقاتی، قومیتی، فرقه ای ،قبیله ای ،شهری یا روستایی بكشاند.
رئیس جمهوری خاطرنشان كرد: رای منسجم شما در همه مناطق كشور نشان داد كه 'یك ملتید' و ' یك دولت' دارید و ' یك رئیس جمهوری' می خواهید كه رئیس همه جمهور و صد البته خادم همه مردم باشد.
وی اضافه كرد: درود بر همه جوانان، دختران، پسران ، مردان و زنان شهری و روستایی فارس، ترك، كرد، لر،عرب، بلوچ، گیلك ، مازنی، سیستانی در سرزمین پرستاره ایران.
رئیس جمهوری اظهارداشت: درود بر معلمان غیرتمند كه بر تندباد سیاه تهمت خروشیدند؛ درود بر دانشجویان، هنرمندان، اصحاب رسانه، ورزشكاران، كارآفرینان، كشاورزان، صنعتگران، كارگران و كارمندان كه با ایجاد موجود خروشان بی نظیر به استقبال دولت دوازدهم شتافتند.
روحانی گفت: سلام و درودم بر رهبری فرهیخته انقلاب اسلامی كه حكیمانه و مشفقانه امواج پرتلاطم انتخابات را آنچنان به ساحل آرامش هدایت كردند كه شور و هیجان رقابت های انتخاباتی در نهایت به صندوق عزت و استقلال و اقتدار ملت هدایت گردید.

** پیروز انتخابات جمهوریت، اسلامیت است
رییس جمهوری با بیان این كه «ملت بزرگ ایران، پیروز اصلی این انتخابات شما ملت بزرگ هستید» گفت: پیروز انتخابات جمهوریت، اسلامیت است. پیروز انتخابات آزادی و استقلال است. پیروز انتخابات حاكمیت ملی است. این پیروزی، پیروزی صلح و آشتی بر تنش و خشونت بود. این پیروزی، پیروزی وحدت و انسجام ملی بر انشقاق و چند دستگی بود.
وی افزود: سپاس این فرزند كوچك ملت و این فرزند حوزه و دانشگاه ارزانی مقام معظم رهبری (مدظله عالی)، مراجع عظام تقلید، فضلای حوزه علمی، اساتید، هنرمندان، فرهنگیان، حقوقدانان، ورزشكاران و همه اقشار ملت .
روحانی گفت: جا دارد یاد كنم از مرد اعتدال و سازندگی مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی كه واقعا جای ایشان در این صبح پیروزی خالی است. همچنین از برادر گرامی ام سید محمد خاتمی، از خاندان امام راحل و یادگارش سید حسن خمینی از علی اكبر ناطق نوری، از برادرم اسحاق جهانگیری از همه خانواده های عزیز شهدا به ویژه شهید مطهری، بهشتی از همه فعالان سیاسی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه ریاست محترم مجلس، همه احزاب و ستادها و به ویژه فعالان فضای مجازی كه توانستند این امواج خروشان پرمعنا را به اعماق جامعه بگسترانند و عظمت حضور را بیافرینند.
روحانی افزود: من با كمال خضوع دست همه كسانی را كه با رای مثبت خویش به این خادم كوچك خود اجازه ادامه ماموریت دادند می بوسم. و از خداوند بزرگ می خواهم كه به این كمترین شایستگی آن را عطا كند كه با خدمات صادقانه خود اعتماد و حمایت حتی آنها كه به من رای ندادند كسب كنم. و با تمام توان پاسدار حقوق و عزت و سربلندی همه آحاد ملت ایران باشم.
روحانی خاطرنشان كرد:انتخابات صحنه تصمیم گیری و روشی مردم سالارانه برای حل مسالمت آمیز اختلاف نظرهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی بر پایه رای مردم است ونه آغازی برای توسعه و تداوم و عمیق تر كردن آنها.
رییس جمهور گفت:مردم ما در این انتخابات با درك نظرهای گوناگون راه آینده خود را انتخاب كردند ،همه باید به خواست و تصمیم مردم احترام بگذارند.
وی ادامه داد: امروز انتخابات پایان یافته و من رییس جمهور همه ملت ایران هستم و نیازمند كمك تك تك مردم ایران حتی كسانی هستم كه مخالف من و سیاست های من بوده اند.
روحانی گفت:من دست یاری و دوستی خود را صمیمانه به سوی همه مردم ایران همه جناحها، همه احزاب و اقشار مختلف مردم دراز می كنم.
رییس جمهور منتخب خاطرنشان كرد: من طبق قاعده مردم سالاری و به حكم قانون به مخالفان خود هم احترام می گذارم و حق آنان را برای انتقاد از دولت پاس می دارم.
روحانی افزود: مردم سالاری دینی یعنی همین، اسلام رحمانی یعنی همین، امروز ایران سربلندتر از هر زمان دیگر آماده گسترش روابط خود با جهان برپایه احترام متقابل و منافع ملی خود است.
وی با بیان اینكه پیام ملت ما به روشنی و وضوح در این انتخابات به جهانیان اعلام شد،خاطرنشان كرد:امروز دنیا به خوبی می داند كه ملت ایران مسیر زندگی در تعامل با جهان به دور از خشونت و افراطی گری را برگزیده است.
وی تصریح كرد: ملت ما می خواهد در صلح و دوستی با جهان زندگی كند ولی در عین حال حاضر نیست تحقیر یا تهدیدی را بپذیرد این مهمترین پیامی است كه ملت ما انتظار دارد توسط همه دولتها،همسایگان بویژه قدرتهای بزرگ جهانی به درستی شنیده شود.
رییس جمهوری ادامه داد: انتخابات ما به همسایگان و منطقه اعلام كرد راه تامین امنیت در این منطقه تقویت دموكراسی و مردم سالاری و احترام به آرای مردم است و نه تكیه بر قدرتهای خارجی.
روحانی گفت:مردم شریف ایران! ما به نیروهای مسلح قهرمانمان در ارتش ،سپاه، بسیج و نیروی انتظامی افتخار می كنیم و تداوم اقتدار آنان را ضامن صلح و ثبات در منطقه وامنیت و آسایش مردم خود می دانیم.
روحانی گفت: اینك كه رییس جمهور برگزیده شما با كوله باری از تجربه با ارزش دولت یازدهم و با چشم اندازی روشن وامید بخش با روحیه ای تازه و شاداب و لبریز از عشق ومحبت به تمامی ایرانیان از شما ماموریت یافته است تا با درس آموزی از تجربه گذشته و با شتابی افزون تر و یارانی پرتلاش تر كار خود را آغاز كند بیش از گذشته دست نیاز به سوی شما دراز می كند.
وی اضافه كرد:در این راه پرمشقت ولی پرافتخار از خداوند منان می خواهم تا یكدل و یكپارچه و با عزمی راسخ و استوار دست به دست هم داده برای ساختن ایران عزیز با اراده ای مستحكم و امیدی پرنشاط به پیش برویم.
رییس جمهوری اضافه كرد:خود را متعهد به برنامه اعلام شده ام و همه آنچه با شما مطرح كرده ام می دانم و با عزمی راسخ و با اطمینان به حمایت مستمر شما مردم عزیز در این مسیر گام برخواهم داشت.
وی تصریح كرد: برخود لازم می دانم از تمامی دست اندركاران برگزاری این انتخابات شكوهمند بویژه شورای محترم نگهبان، وزارت كشور، استانداران، فرمانداران،بخشداران،همه نیروهای اجرایی ،نظارتی، نیروهای انتظامی و امنیتی رسانه های جمعی و اجتماعی تشكر ویژه نمایم و همت و مجاهدت آنان را در محافظت از آرای مردم به بزرگی و سپاس یاد كنم.
به گزارش ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی نامزد انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری از مجموع41 میلیون و 220 هزار و 131 رای ماخوذه موفق به كسب23 میلیون و 549 هزار و 616 رای شد.
سیام**3070**1058**2021**1553
خبرنگاران: محمد افضلی/ داود مرادپور/داود نخكوب** انتشار دهنده:كتایون لامع زاده