پوشش گسترده انتخابات ریاست جمهوری در رسانه های عرب زبان

تهران- ایرنا- رسانه های خبری جهان عرب و بخش عربی رسانه های معتبر بین المللی انتخابات ریاست جمهوری كشورمان را به صورت گسترده پوشش دادند.

بسیاری از رسانه های خبری جهان عرب و همچنین بخش عربی رسانه های بین المللی ، اخبار مربوط به دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران را در پایگاه های اینترنتی خود به صورت گسترده پوشش داده و شماری از آنها نیز این خبر را در صدر اخبار مهم خود قرار دادند.
بخش عربی شبكه خبری «فرانس ۲۴» فرانسه با پوشش گسترده اخبار انتخابات كشورمان در پایگاه اینترنتی خود در یك خبر با تیتر «ایران: انتظارها برای مشاركت گسترده مردم در میان استقبال گسترده رای دهنده ها» نوشت كه مردم ایران امروز (جمعه) به شكل حماسی و گسترده در انتخابات شركت كرده و به نامزد مورد نظر خود رای دادند.
بخش عربی خبرگزاری رویترز نیز با خبر «صف های طولانی در نخستین ساعت های انتخابات ریاست جمهوری ایران» انتخابات كشورمان را از همان آغاز فرآیند رای پوشش داد.
این خبر رویترز بازتاب گسترده در رسانه های عربی داشت و به شكل گسترده این خبر را بازنشر كردند.
بخش بی بی سی عربی نیز با پوشش لحظه به لحظه اخبار انتخابات ایران در خبری از حضور گسترده مردم ایران و استقبال آنها از انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای شهر و روستا خبر داد.
بخش عربی خبرگزاری آناتولی تركیه نیز خبر مربوط به انتخابات ریاست جمهوری كشورمان را تحت عنوان «رای دهندگان ایرانی برای انتخاب رئیس جمهوری جدید پای صندوق های رای رفتند» در صفحه اصلی پایگاه اینترنتی خود قرار داد.
شبكه خبری آر تی عربی روسیه نیز خبری تحت عنوان «آغاز انتخابات ریاست جمهوری در ایران» را در صفحه اصلی پایگاه اینترنتی خود قرار داد.
شبكه خبری الجزیره قطر یك صفحه ویژه در پایگاه اینترنتی خود تحت عنوان «انتخابات ریاست جمهوری ایران ۲۰۱۷» به اخبار مربوط به این دوره از انتخابات اختصاص داد.
شبكه خبری اسكای نیوز عربی نیوز در خبری در پایگاه اینترنتی خود با تیتر «ایرانی ها رئیس جمهوری را انتخاب می كنند» به انتخابات ریاست جمهوری كشورمان پرداخت.
شبكه خبری المیادین نیز صفحه اصلی پایگاه اینترنتی خود را به خبرهای انتخابات ریاست جمهوری ایران اختصاص داده و برای خبر اصلی خود نیز تیتر «بدون نیاز به محرك؛ موفقیت در برگزاری انتخابات با مشترك مردمی گسترده» را به كار برد.
خبرنگار خبرگزاری رسمی كویت' كونا ' با پوشش رویداد دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری ،میاندوره ای مجلس دهم و پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا‌ نوشت: مردم ایران با حضور گسترده و صف های طولانی،‌ آرای خود را به صندوق ها می اندازند.
پایگاه خبری عربی 21 نیز با انعكاس رویداد دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران‌، نوشت:‌ مردم ایران با حضور در صف های طولانی،‌ پای صندوق های رای حاضر شدند.
روزنامه فرا منطقه ای «رای الیوم» با پوشش خبر دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران،‌ نوشت: مردم تهران و سایر مناطق ایران از نخستین ساعات رای گیری،‌ به طور گسترده پای صندوق های رای حاضر شدند.
روزنامه فرامنطقه ای الشرق الاوسط عربستان در شماره امروز جمعه مشاركت مردم كشورمان در پای صندوق های اخذ رای را 'با شكوه و پر شور' توصیف كرد.
تلویزیون دولتی عراق دربرنامه ای ویژه با عنوان 'نگاهی به انتخابات ایران' روند دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را در ایران دنبال و حضور مقام معظم رهبری در اولین ساعات رای گیری را مهمترین حادثه در انتخابات ایران ذكر كرد.
روزنامه های المصریون، مصری الیوم، الدستور، الیوم السابع، مصر نیز با پوشش گسترده انتخابات ایران حضور مردم را در صف های طولانی و استقبال آنها را از انتخابات گزارش دادند.
خبرگزاری رسمی قطر نیز از شروع انتخابات و حضور مردم در آن خبر داد.
شبك **خاورم**9366** 1917**جمع آوری: صغری رحیمی**انتشار دهنده:سید محمد باقر نوربخش