ایرانیان مقیم شرق آسیا آرای خود را به صندوق‌های رای انداختند

پكن - ایرنا - رای گیری از ایرانیان مقیم شرق آسیا در دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران از ساعت 8 صبح امروز جمعه (به وقت محلی) در كشورهای چین، ژاپن و كره جنوبی آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، ایرانیان مقیم سه كشور بزرگ شرق آسیا، از نخستین لحظات آغاز رای گیری با حضور در محل شعبه اخذ رای واقع در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران، با انداختن آرای خود به داخل صندوق‌ها، در این حماسه ملی شركت كردند.
ایرانیان مقیم در كشورهای شرق آسیا به دلیل اختلاف ساعت، امروز بین 3 الی 4 ساعت و نیم زودتر از آغاز ساعت اخذ رای در ایران به پای صندوق های رای رفتند.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در كشورهای ژاپن و كره جنوبی از ساعت 8 صبح به وقت محلی (3:30 به وقت تهران) و در چین نیز از ساعت 8 صبح (4:30 دقیقه به وقت تهران) آغاز شد و حوزه های رای گیری از همان ساعت تعیین شده به سوی هموطنان كشورمان گشوده شد.
در كشورهای كره جنوبی سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر سئول میزبان ایرانیان مقیم است و در ژاپن نیز سه شهر توكیو، اوساكا و ناگویا به عنوان حوزه رای گیری در این كشور انتخاب شده اند.
در چین نیز علاوه بر سفارت جمهوری اسلامی ایران در شهر پكن؛ سركنسولگریهای كشورمان در شهرهای شانگهای، گوانگجو و هنگ كنگ نیز به عنوان حوزه های راگیری در این كشور در نظر گرفته شده اند.
مهلت رای گیری در كشورهای چین، كره جنوبی و ژاپن تا ساعت 18 به وقت محلی اعلام شده است.اما مسئولان برگزاری انتخابات می گویند در صورت مجوز ستاد انتخابات كشور احتمال تمدید رای گیری به مدت دو ساعت وجود دارد.
براساس گزارش های دریافتی، اعضای هیات اجرایی و نظارت و مسئولان شعبه اخذ رای در شرق آسیا عصر روز گذشته (پنجشنبه) آخرین نشست هماهنگی خود را برای برگزاری هر چه بهتر این انتخابات برگزار كردند و از یك ساعت پیش از آغاز رسمی رای گیری نیز در محل حضور یافته اند.
بر اساس گزارش رئیس هیات مركزی نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری در خارج از كشور، این انتخابات در 103 كشور و 132 نمایندگی كشورمان و همچنین 279 شعبه اخذ رای برگزار می شود و 2 میلیون و 500 هزار ایرانی خارج از كشور حائز شرایط رای دادن هستند.
در این دوره سید مصطفی آقامیرسلیم، ابراهیم رئیسی، حسن روحانی و سید مصطفی هاشمی طبا با هم به رقابت می پردازند.
56 میلیون و 410 هزارو 234 نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات 29 اردیبهشت هستند كه از این تعداد 1 میلیون و 350 هزارو 294 نفر رأی اولی خواهند بود.
آساق**1597*انتشاردهنده:فرهاد راستی

سرخط اخبار جهان