حضور ایرانیان در 102 كشور پای صندوقهای رای/ آغاز انتخابات ریاست جمهوری ایران از نیوزیلند

تهران - ایرنا- دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در 102 كشور و 310 شعبه برگزار می شود تا ایرانیان مقیم خارج از ایران نیز در این انتخابات شركت كنند. در این دوره از انتخابات نخستین رای را یك پژوهشگر ایرانی در دانشگاه ویكتوریای ولینگتون در نیوزیلند به صندوق رای انداخت.

به گزارش خبرنگار ایرنا، انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری با اخذ رای از یك ایرانی مقیم نیوزیلند كلید خورد و هموطنان ایرانی در این كشور واقع در اقیانوس آرام، نخستین افرادی بودند كه پای صندوق رای رفتند تا رئیس جمهوری كشور را انتخاب و سكان هدایت اجرایی كشور را به وی بسپارند.
اخذ رای از ایرانیان مقیم نیوزیلند ساعت 9 و 30 دقیقه صبح به وقت محلی (2 بامداد به وقت تهران) در چهار شهر آكلند، كرایست چرچ، ولینگتون و دنیدن آغاز شد و ایرانیان مقیم این كشور نخستین هموطنان در جهان بودند كه پای صندوق های رای حاضر شدند. نخستین رای در انتخابات ریاست جمهوری در دانشگاه ویكتوریای ولینگتون از سوی یك پژوهشگر ایرانی در این دانشگاه به صندوق انداخته شد.
نیوزیلند شرقی ترین كشور دنیاست و خورشید در جهان ابتدا در این كشور طلوع كرده و روز جدید از این كشور آغاز می شود. افق نیوزیلند هفت و نیم ساعت زودتر از تهران است لذا در حالیكه در نخستین ساعات روز 29 اردیبهشت ماه در ایران بسر می بریم برگزاری انتخابات در نیوزیلند آغاز شد.
صندوق های رای گیری صبح زود به شهرهای آكلند، كرایست چرچ و دنیدن ارسال شد و صندوق سیار شماره یك نیوزیلند نیز در سالنی كه دانشجویان ایرانی در دانشگاه ویكتوریا اجاره كرده بودند اخذ رای از دانشجویان را آغاز كرد.
نخستین رای انداخته شده به این صندوق در واقع نخستین رای داده شده در انتخابات ریاست جمهوری كشورمان در كل دنیا بود. این رای از سوی یك پژوهشگر ایرانی در دانشگاه ویكتوریای ولینگتون به صندوق انداخته شد.
اخذ رای از ایرانیان در دانشگاه ویكتوریای ولینگتون ساعت 9 و 30 دقیقه به وقت محلی آغاز شد و تا ساعت 11 ادامه می یابد و از ساعت 12 تا 19 به وقت محلی نیز این صندوق در سفارت جمهوری اسلامی ایران در این شهر مستقر می شود.
دانشجویان ایرانی دانشگاه مسی در منطقه شمالی شهر آكلند نیز از صبح امروز پای صندوق رای مستقر در این دانشگاه رفتند و پس از پایان رای گیری این صندوق به دانشگاه آكلند و سپس به منطقه مركزی این شهر نیوزیلند منتقل خواهد شد.
رای گیری از ایرانیان مقیم شهر دنیدن و كرایست چرچ این كشور هم انجام می شود.
ایرانیان مقیم نیوزیلند به طور عمده در آكلند ساكن هستند و در سه محل شمال، مركز و غرب این شهر كه ایرانیان تجمع بیشتری دارند رای گیری انجام خواهد شد.
با توجه به اینكه روز جمعه 29 اردیبهشت روز كاری در نیوزیلند می باشد، تا دو ساعت پس از پایان وقت اداری رسمی نیوزیلند رای گیری از ایرانیان ادامه پیدا خواهد كرد.
«جلال الدین نمینی میانجی» سفیر ایران در نیوزیلند اعلام كرد رای گیری به صورت حضوری و با ارائه گذرنامه یا شناسنامه معتبر ایرانی صورت می گیرد و تمامی امور اجرایی رای گیری توسط ایرانیان مقیم انجام گرفته و پس از پایان اخذ رای، آراء توسط آنها شمارش خواهد شد.

***اخذ رای از ایرانیان مقیم استرالیا
به گزارش خبرنگار ایرنا، اخذ رای از ایرانیان مقیم استرالیا در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از ساعت 9 صبح به وقت محلی آغاز شد.رای گیری از ایرانیان مقیم استرالیا برای انتخابات ریاست جمهوری در 6 شهر آدلاید، بریزبن، پرث، سیدنی، كانبرا و ملبورن انجام می شود.
رای گیری از هموطنان ایرانی در شهر كانبرا و صندوقی كه در سفارت جمهوری اسلامی ایران مستقرشده است از ساعت 9 صبح به وقت محلی (3 و 30 دقیقه به وقت تهران) كلید خورد.
این در حالی است كه به دلیل اختلاف ساعت انتخابات در شهر پرت استرالیا ساعت 9 به وقت محلی (5 و 30 به وقت تهران) آغاز می شود.
ساعت اخذ رای از ایرانیان مقیم استرالیا در محل سفارت كشورمان در كانبرا و پنج شهر دیگر این كشور از ساعت 9 صبح تا 9 شب پیش بینی شده است.
نهادهای ذیربط امنیتی و انتظامی استرالیا، مسئولیت نظم وامنیت فضای پیرامونی شعب اخذ رای را بر عهده دارند. ستاد كمیته اجرایی مركزی انتخابات ریاست جمهوری ایران در استرالیا از هموطنان ایرانی مقیم خواست حضور و مشاركت فعالی در انتخابات برای تعیین سرنوشت كشور داشته باشند.

***ایرانیان مقیم شرق آسیا آرای خود را به صندوق‌های رای انداختند
رای گیری از ایرانیان مقیم شرق آسیا در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران از ساعت 8 صبح امروز جمعه (به وقت محلی) در كشورهای چین، ژاپن و كره جنوبی آغاز شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، ایرانیان مقیم سه كشور بزرگ شرق آسیا، از نخستین لحظات آغاز رای گیری با حضور در محل شعبه اخذ رای واقع در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران، با انداختن آرای خود به داخل صندوق‌ها، در این حماسه ملی شركت كردند.
ایرانیان مقیم در كشورهای شرق آسیا به دلیل اختلاف ساعت، امروز بین 3 الی 4 ساعت و نیم زودتر از آغاز ساعت اخذ رای در ایران به پای صندوق های رای رفتند.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در كشورهای ژاپن و كره جنوبی از ساعت 8 صبح به وقت محلی (3:30 به وقت تهران) و در چین نیز از ساعت 8 صبح (4:30 دقیقه به وقت تهران) آغاز شد و حوزه های رای گیری از همان ساعت تعیین شده به سوی هموطنان كشورمان گشوده شد.
در كشورهای كره جنوبی سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر سئول میزبان ایرانیان مقیم است و در ژاپن نیز سه شهر توكیو، اوساكا و ناگویا به عنوان حوزه رای گیری در این كشور انتخاب شده اند.
در چین نیز علاوه بر سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر پكن؛ سركنسولگری های كشورمان در شهرهای شانگهای، گوانگجو و هنگ كنگ نیز به عنوان حوزه های راگیری در این كشور در نظر گرفته شده اند.
مهلت رای گیری در كشورهای چین، كره جنوبی و ژاپن تا ساعت 18 به وقت محلی اعلام شده است.اما مسئولان برگزاری انتخابات می گویند در صورت مجوز ستاد انتخابات كشور احتمال تمدید رای گیری به مدت دو ساعت وجود دارد.
براساس گزارش های دریافتی، اعضای هیات اجرایی و نظارت و مسئولان شعبه اخذ رای در شرق آسیا عصر روز گذشته (پنجشنبه) آخرین نشست هماهنگی خود را برای برگزاری هر چه بهتر این انتخابات برگزار كردند و از یك ساعت پیش از آغاز رسمی رای گیری نیز در محل حضور یافته اند.

***ایرانیان مقیم مالزی پای صندوق های رای رفتند
ایرانیان مقیم مالزی از ساعت 9 صبح امروز به وقت محلی (5 و 30 دقیقه به وقت تهران) با حضور در مراكز اخذ رای در این كشور جنو شرق آسیا، در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شركت كردند.
به گزارش ایرنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در مالزی 6 صندوق اخذ رای در كوالالامپور پایتخت، یك شهر شمالی و یك شهر جنوبی مالزی كه بیشتر ایرانیان در این مناطق ساكن هستند درنظر گرفته و مستقر كرده است.
ساكنان كوالالامپور پایتخت مالزی از ساعت 9 صبح به وقت محلی تا 19 با حضور در كنسولگری و یا رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران نسبت به انتخاب كاندیدای موردنظر خود در انتخابات ریاست جمهوری اقدام می كنند.
سومین صندوق این دوره از انتخابات در مالزی دانشگاه یو.ام در حومه شهر كوالالامپور نیز در همین ساعات میزبان رای دهندگان و دانشجویان ایرانی است.
صندوق شماره چهار به صورت سیار از ساعت 9 صبح روز جمعه تا ساعت 14 به وقت محلی مالزی در دانشگاه پوترا مالزی 'یو.پی.ام' در ایالت سلانگور و از ساعت 15 تا 19 در دانشگاه لیم كوك وینگ در پوتراجایا پایتخت سیاسی مالزی مستقر است.
پنجمین صندوق دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران نیز در در دانشگاه فناوری مالزی (یو.تی.ام) شهر جوهور در جنوب این كشور و صندوق شماره 6 در دانشگاه علوم مالزی (یو.اس.ام) در شهر پیننگ از ساعت 9 صبح امروز با هدف اخذ رای از ایرانیان ساكن این مناطق مستقر شدند.
گزارش های دریافتی حاكی است ایرانیان مقیم مالزی با استقبال از انتخابات ریاست جمهوری انداختن آرای خود را به صندوق تبی درنظر گرفته شده آغاز كرده اند.

***آغاز رای گیری از ایرانیان مقیم جنوب شرق آسیا
رای گیری از ایرانیان مقیم جنوب شرق آسیا در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از صبح امروز جمعه به وقت محلی در كشورهای سنگاپور، اندونزی، برونئی، فیلیپین، مالزی، ویتنام و تایلند آغاز شد.
به گزارش ایرنا، ایرانیان مقیم این هفت كشور جنوب شرق آسیا از ساعات اولیه رای گیری در محل های سفارت جمهوری اسلامی، رایزنی های فرهنگی و دیگر مراكز اخذ رای حاضر شدند تا آرای خود را در انتخابات ریاست جمهوری به صندوق ها بیندازند.
ایرانیان مقیم اندونزی از ساعت 8 صبح به وقت محلی (5 و 30 دقیقه به وقت تهران) پای صندوق رای مستقر در سفارت كشورمان در جاكارتا حاضر شدند تا سكان دار هدایت بالاترین مقام اجرایی كشور را انتخاب كنند.
6 صندوق اخذ رای برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در مالزی از ساعت 9 صبح به وقت محلی مالزی (5 و 30 دقیقه به وقت تهران) در شعب شهرهای كوالالامپور، جوهور، پینانگ، پوتراجایا و ایالت سلانگور فعال شد.
بنا براین گزارش، ایرانیان مقیم كشورهای جنوب شرق آسیا به دلیل اختلاف ساعت با ایران، امروز با حداكثر چهار ساعت و 30 دقیقه اختلاف زمانی با تهران وارد حوزه های رای گیری شدند تا در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شركت كنند.
براساس گزارش های دریافتی صندوق های اخذ رای در سفارتخانه های ایران در ویتنام، سنگاپور، برونئی و تایلند نیز كار رای گیری از ایرانیان مقیم را آغاز كرده اند.
صندوق اخذ رای ایرانیان همچنین در محل رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مانیل پایتخت فیلیپین فعال شده و اخذ رای گیری از ایرانیان و دانشجویان كشورمان در این كشور جنوب شرق آسیا ادامه دارد.

***حضور همه جانبه ایرانیان مقیم جنوب چین در انتخابات ریاست جمهوری
ایرانیان مقیم گوانگجو در جنوب چین در اولین ساعات امروز جمعه به (وقت محلی) آرای خود را به صندوق انداختند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران كه از ساعت 8 صبح به وقت محلی (4:30 دقیقه به وقت تهران) در شرق آسیا آغاز شده، همچنان با حضور همه جانبه مردم ادامه دارد و در این بین هموطنان كشورمان در جنوب چین و در شهر گوانگجو نیز حضوری فعال در آن دارند.
بر اساس گزارش دریافتی، سركنسولگری كشورمان در این شهر اقدام به ایجاد یك شعبه اخذ رای در محل این كنسولگرری كرده و میزبان هموطنان مقیم این شهر و دیگر شهرهای استان گوانگ دونگ است.
بر اساس این گزارش از ابتدای شروع رای گیری در صندوق مستقر در سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران استقبال پرشوری از انتخابات به عمل آمده و بر آورد می شود كه طی ساعات آینده بر تعداد شركت كنندگان در انتخابات افزود شود. همچنین تعداد قابل توجهی از هموطنان كشورمان كه برای حضور در مایشگاه بین المللی صنعت پلاستیك و پلیمر (چایناپلاس 2017) به این شهر آمده اند با اشتیاق در این وظیفه ملی مشاركت نموده و با حضور در محل كنسولگری، در حال انداختن آرای خود به داخل صندوق رای هستند.
همچنین به غیر از شهر گوانگجو و پكن پایتخت چین، شهرهای شانگهای و هنگ كنگ نیز با برپایی صندوق های رای میزبان ایرانیان مقیم هستند.

*** آغاز رای گیری از ایرانیان مقیم هند
رای گیری از ایرانیان مقیم هند در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه از ساعت 8 صبح به وقت محلی آغاز شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا از دهلی نو، رای گیری از هموطنان ایرانی در شهرهای دهلی نو،حیدرآباد و بمبئی كه صندوق های اخذ رای ثابت مستقر شده از ساعت 8 صبح به وقت محلی (7 صبح به وقت تهران ) آغاز شد.
ساعت اخذ رای در هند برای صندوق های ثابت از ساعت 8 صبح تا 18 و سیار 10 صبح تا 15 به وقت محلی در نظر گرفته شده است.
سه حوزه رای گیری با 9 شعبه اخذ رای ثابت و سیار برای شركت ایرانی های مقیم هند در نظر گرفته شده است
در حوزه رای گیری دهلی نو یك صندوق ثابت در خانه فرهنگ ایران در دهلی نو و دو صندوق سیار در چندیگر و علیگر برای شركت ایرانیان مقیم این شهرها استقرار یافته است .
در حوزه رای گیری حیدرآباد نیز دو صندوق در محل سركنسولگری ایران و دربار حسینی ایرانیان دكن در حیدرآباد و دو صندوق دیگر نیز در میسور وبنگلور مستقر شده است.
در حوزه رای گیری بمبئی نیز دو صندوق اخذ رای وظیفه جمع آوری آرای ایرانیان مقیم بمبئی و پونا را به عهده دارد.
به گفته سفیرجمهوری اسلامی ایران در دهلی نو هماهنگی لازم با پلیس دیپلماتیك برای تامین امنیت حوزه های رای گیری و صندوق های اخذ رای درهند به عمل آمده است.

***آغاز انتخابات ریاست جمهوری ایران در سریلانكا
رای گیری از ایرانیان مقیم سریلانكا در دوازدهمین دوره ریاست جمهوری نیز از ساعت 8 صبح به وقت محلی در كلمبو آغاز شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، رای گیری از هموطنان ایرانی در شهر كلمبو از ساعت صبح 8 صبح به وقت محلی (7 صبح به وقت تهران)درصندوق شماره یك در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران و پروژه چند منظوره «اومااویا» كلید خورد. به دلیل اختلاف ساعت كلمبو با تهران ،انتخابات در این كشور شبه قاره هند زودتر از ایران آغاز شد.
ساعت اخذ رای از ایرانیان مقیم سریلانكا از ساعت 8 صبح تا 18 به وقت محلی پیش بینی شده است.

***آغاز حماسه ایرانی در پاكستان
دوازهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در پنج شعبه اخذ رای در پاكستان، راس ساعت هشت صبح جمعه 29 اردیبهشت به وقت محلی(7:30 صبح به وقت تهران) با حضور پرشور ایرانیان مقیم در اسلام آباد و چهار شهر دیگر این كشور آغاز شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا از اسلام آباد، امروز پنج صندوق رای در شهرهای اسلام آباد، كراچی، لاهور، كویته و پیشاور مستقر شده و اعضای هیات های اجرایی و نظارت در هریك از این شهرها، از چند روز پیش مشخص شده و در در روزهای اخیرف جلساتی را برای هماهنگی های لازم برگزار كردند. روند اخذ رای تا ساعت 18 به وقت محلی ادامه خواهد یافت.
ایرانیان مقیم پاكستان، در روزهای اخیر و همزمان با روزهای رقابت های انتخاباتی، همراه با دهها میلیون نفر از ایرانیان داخل و خارج از كشور، با شور و شوق اخبار و گزارش های انتخابات و سخنان و برنامه های نامزدها را از طریق شبكه های اجتماعی و رسانه های مختلف در نبال می كردند.
شور و شوق انتخابات در میان ایرانیان مقیم پاكستان موج می زند و در روزهای اخیر درهرجا و هر محفلی كه ایرانیان حضور داشتند، حتی در میان دانش آموزان و نوجوانانی كه هنوز به سن قانونی برای رای دادن نرسیده اند، حرف از انتخابات، نامزدها، سخنان و برنامه هایشان بود.
صندوق اخذ رای در اسلام آباد، در سفارت جمهوری اسلامی ایران مستقر شده است. حدود 130 نفر از ایرانیان مقیم اسلام آباد، واجد شرایط رای دادن دراین دوره از انتخابات هستند و مسئولان سفارت كشورمان تسهیلاتی را از جمله امكانات ایاب و ذهاب برای ایرنیان مقیم اسلام آباد برای تسهیل حضور در سفارت و شركت در انتخابات، فراهم كرده است.

*** آغاز انتخابات ریاست جمهوری ایران در بنگلادش
انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری ایران در بنگلادش نیز اموز جمعه از ساعت 8 صبح (6 و 30 به وقت تهران)به وقت محلی در محل سفارت ایران در داكا آغاز شد.
همه ایرانیان مقیم این كشور باید با در دست داشتن شناسنامه و كارت ملی و در صورت همراه نداشتن این مدارك با گذرنامه معتبر ایرانی برای انداختن رای خود به صندوق های اخذ رای در محل رای گیری حضور یابند.

*** ایرانی ها در ارمنستان پای صندوق رای
رای گیری از ایرانیان مقیم و گردشگران حاضر در ارمنستان روز جمعه در سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر ایروان با شركت شماری از واجدان شرایط كه از شهرهای مختلف در محل حضور یافته بودند، اغاز شد.
ایرانی ها در ارمنستان پای صندوق رای
به گزارش خبرنگار ایرنا، در چارچوب برنامه ریزی صورت گرفته و با توجه تمركز هموطنان در شهر ایروان یك شعبه اخذ رای در محل سفارت جمهوری اسلامی مستقر شده است.
رای گیری با حضور سیدكاظم سجادی سفیر جمهوری اسلامی ایران و شماری از رئیسان نهادهای ایرانی ساعت هشت (30 دقیقه اختلاف منفی با ایران) آغاز شد كه تا ساعت ادامه خواهد یافت.
ایرانیان واجد شرایط رای دادن برای شركت در انتخابات می توانند به سفارت ایران در شهر ایروان خیابان كومیتاس0014، بوداغیان شماره یك مراجعه كنند.
افراد 18 سال تمام به بالا (متولدین 29/2/1379 و قبل از آن - به میلادی 18/05/2000) با شناسنامه ایران و همراه داشتن شماره كارت ملی یا گذرنامه ایرانی می توانند رای بدهند.
براساس آمارها حدود 10 هزار ایرانی در ارمنستان اقامت دارند و همچنین 400 دانشجو در دانشگاههای این كشور مشغول تحصیل هستند.

*** مشاركت فعال ایرانیان مقیم ژاپن در انتخابات ریاست جمهوری
ایرانیان مقیم ژاپن از ساعت 8 صبح امروز به وقت محلی (ساعت 3 و 30 دقیقه به وقت تهران) با حضور پرشور در مراكز اخذ رای در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری شركت كردند.
مشاركت فعال ایرانیان مقیم ژاپن در انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم
به گزارش خبرنگار ایرنا، بر اساس اخبار دریافتی از شهر توكیو ایرانیان مقیم ژاپن، دانشجویان شاغل به تحصیل، اساتید، تجار، كاركنان سفارت و دیگر نهادهای جمهوری اسلامی ایران امروز و از ساعت 8 صبح به وقت محلی با حضور در پای صندوق های رای، از دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری استقبال نمودند. شایان ذكر است در ژاپن علاوه بر توكیو در دو شهر اوساكا و ناگویا نیز صندوق اخذ رای برقرار شده است.
در شهر توكیو از ساعت 10 الی 13 به وقت محلی و در شهر ناگویا از ساعت 15 تا 18 به وقت محلی دست اندركاران برگزاری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری میزبان هموطنان كشورمان هستند.

***ایرانیان در گرجستان پای دو صندوق رای
كار رای گیری انتخابات ریاست جمهوری از هموطنان مقیم و گردشگران ایرانی در گرجستان همزمان با ایران و كشورهای مختلف جهان، امروز (جمعه) پای دو صندوق رای در شهرهای تفلیس و باتومی آغاز شد.
به گزارش خبرنگار ایرنا، صندوق شماره یك در یایتخت گرجستان، خیابان تاشكندی، شماره 37 مجتمع آموزش فردوسی سفارت ایران قرار دارد كه كار رای گیری با شركت شماری از ایرانیان و حضور سیدجواد قوام شهیدی سفیر ایران آغاز شد.
همچنین با توجه به تمركز جمعیتی ایرانیان در شهر و مناطق پیرامونی باتومی، صندوق دوم رای گیری انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری در سركنسولگری ایران واقع در خیابان پرنواز مپه پلاك 83 قرار دارد.
رای گیری از ساعت هشت صبح به وقت محلی گرجستان (30 دقیقه منفی نسبت به ایران) آغاز شده است و براساس زمان تعیین شده تا ساعت 18 ادامه دارد.
براساس حدود دو هفته اطلاع رسانی سفارت ایران در گرجستان، ایرانیان می توانند رای خود را به یكی از دو صندوق تفلیس یا باتومی بیندازند.

*** آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری در كویت
رأی گیری از شهروندان ایرانی مقیم كویت در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری از صبح امروز در كویت آغاز شد .
به گزارش ایرنا، با اتخاذ تدابیر لازم از سوی سفارت جمهوری اسلامی ایران درب های این نمایندگی از ساعت 8 صبح به وقت محلی به روی تعداد زیادی از شهروندان كه از ساعات اولیه صبح در محل رای گیری حضور داشتند، گشوده شد .
بنا بر اعلام سفارت جمهوری اسلامی ایران رای گیری از شهروندان ایرانی مقیم كویت تا ساعت شش عصر به وقت محلی ادامه خواهد یافت و در صورت نیاز و حضور گسترده شهروندان این مدت با هماهنگی وزارت امور خارجه تمدید خواهد شد.
علیرضا عنایتی سفیر ایران در كویت درگفت وگویی اختصاصی با ایرنا در این زمینه گفت: برای تسهیل در مشاركت هموطنان مقیم كویت، 3 صندوق رای در دو حوزه رای گیری در كویت پیش بینی شده است.
وی افزود : جامعه ایرانیان كویت نزدیك به 40 هزار نفر هستند و برخی از هموطنان با خانواده و برخی نیز به تنهایی در كویت زندگی می كنند. نمی توان آمار دقیقی از واجدان شرایط رای دادن ارائه داد اما این رقم بطور تقریبی تا 30 هزار نفر برآورد می شود.
عنایتی گفت: در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 حدود 9 هزار نفر شركت كردند كه نشان از مشاركت 30 درصدی ایرانیان واجد شرایط بود. انتظار ما برای انتخابات سال جاری نیز در همین حد است.
سفیر ایران در كویت افزود: سفارت جمهوری اسلامی موضوع برگزاری انتخابات را به اطلاع مقام های مسئول كویتی رسانده و با برخورداری از همكاری طرف مقابل، نیروهای امنیتی كویتی برگزاری امن انتخابات را تامین می كنند.
بر اساس این گزارش، سفارت جمهوری اسلامی ایران در كویت به عنوان حوزه اصلی رأی گیری و رایزنی فرهنگی كشورمان نیز به عنوان حوزه دوم در انتخابات ریاست جمهوری فعالیت می كند.

***رای گیری از ایرانیان در بزرگ ترین كشور جهان
به گزارش خبرنگار ایرنا از مسكو، رای گیری از ایرانیان مقیم روسیه روز جمعه در محل چهار صندوق پیش بینی شده از جمله مسكو با شركت ایرانیان و حضور هیات های مسئول برگزاری انتخابات در مجتمع سازمانی وابسته به سفارت ایران آغاز شد.
رای گیری از ایرانیان در بزرگ ترین كشور جهان
صندوق شماره یك در مجتمع آموزشی پیام امام (ره ) شهر مسكو پایتخت روسیه وابسته به سفارت جمهوری اسلامی در خیابان نوواتروف، شماره 4/ 11 مستقر شده است كه شماری از ایرانیان پیش از آغاز زمان رای گیری در محل حضور یافته بودند.
همچنین بنا به گزارش های دریافتی ایرنا، همزمان سه صندوق دیگر رای گیری از ایرانیان را برای دوازدهمین دوره نتخابات ریاست جمهوری انجام می دهند.
ایرانیان مقیم در مناطق ساحلی دریای خزر روسیه می توانند رای خود را برای دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری به صندوق مستقر در سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر آستراخان به نشانی خیابان آدمیرا لتیسكایا، پلاك 3 بیندازند.
همچنین یك صندوق در سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر قازان پایتخت جمهوری تاتارستان فدراسیون روسیه به نشانی خیابان اسپارتاكووس كایا 6 - ساختمان سووار پلازا، قرار دارد.
صندوق چهارم هم در انجمن دوستی ایران در شهر سن پترزبورگ به صورت سیار با زمان كار 11 تا 15 به وقت محلی و نشانی استقرار اولیه در خیابان لی تی نی پروسپكت شماره 60، طبقه دوم فعالیت می كند.
زمان آغاز رای گیری براساس وقت محلی ساعت هشت (یك ساعت و 30 دقیقه منفی نسبت به ایران) و پایان آن نیز ساعت 18 است و رای دهندگان 18 سال تمام به بالا (متولدین 29/2/1379 و قبل از آن - به میلادی 18/05/2000) با شناسنامه ایران و همراه داشتن شماره كارت ملی یا گذرنامه ایرانی می توانند رای خود را به یكی از چهار صندوق اعلام شده بیاندازند.
روسیه با بیش از 17 میلیون كیلومتر مربع مساحت پهناورترین كشور جهان است.

***زنگ آغاز رای گیری انتخابات ریاست جمهوری ایران در سه شهر لبنان به صدا درآمد
به گزارش خبرنگار ایرنا از بیروت، ساعت 8 صبح امروز جمعه 29 اردیبهشت به وقت محلی (ساعت 9 و 30 دقیقه صبح به وقت تهران) فرایند رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران در سه شهر لبنان آغاز شد.
این انتخابات در سه حوزه بیروت (محل سفارت ایران)، بعبلك (حوزه امام مهدی(ع)) و نبطیه (حسینیه امام حسین(ع)) برگزار می شود.همه ایرانیان مقیم باید با دردست داشتن شناسنامه و كارت ملی و در غیر این صورت با گذرنامه معتبر ایرانی برای انداختن رای خود به صندوق های اخذ رای درمحل رای گیری حضور یابند.

***حضور پرشور ایرانیان مقیم اندونزی پای صندوق رای
ایرانیان مقیم اندونزی از ساعات نخست رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جاكارتا با حضور پرشور در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران، آراء خود برای انتخاب رئیس قوه مجریه به صندوق رای ریختند.
به گزارش خبرنگار ایرنا، انتخابات ریاست جمهوری ایران در جاكارتا از ساعت 8 صبح به وقت محلی (5 و 30 دقیقه به وقت تهران) آغاز و تا ساعت 18 به وقت محلی (15 و 30 دقیقه به وقت تهران) ادامه خواهد داشت.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در جاكارتا تنها در یك حوزه واقع در سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار می شود، با این وجود تعداد بسیاری از ایرانیان مقیم دیگر شهرهای اندونزی با شور ملی مثال زدنی خود را جهت تعیین سرنوشت كشور به جاكارتا رسانده و در این جشن دموكراسی ملی شركت كردند.
حضور رای اولی ها در پای صندوق اخذ رای نیز یكی دیگر از نكات چشمگیر انتخابات امروز در جاكارتا است.
مسئولان برگزار كننده انتخابات نیز با آماده كردن بنر «من یك رای اولی هستم» به استقبال این عزیزان رفتند و نخستین حضور آنان در پای صندوق اخذ رای را تبریك گفتند.
«ولی الله محمدی نصرآبادی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در اندونزی مشاركت حداكثری مردم در انتخابات را تضمین كننده امنیت و قدرت دیپلماسی كشور دانست.
وی با تاكید بر اینكه جمهوریت نظام مردم سالار دینی جمهوری اسلامی ایران از طریق مشاركت در اداره كشور تجلی می یابد، گفت كه در قانون اساسی نیز حق تعیین سرنوشت به مردم داده شده است، مردم باید از این حق خود استفاده كرده و برای مشاركت در اداره امور كشور و تعیین سرنوشت خود در انتخابات كه نمود عینی این مشاركت است، شركت فعال داشته باشند .
به گفته وی، حضور مردم برطرف كننده بسیاری از تهدیدها علیه كشورمان است و هر رای مردم می تواند عزت ملی را تقویت كند و سپر امنیتی كشور باشد، همانطور كه مقام معظم رهبری حضور ملت را قدرت كشور و قدرت بازدارندگی دانستند.دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در 102 كشور و 310 شعبه برگزار می شود و اخذ رای از ایرانیان در نیوزیلند كلید خورد و در قاره آمریكا پایان می یابد.

***ایرانیان مقیم كابل در اولین ساعات رای گیری پای صندوق رای حاضر شدند
ایرانیان مقیم كابل در اولین ساعات رای گیری دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران با حضور در سفارت جمهوری اسلامی ایران در كابل، رای خود را به صندوق انداختند.
به گزارش ایرنا، «محمدرضا بهرامی» سفیر جمهوری اسلامی ایران در كابل نیز در اولین دقایق این رای گیری، رای خود را به صندوق انداخت و مشاركت گسترده مردم در انتخابات ادوار مختلف را نشانه مردم سالاری دینی در كشور دانست.
«حمیدرضا راهدار» یك عضو هیات اجرائی اخذ رای در افغانستان به خبرنگار ایرنا گفت كه دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران از ساعت 8 صبح امروز به وقت تهران همزمان با 102 كشور آغاز شد و تا ساعت 18 ادامه خواهد داشت.
یك صندوق اخذ رای در كابل پیش بینی شده كه در محل سفارت استقرار یافته است و با توجه به اینكه در شش ماهه اول سال، ساعات ایران و افغانستان تفاوتی ندارد، رای گیری همزمان با ساعات ایران صورت می گیرد.
وی افزود كه همزمان با كابل، رای گیری در سه استان «هرات»، «قندهار»، و «مزارشریف» افغانستان نیز برگزار می شود.

*** رای گیری از ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان در باكو/ كاروان ورزشی ایران هم در این كشور رای می دهند
رای گیری از ایرانیان مقیم و گردشگران ایرانی حاضر در جمهوری آذربایجان امروز (جمعه) ساعت هشت به وقت محلی در ساختمان شماره دو سفارت جمهوری اسلامی ایران در باكو آغاز شد.
به گزارش ایرنا، با توجه به این كه اغلب ایرانیان مقیم جمهوری آذربایجان در باكو پایتخت این كشور بسر می برند، یك شعبه اخد رای در ساختمان شماره دو سفارت جمهوری اسلامی ایران در باكو دایر شده است.
با توجه به این كه كاروان ورزشی جمهوری اسلامی ایران برای حضور در بازی های همبستگی كشورهای اسلامی در باكو بسر می برد، ورزشكاران كشورمان و هیات همراه، تا ساعاتی دیگر برای شركت در این دوره انتخابات در شعبه اخذ رای در سفارت كشورمان حاضر خواهند شد.
همچنین یك شعبه اخد رای در سركنسولگری جمهوری اسلامی ایران در شهر نخجوان برای ایرانیان مقیم این جمهوری خودمختار دایر شده است.
جواد جهانگیرزاده سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: همه شرایط برای رای دادن راحت شهروندان ایرانی مقیم جمهوری آذربایجان در سفارت ایران در باكو فراهم است.
وی ابراز امیدواری كرد كه این دوره انتخابات با شور و شوق برگزار و گامی بسیار مهم در راستای توسعه كشورمان با استفاده از ظرفیت های رای مردم كه تعیین كننده است، برداشته شود.
اكنون نزدیك به پنج هزار ایرانی، مقیم جمهوری آذربایجان هستند و همچنین تعدادی از شهروندان كشورمان بعنوان گردشگر در جمهوری آذربایجان بسر می برند.
حسن روحانی، سیدمصطفی هاشمی طبا، سیدابراهیم رئیسی و سیدمصطفی میرسلیم نامزدهای انتخابات این دوره ریاست جمهوری هستند.
56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات 29 اردیبهشت هستند كه از این تعداد 1 میلیون و 350 هزارو 294 نفر رأی اولی خواهند بود.
بخش اول
اروپام**1572**1577

سرخط اخبار جهان