حضور ایرانیان در 102 كشور پای صندوقهای رای /مشاركت گسترده ایرانیان مقیم خارج

تهران - ایرنا- دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران كه در 102 كشور و 310 شعبه برای ایرانیان مقیم خارج از كشور در حال برگزاری است، با استقبال پرشور ایرانیان مواجه شده كه از نخستین ساعات رای گیری در برخی كشورها در صف های طولانی حضور یافته اند تا رای خود را به صندوق بیندازند.

به گزارش خبرنگار ایرنا، انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با اخذ رای از یك ایرانی مقیم نیوزیلند كلید خورد و هموطنان ایرانی در این كشور واقع در اقیانوس آرام، نخستین افرادی بودند كه پای صندوق رای رفتند تا رئیس جمهوری كشور را انتخاب و سكان هدایت اجرایی كشور را به وی بسپارند.
اخذ رای از ایرانیان مقیم نیوزیلند ساعت 9 و 30 دقیقه صبح به وقت محلی (2 بامداد به وقت تهران) در چهار شهر آكلند، كرایست چرچ، ولینگتون و دنیدن آغاز شد و ایرانیان مقیم این كشور نخستین هموطنان در جهان بودند كه پای صندوق های رای حاضر شدند. نخستین رای در انتخابات ریاست جمهوری در دانشگاه ویكتوریای ولینگتون از سوی یك پژوهشگر ایرانی در این دانشگاه به صندوق انداخته شد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیوزیلند اعلام كرد رای گیری از ایرانیان مقیم این كشور تا ساعت 19 به وقت محلی ادامه دارد.

***اخذ رای از ایرانیان مقیم نیوزیلند تا ساعت 19 به وقت محلی ادامه دارد
جلال الدین نمینی میانجی سفیر ایران در نیوزیلند در گفت وگو با خبرنگار ایرنا اعلام كرد انتخابات در حوزه های انتخابیه تعیین شده در این كشور تا ساعت 19 به وقت محلی (11 و 30 دقیقه به وقت تهران) ادامه دارد.
وی پس از برخی خبرهای نادرست كه در شبكه های اجتماعی منتشر شد، گفت كه روند رای گیری همچنان ادامه دارد و آرای هیچ صندوقی شمارش نشده است.
بلندپایه ترین دیپلمات ایران در نیوزیلند، گفت كه پیش از این نیز اعلام شده بود تا دو ساعت پس از پایان رسمی كار ادارات و شركت ها در نیوزیلند كه ساعت 17 به وقت محلی است، رای گیری از مردم ادامه می یابد تا ایرانیان بتوانند در انتخابات شركت كنند.
وی گفت براین اساس انتخابات تا ساعت 19 به وقت محلی ادامه می یابد و رای گیری از ایرانیان مقیم ادامه دارد.

***زمان برگزاری انتخابات در كره جنوبی 2 ساعت تمدید شد
به گزارش خبرنگار ایرنا، در پی درخواست جمع كثیری از هموطنان مقیم كره جنوبی، دست اندركاران برگزاری انتخابات ریاست جمهوری كشورمان در سئول مدت زمان برگزاری آن را 2 ساعت دیگر تمدید كردند.
ایرانیان مقیم كره جنوبی از ساعت 8 صبح به وقت محلی (3:30 دقیقه صبح به وقت تهران) به پای صندوق رای مستقر در سفارت جمهوری اسلامی ایران در سئول رفتند اما به دلیل استقبال بیش از حد مردم، زمان رای گیری تا ساعت 20 امشب به وقت محلی تمدید شد.
سفارت كشورمان در كره جنوبی به همین منظور از ایرانیان مقیم خواسته است تا بر اساس زمان بندی اعلام شده خود را به محل اخذ رای رسانده و آرای خود را به صندوق بیندازند.

***آغاز رای گیری برای انتخابات ریاست جمهوری ایران در 8 استان عراق
كار رای گیری از ایرانیان مقیم و زائران ایرانی عتبات عالیات و همچنین گردشگران ایرانی از ساعت 8 صبح جمعه به وقت محلی( ساعت 9 و نیم به وقت تهران)، از طریق 23 صندوق رای در 8 استان عراق آغاز شد.
به گزارش ایرنا، رای گیری برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران ساعت 8 صبح به وقت محلی (اختلاف ساعت عراق با ایران حدود یك ساعت و 30 دقیقه است) در هشت استان بصره، نجف ، كربلا، بغداد، صلاح الدین، واسط، اربیل و سلیمانیه با حضور گسترده شهروندان ایرانی در عراق آغاز شد.
به گزارش خبرنگاران ایرنا، ازدحام جمعیت رای دهنده در شهرهای نجف اشرف، كربلا و كاظمین در پای صندق های رای ، مسئولان اجرایی این صندوق ها را غافلگیر كرد.
برای انتخابات ریاست جمهوری كشورمان 23 صندوق رای در نقاط مختلف عراق مستقر شده است كه از این تعداد 6 صندوق متعلق به بغداد و حومه آن است كه یكی از آنها در محل سفارت، یك صندوق در فرودگاه ، یكی در كاظمین ، یك صندوق در سامرا (استان صلاح الدین) و یك صندوق در مرز مهران – زرباطیه (استان واسط) مستقر خواهد شد و نیز یك صندوق سیار هم در بغداد پیش بینی شده است.
همچنین تعداد صندوق های رای در شهرهای كربلا، نجف و اربیل هر كدام 4 صندوق اعلام شده است و در بصره 3 صندوق رای و در سلیمانیه نیز 2 صندوق، آرای اتباع ایرانی را جمع آوری می كنند.
ایرج مسجدی سفیر ایران در عراق و نیز دیپلمات ها و كاركنان ایرانی سفارت و نمایندگی های ایران در عراق ، از اولین ساعت اخذ رای در محل سفارت حاضر شدند و آرای خود را به صندوق مستقر در این حوزه ریختند.
برآورد تعداد رای دهندگان ایرانی در عراق به دلیل عدم سرشماری رسمی در عراق، دشوار است و بطور دقیق مشخص نیست چه تعداد ایرانی در این كشور اقامت دارند، اما ، با توجه به حضور تقریبی زائران ایرانی كه برای عتبات عالیات به عراق سفر می كنند، پیش بینی شده است، بیش از 20 هزار زائر ایرانی در روز جمعه 29 اردیبهشت پای صندوق های رای ، بویژه در شهرهای مقدس كربلا، نجف، كاظمین و سامرا و نیز مرز زرباطیه، مقابل مهران و همچنین فرودگاه بغداد حاضر شوند.
صندوق سیار نیز با آغاز كار رای گیری ، به محلات و نقاط تعیین شده رفتند تا آرای آن دسته از ایرانیان در محله های دور افتاده و یا كاركنان پروژه های عمرانی مانند ورزشگاه الزوراء بغداد را جمع آوری كنند.
علاوه بر مرز زرباطیه - مهران و فرودگاه بغداد، یك صندق سیار نیز برای جمع آوری آرای ایرانیان مقیم كردستان عراق در خارج از اربیل، بویژه در استان دهوك در نظر گرفته شده است. عراق بعد از آمریكا بیشترین تبعه ایرانی را دارا است.

***حضور گسترده پای صندوق های رای در نجف
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، راس ساعت 8 صبح امروز جمعه به وقت محلی ( 9 و نیم به وقت تهران) در نجف اشرف آغاز شد و صدها تن از ایرانیان مقیم و زائران برای ریختن آرای خود به صندوق ها، در محل های تعیین شده، حاضر شده اند.
به گزارش خبرنگار ایرنا از نجف اشرف، زائران ایرانی كه طی چند روز گذشته وارد نجف شده اند و نیز ایرانیان مقیم ، از بامداد امروز همزمان با بغداد و 7 استان عراق، در محل سركنسولگری ایران در نجف و 3 صندوق در دیگر نقاط این شهر، حاضر شدند تا آرای خود را به صندوق های رای بیاندازند.
سید عبدالرحیم ساداتی فر سركنسول ایران در نجف، از حضور گسترده زائران و ایرانیان مقیم، از اولین دقایق شروع رای گیری در محل سركنسولگری خبر داد.
ایرانیان مقیم و زائران تا پایان مهلت رای گیری در روز جمعه در 4 شعبه اخذ رای درنجف اشرف آرای خود را به صندوق ها خواهند ریخت.

***ایرانیان مقیم سوریه در انتخابات ریاست جمهوری شركت كردند
رای گیری از ایرانیان مقیم و مسافر در سوریه از ساعت 8 به وقت محلی (9 و30 دقیقه) به وقت تهران در هشت شعبه اخذ رای در كشور سوریه آغاز شد.
به گزارش ایرنا، هموطنان ایرانی در سوریه از ساعت 8 به وقت محلی با حضور در شعبه ها، رای خود را به صندوق ها ریختند.
هشت شعبه اخذ رای در شهرهای مختلف سوریه به منظور اخذ آرای اتباع ایرانی در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده است.
صندوق های رای گیری در پایتخت سوریه برای استقبال از هموطنان در سفارت جمهوری اسلامی ایران، حرم حضرت زینب(س)، حرم حضرت رقیه(س) و محله امین و محله زین العابدین و صندوق هایی نیز در شهرهای حلب و لاذقیه و حماه مستقر شده است.

***حضور پرشور ایرانیان مقیم آسیای میانه در انتخابات ریاست جمهوری
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی پنج كشور آسیای میانه ویژه ایرانیان مقیم این كشورها با حضور گسترده هموطنان آغاز شده است.
-آغاز انتخابات ریاست جمهوری در تاجیكستان
رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران در شهر دوشنبه پایتخت تاجیكستان و همچنین شهر راغون ساعت هشت صبح به وقت محلی (7:30 به وقت تهران) آغاز شد.
مدارك مورد نیاز برای رای گیری شناسنامه و كارت ملی یا گذرنامه معتبر ایرانی است.

-تركمنستان:
حوزه اخذرای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران درشهرعشق آباد پایتخت جمهوری تركمنستان در ساعت هشت بامداد به وقت محلی (7:30 به وقت تهران) آغازشد.
ایرانیان مقیم تركمنستان در شهر عشق آباد در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران (مسجد حضرت فاطمه س ) آرای خود را به صندوق خواهند انداخت.

- ازبكستان
رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران درشهرتاشكند پایتخت جمهوری ازبكستان در ساعت هشت بامداد به وقت محلی ( 7:30 به وقت تهران) آغازشد.
ایرانیان مقیم ازبكستان در شهرتاشكند در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران آرای خود را به صندوق خواهند انداخت.

-قرقیزستان
رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران درشهربیشكك پایتخت جمهوری قرقیزستان در ساعت هشت بامداد به وقت محلی ( 6:30 به وقت تهران) آغازشد.
ایرانیان مقیم قرقیزستان در شهر بیشكك در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران آرای خود را به صندوق خواهند انداخت.

- قزاقستان
دربهای دو حوزه اخذ رای در جمهوری قزاقستان در ساعت هشت بامداد به وقت محلی ( 6:30 به وقت تهران) امروز گشوده شد.
ایرانیان مقیم در شهرآستانه پایتخت قزاقستان در محل سفارت و در شهر آلماتی در محل سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران آرای خود را به صندوق خواهند انداخت.

***آغاز رای گیری در 6 شعبه انتخابات ریاست جمهوری ایران در تركیه
به گزارش خبرنگار ایرنا از آنكارا، رای گیری در 6 شعبه پیش بینی شده برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در كشور تركیه ساعت هشت صبح به وقت محلی(9.30 به وقت تهران) آغاز شد.
برای اخذ آرای هموطنان ساكن و حاضر در كشور تركیه، 6 شعبه پیش بینی شده كه یك شعبه در شهر آنكارا و در ساختمان كنسولگری سفارت جمهوری اسلامی ایران، یك شعبه در ساختمان كنسولگری شهر ارزروم و یك شعبه نیز در محل كنسولگری شهر طرابوزان دایر است.
در شهر استانبول نیز به علت حضور ایرانیان پرشمار، 2 شعبه اخذ رای یكی در محل ساختمان سركنسولگری كشورمان در استانبول پیش بینی شده و یك شعبه نیز در بخش آسیایی شهر استانبول برای اخذ آرای هموطنان دایر است و علاوه بر این، یك شعبه نیز در ساختمان بانك ملت ایران در شهر ازمیر برای اخذ آرای هموطنان پیش بینی شده است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در تركیه در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اعلام كرد: فرایند اخذ آرای هموطنان مان در جریان دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در كشور تركیه در همه این 6 شعبه برابر برنامه زمان بندی شده و از ساعت مقرر آغاز شده است.
محمدابراهیم طاهریان فرد با اشاره به آمادگی لازم برای برگزاری انتخابات در این شعب و آموزش نیروها و عوامل برگزار كننده اظهار كرد: با مقامات محلی و وزارت امور خارجه تركیه نیز در خصوص برگزاری انتخابات هماهنگی لازم انجام شده است.
وی با دعوت از همه ایرانیان ساكن در تركیه برای شركت در این انتخابات گفت: ایرانیان ساكن در تركیه با در دست داشتن اصل شناسنامه و كارت ملی و در صورت همراه نداشتن این دو مدرك، با استفاده از گذرنامه خود می توانند در این دوره از انتخابات رای دهند.

***رای گیری در چهار شهر قبرس به وقت محلی آغاز شد
به گزارش خبرنگار ایرنا رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در چهار شهر جزیره قبرس ساعت 8 صبح (9.30) به وقت محلی آغاز شد.
به گزارش ایرنا، ایرانیان مقیم قبرس امروز جمعه با حضور در شعب اخذ رای در چهار شهر نیكوزیا، لفكوشا، فاماگوستا و لیماسول، آرای خود را به صندوق ها می ریزند.
بخش عمده ای از ایرانیان مقیم قبرس، جامعه دانشگاهی اعم از استادان و دانشجویان هستند كه در دو شهر فاماگوستا و لفكوشا حضور دارند.
طبق برآوردهای به عمل آمده انتظار می رود مشاركت ایرانیان مقیم، در این انتخابات فراتر از دوره های گذشته باشد.

***برگزاری انتخابات در تایلند/ اعضای تیم فوتسال زیر20 سال رای خود را به صندوق انداختند
به گزارش خبرنگار ایرنا، انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری صبح جمعه در بانكوك پایتخت تایلند آغاز شد و علی كفاشیان نایب رئیس فوتسال و فوتبال ساحلی كنفدراسیون فوتبال آسیا و كادر و اعضای تیم ملی فوتسال زیر 20 سال كشورمان نخستین گروهی بودند كه آرای خود را به صندوق انداختند.
اعضای تیم فوتسال زیر 20 سال ایران كه تاكنون تیم های مغولستان و امارات را در رقابت های قهرمانی آسیا در تایلند شكست داده اند روز جمعه با حضور در سفارت كشورمان، آرای خود در انتخابات ریاست جمهوری را به صندوق رای انداختند.
علی كفاشیان نایب رئیس فوتسال و فوتبال ساحلی كنفدراسیون فوتبال آسیا را در رای دادن كادر فنی تیم ملی فوتسال زیر 21 سال كه در تایلند بسر می برند، همراهی می كردند.
رای گیری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری كشورمان در بانكوك تا ساعت 18 به وقت محلی (15 و 30 به وقت تهران) ادامه خواهد داشت.
ملی پوشان ایران امروز جمعه و در سومین دیدار مقابل چین صف آرایی می كند و روز شنبه نیز در آخرین دیدار در مرحله گروهی با قرقیزستان روبرو خواهند شد.

***اعضای كاروان ورزشی ایران در پای صندوق اخذ رای در باكو حاضر شدند
اعضای كاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران در چهارمین دوره بازی های همبستگی كشورهای اسلامی در باكو امروز (جمعه) ساعتی بعد از آغاز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در پای صندوق اخذ رای در سفارت كشورمان در باكو حاضر شدند.
اعضای كاروان ورزشی ایران در پای صندوق اخذ رای در باكو حاضر شدند
به گزارش ایرنا، رای گیری از ایرانیان مقیم و گردشگران ایرانی حاضر در جمهوری آذربایجان امروز (جمعه) ساعت هشت به وقت محلی در ساختمان شماره دو سفارت جمهوری اسلامی ایران در باكو آغاز شده است.
كاروان ورزشی 300 نفره جمهوری اسلامی ایران برای حضور در چهارمین دوره بازی های همبستگی كشورهای اسلامی در باكو بسر می برد.
محمد خوشجان رییس كمیته فنی فدراسیون زورخانه ای جمهوری اسلامی ایران در پای صندوق رای و در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، حضور هر ایرانی در این انتخابات را برای آینده كشور مهم خواند و گفت: یكی از دلایل حضور ما در پای صندوق آن است كه همه دنیا بداند تا ما نسبت به سرنوشت كشورمان بی تفاوت نیستیم.
وی افزود: با حضور در این انتخابات می خواهیم نشان دهیم تا آخرین لحظه ایستاده ایم و امروز هم آمدیم تا به تداوم و بقای نظام مقدس جمهوری اسلامی رای بدهیم و كمك كنیم.
خوشجان تاكید كرد: آمده ایم تا اعلام موجودیت كنیم و در هر جای دنیا كه باشیم كشورمان را در چارچوبی می بینیم كه بقای آن به حضور همه ایرانی ها بستگی دارد.
غلامرضا خاكساری یكی از اعضای كاروان ورزشی كشورمان نیز حضور در پای صندوق رای را وظیفه هر ایرانی خواند و گفت: ما باید در اجرای وظیفه خود جهت تعیین آینده و سرنوشت خودمان حضور فعال داشته باشیم و به همین خاطر در پای صندوق رای در سفارت ایران در باكو حضور داریم.
با توجه به این كه اغلب ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان در باكو پایتخت این كشور بسر می برند، یك شعبه اخد رای در ساختمان شماره دو سفارت جمهوری اسلامی ایران در باكو دایر شده است.
همچنین یك شعبه اخد رای در سركنسولگری كشورمان در شهر نخجوان برای ایرانیان مقیم این جمهوری خودمختار دایر شده است.
در حال حاضر نزدیك به پنج هزار ایرانی مقیم در جمهوری آذربایجان حضور دارند و همچنین تعدادی از شهروندان ایرانی به عنوان گردشگر در جمهوری آذربایجان بسر می برند.

***رای گیری از ایرانیان مقیم الجزایر
رای گیری از ایرانیان مقیم الجزایر امروز (جمعه) ساعت هشت به وقت محلی در ساختمان سفارت جمهوری اسلامی ایران در الجزیره پایتخت این كشور آغاز شد.
به گزارش ایرنا، انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری اسلامی ایران امروز جمعه 29 اردیبهشت ساعت هشت صبح به وقت محلی (11:30 به وقت تهران ) در پایتخت الجزایر برای هموطنان مقیم این كشور آغاز شد.
رضا عامری سفیر جمهوری اسلامی ایران در الجزایر و رئیس هیئت اجرایی انتخابات در این حوزه انتخابیه با اشاره به اینكه ملت بزرگ و پرافتخار ایران روز جمعه 29 اردیبهشت حماسه ای دیگر می آفرینند، تاكید كرد كه ایرانیان مقیم الجزایر با حضور فعال خویش در انتخابات نشان خواهند داد كه دوری از وطن هیچ تاثیری بر میزان عشق و علاقه آنها به میهن اسلامی و اهتمام به سرنوشت آن ندارد.
وی مشاركت حداكثری در انتخابات را موجب تقویت اركان نظام اسلامی و ناامید شدن دشمنان دانست و تاكید كرد كه انتخابات به عنوان نماد دمكراسی توانسته است تصویری مثبت از ایران اسلامی به جهانیان ارائه كنند.
براساس اعلام هیات اجرایی انتخابات در الجزایر، ، یك شعبه اخذ رأی در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در نظر گرفته شده و اطلاع رسانی مناسبی نیز از طریق سایت سفارت و صدور بیانیه ای در این خصوص به عمل آمده است.

***شعبه های رای گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران در بلاروس
در چارچوب برنامه ریزی وزارت خارجه ایران برای برگزاری شكوهمند انتخابات ریاست جمهوری در خارج همزمان با داخل، امروز (جمعه) كار رای گیری از ایرانیان مقیم بلاروس در دو شعبه اخذ رای در مینسك پایتخت این كشور اروپایی آغاز شد.
شعبه های رای گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران در بلاروس گشایش یافت
به گزارش خبرنگار ایرنا، كار رای گیری در صندوق شماره یك با شركت شماری از ایرانیان مقیم و حضور مصطفی اویسی سفیر جمهوری اسلامی در سفارت آغاز شد.
صندوق اول در سفارت جمهوری اسلامی ایران به نشانی خیابان استاروولینسكی تراكت - شماره 41 A مستقر است و همچنین در خوابگاه شماره شش دانشگاه دولتی پزشكی بلاروس در مینسك رای دانشجویان ایرانی به صندوق ریخته خواهد شد.
رای گیری كه ساعت هشت به وقت محلی (یك ساعت و سی دقیقه منفی نسبت به ایران) آغاز شده است براساس زمان تعیین شده تا ساعت 18 ادامه دارد.

***حضور پرشور ایرانیان حاضر در امارات پای صندوق های انتخابات ریاست جمهوری
ایرانیان مقیم دبی و امارت های شمالی ، هموطنانی كه به عنوان گردشگر و همچنین لنجداران در نخستین ساعات صبح امروز جمعه با حضور در سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دبی رای خود را به صندوقهای اخذ رای انداختند.
به گزارش ایرنا، با آغاز دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، راس ساعت 8 صبح امروز جمعه صدها تن از ایرانیان حاضر در امارات برای ریختن آرای خود به صندوق ها، در محل سر كنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دبی حاضر شدند.
سركنسول گری جمهوری اسلامی ایران در دبی از اولین دقایق شروع رای گیری صبح امروز جمعه از حضور انبوه ومشتاق ایرانیان حاضر در امارات در این محل برای انداختن رای خود در صندوق ها خبر داد.
سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در دبی روز گذشته پنجشنبه اعلام كرد كه شعبه اخذ رای برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران، در دبی و ابوظبی متمركز است و در شارجه شعبه اخذ رای وجود ندارد.
سركنسولگری ایران همچنین اعلام كرد به منظور رفاه حال هموطنان ، سرویس ایاب و ذهاب در دبی و شارجه مهیاست و از ساعت 7 صبح تا 17 عصر در خدمت هموطنانی است كه برای دادن رای قصد عزیمت به پای صندوق رای را دارند.
همه هموطنان ایرانی اعم از مقیم و غیرمقیم در دبی می توانند برای رای دادن به صندوق مستقر در این شیخ نشین مراجعه كرده و در انتخابات شركت كنند.

*** رای گیری از ایرانیان مقیم تونس
رای گیری برای دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران بر اساس برنامه ریزی صورت گرفته راس ساعت 8 صبح امروز جمعه به وقت محلی در تونس با حضور ایرانیان مقیم و كاركنان نهادهای ایرانی در این كشور آغاز شد.
به گزارش ایرنا ، مصطفی بروجردی سفیر ایران در تونس در آغاز رای گیری، با تشكر از مشاركت هموطنان ایرانی مقیم تونس در این انتخابات، ابراز امیدواری كرد كه شهروندان ایرانی در تمام نقاط جهان بتوانند با مشاركت در سرنوشت خود، آینده بهتری را برای كشور رقم بزنند.
با توجه به اختلاف ساعت تونس با جمهوری اسلامی ایران، رای گیری در این حوزه انتخاباتی سه ساعت و نیم دیرتر از داخل كشور آغاز گردید.
بر اساس اعلام هیات اجرایی انتخابات در تونس، ایرانیان مقیم این كشور از ساعت هشت صبح تا 18 به وقت محلی می توانند برای شركت در انتخابات ریاست جمهوری به سفارت جمهوری اسلامی ایران در پایتحت تونس مراجعه كنند و رأی خود را در صندوق رای بیندازند.
بروجردی پیش از این در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفته بود: هیات اجرایی انتخابات به ریاست سفیر و با حضور دو ناظر شورای نگهبان در سفارت ایران تشكیل شده و تمهیدات لازم برای برگزاری هرچه باشكوه تر این انتخابات در تونس اندیشیده شده است.

***شوق انتخابات ایرانیان را در ایروان به صف كرد
از آغاز رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در ایروان پایتخت ارمنستان، صدها نفر با صف كشیدن مقابل شعبه رای گیری، ارای خود را به صندوق انداختند.
به گزارش ایرنا، در چارچوب برنامه ریزی صورت گرفته و با توجه تمركز هموطنان در شهر ایروان یك شعبه اخذ رای در محل سفارت جمهوری اسلامی مستقر شده و براساس وقت تعیین شده تا ساعت 18 به وقت محلی (30 دقیقه اختلاف منفی با ایران) رای گیری ادامه دارد.
تاكنون شمار زیادی از ایرانیان به ویژه دانشجویان، تجار، گردشگران و كاركنان نهادهای ایرانی رای خود را به صندوق انداخته اند و هنوز صف طولانی مقابل بخش كنسولی سفارت در انتظار ادامه مراحل رای گیری است.
حضور خانواده های ایرانی و همچنین گردشگرانی كه از چند روز پیش در ایروان بسر می برند و شركت هموطنان از مناطق مختلف ارمنستان، سبب شده است این دور از رای گیری در ساعات كنونی شلوغ تر از دور یازدهم ریاست جمهوری باشد.
سیدكاظم سجادی سفیر ایران در ارمنستان نیز پس از انداختن رای خود به صندوق گفت: دامنه گسترده علاقه ایرانیان برای شركت در انتخابات در داخل و خارج از كشور نشان می دهد كه هموطنان به سرنوشت خود و آینده كشور تعهد دارند و شوق مشاركت زیاد است.
وی انتخابات را تضمین حفظ دستاوردهای انقلاب و حكومت جمهوری اسلامی دانست.

***ساعت اخذ رای از ایرانیان مقیم تایلند برای بار دوم تمدید شد
سفارت جمهوری اسلامی ایران در تایلند اعلام كرد مدت زمان اخذ رای بار دیگر برای ایرانیان مقیم این كشور جنوب شرق آسیا به دلیل استقبال هموطنان تا ساعت 20 به وقت محلی تمدید شد.
به گزارش ایرنا، پیش از این رای گیری از ایرانیان مقیم تایلند تا ساعت 19 به وقت محلی (16 و 30 به وقت تهران) تمدید شده بود، اما سفارت كشورمان در بانكوك اعلام كرد این استقبال باعث شد رای گیری در تنها شعبه اخذ رای یك ساعت دیگر و تا ساعت 20 به وقت محلی (17 و 30 به وقت تهران) تمدید شود.

***حضور پرشور ایرانیان مقیم ساحل عاج در انتخابات ریاست جمهوری
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با حضور ایرانیان مقیم ساحل عاج در شهر ابیجان برگزار و كار رای گیری از ساعت ٨ صبح به وقت محلی (11:30 به وقت تهران) آغاز شد.
به گزارش ایرنا به نقل از روابط عمومی سفارت ایران در ابیجان پایتخت ساحل عاج، ایرانیان مقیم این كشور غرب آفریقا امروز (جمعه) همزمان با حضور گسترده مردم داخل كشور، با حضور در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در ابیجان علاوه بر انداختن رای خود در صندوق، در تعیین سرنوشت خود و انتخاب رئیس جمهور برای چهار سال آینده شركت كردند.

***ایرانیان در استان های جنوبی عراق پای صندوق های رای حضوری دیدنی دارند
هموطنان ایرانی در جنوب عراق با حضور در پای صندوق های رای در بصره و نیز استان های میسان و ذی قار، حضوری دیدنی از مردمسالاری اسلامی را به نمایش گذاشتند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، ایرانیان مقیم شامل ، زائران و بازرگانان و صاحبان شركت های ایرانی در جنوب عراق با حضور در پای صندوق های رای، آرا خود را به نامزدهای دلخواه خود، به صندوق رای ریختند.
برخی از افراد واجد شرایط رای از استان های جنوبی عراق به بصره خود را رساندند و عده ای نیز بعد از عبور از مرز شلمچه، خود را به پای صندوق های رای رسانده و آراء خود را به صندوق ها ریختند.
در عراق 23 صندوق رای در هشت استان عراق شامل بغداد، بصره، كربلا، نجف، صلاح الدین، واسط، اربیل و سلیمانیه دایر شده و رای گیری از ساعت 8 صبح جمعه به وقت محلی بغداد( ساعت 9 و 30 دقیقه به وقت تهران) آغاز شده است.
گفته شده است، در بصره جنوبی ترین استان عراق، سه صندوق رای برای جمع آوری آراء در این استان پیش بینی شده كه یكی در محل كنسولگری ایران در بصره، یكی در مركز استان میسان و دیگری در مركز استان ذی قار است.
عراق بعد از آمریكا بیشترین تبعه ایرانی را داراست.

***زمان رای گیری در شعب اخذ رای درجنوب هند تا ساعت 19 تمدید شد
سركنسول جمهوری اسلامی ایران در حیدرآباد اعلام كرد به دلیل استقبال ایرانیان مقیم و دانشجویان،زمان اخذ رای برای انتخابات ریاست جمهوری در چهار شعبه جنوب هند تا ساعت 19 به وقت محلی تمدید شده است.
به گزارش ایرنا،حسن نوریان روز روز جمعه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود:ایرانیان مقیم جنوب هند و دانشجویان به رغم گرمای بالای 40 درجه به طور گسترده در انتخابات شركت كردند.
در حوزه رای گیری حیدرآباد دو صندوق در محل سركنسولگری ایران و دربار حسینی ایرانیان دكن درحیدرآباد و دو صندوق دیگر نیز در میسور وبنگلور مستقر شده است .
ساعت اخذ رای گیری برای صندوق های ثابت ساعت 8 صبح به وقت محلی (7 صبح به وقت تهران ) و پایان رای گیری ساعت 18 به وقت محلی در نظر گرفته شده است.
سه حوزه رای گیری با 9 شعبه اخذ رای ثابت و سیار برای شركت ایرانی های مقیم این كشور استقرار یافته است.
درحوزه رای گیری دهلی نو یك صندوق ثابت درخانه فرهنگ جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو و دوصندوق سیار در چندیگر و علیگر برای شركت ایرانیان مقیم مستقر شده است.
همچنین 2 صندوق اخذ رای وظیفه جمع آوری آرای ایرانیان مقیم بمبئی وپونا را به عهده دارد.

***شركت گسترده ایرانیان مقیم عمان در انتخابات ریاست جمهوری
حجت الاسلام محمد رضا نوری شاهرودی سفیر جمهوری اسلامی ایران در سلطان نشین عمان، از حضور گسترده هموطنان ایرانی در مسقط پایتخت عمان در حوزه اخد رای از ساعات اولیه شروع رای گیری در صبح روز جمعه خبر داد.
به گزارش ایرنا، دوازدهمین مرحله انتخابات ریاست جمهوری اسامی ایران در ساعت 8 صبح به وقت مسقط آغاز شد.
سفیر جمهوری اسلامی ایران در عمان صبح امروز با حضور در محل شعبه اخذ رای عمان ( مسقط ) در انتخابات شركت كرد و رای خود را به صندوق انداخت.
حجت الاسلام محمد نوری شاهرودی در مصاحبه با ایرنا در خصوص ارزیابی حضور ایرانیان مقیم عمان در دوازدهمین مرحله انتخابات ریاست جمهوری گفت: در عمان نیز مانند سایر كشورهایی كه هموطنان ایرانی حضور دارند استقبال شایان و حماسه آفرین را شاهد هستیم.
وی با تاكید بر میهن دوستی ایرانیان خارج از كشور وحضور گسترده آنها در انتخابات برای خلق حماسه ای بزرگ ، افزود: هموطنان خارج از كشور برای آنكه دین خود را به انقلاب اسلامی و ایران ادا كنند در این انتخابات شركت می نمایند .
وی گفت كه برای مشاركت ایرانیانی كه در مناطق دور از مسقط سكونت دارند، ناوگروه چهل و ششم نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران با حدود 300 نفر پرسنل در آب های نزدیك این شهر لنگر انداخته است و صندوق سیار اخذ رای تعبیه شده است تا این هموطنان عزیز و دلاورمردان نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نیز بتوانند در تعیین سرنوشت كشور خود سهیم باشند.

**مشاركت گسترده ایرانیان در دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری در كردستان عراق
از اولین ساعات صبح جمعه ، شهروندان ایرانی با حضور پای 6صندوق رای در كردستان عراق، بصورت گسترده در دوازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری شركت كردند.
به گزارش ایرنا، انتخابات ریاست جمهوری ایران در كردستان عراق، از ساعت 8 صبح به وقت محلی ، با حضور گسترده شهروندان ایرانی مقیم و گردشگران و نیز نیروهای كار ایرانی اعم از مهندسین و كارگران، پای 4 صندوق رای در اربیل و 2 صندوق در سلیمانیه آغاز شد.
مرتضی عبادی سركنسول جمهوری اسلامی ایران در اربیل در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اربیل، از مشاركت‌ گسترده شهروندان ایرانی در انتخابات ریاست جمهوری دور دوازدهم خبر داد.
وی گفت: تمامی تدابیر لازم برای ارائه تسهیلات لازم جهت مشاركت شهروندان در نظر‌گرفته شده است.
وی افزود: اطلاعات بدست آمده از میزان مشاركت مردم در سایر صندوق ها نیر حكایت از مشاركت حداكثری مردم دارد.

به گزارش ایرنا، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه 29 اردیبهشت 1396 به صورت همزمان در ایران و در 102 كشوربرگزار می شود.
در این دوره، با انصراف محمدباقر قالیباف و اسحاق جهانگیری از ادامه رقابت انتخاباتی، سیدمصطفی آقامیرسلیم، سیدابراهیم رئیسی، حسن روحانی و سیدمصطفی هاشمی طبا با هم به رقابت می پردازند.
تعداد واجدان شرایط رای دادن در این انتخابات 56 میلیون و 410 هزار و 234 نفر اعلام شده كه از این تعداد یك میلیون و 350 هزار و 294 تن رأی اولی هستند.
بخش دوم
اروپام**1572

سرخط اخبار جهان