رفع موانع بین‌المللی بانكی ایران و چین با تاسیس «بانك آسیا»

تهران- ایرنا- در همایش تجاری مشترك ایران و چین بر رفع موانع بین‌المللی بانكی ایران و چین با تاسیس بانك آسیا و رفع مشكلات دریافت روادید چین توسط كارآفرینان ایرانی تاكید شد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و كشاورزی ایران، همایش تجاری ایران و چین با حضور هیات تجاری صنعتی استان «شانسی» این كشور و جمعی از فعالان اقتصادی ایران توسط اتاق مشترك ایران و چین برگزار شد.
معاون همایش مشورتی استان شانسی چین در رأس هیات تجاری صنعتی این استان با هدف آشنایی با فعالیت‌های بخش خصوصی در حوزه معدن و صنایع معدنی به ایران سفر كرده و در همایش تجاری ایران و چین در اتاق ایران حضور یافته است.
اعضای این هیات از بخش‌های مسكن، كشاورزی، سرمایه‌گذاری، دكوراسیون، اینترنت و نرم‌افزار بوده و بر سرمایه‌گذاری‌های مشترك اقتصادی تأكید داشتند.
«اسدالله عسگراولادی» رئیس اتاق مشترك ایران و چین با اشاره به عضویت اتاق مشترك در هیات مدیره شورای جاده ابریشم، تصریح كرد: با انتخاب شعار «یك‌كمربند، یك جاده» توسط رئیس‌جمهوری چین برای اهمیت دادن به جایگاه و نقش جاده ابریشم در گسترش مناسبات كشورهای منطقه، زمینه‌های همكاری جدیدی بین ایران و چین شكل گرفت.
وی ادامه داد: كارآفرینان ایرانی آمادگی دارند مناسبات خود را با فعالان اقتصادی چین گسترش دهند؛ هرچند در این وادی برخی موانع وجود دارد.
رئیس اتاق مشترك ایران و چین با بیان اینكه دریافت روادید چین توسط كارآفرینان ایرانی به‌سختی انجام می‌شود، خاطرنشان كرد: پیشنهاد ما صدور روادید مولتی سالیانه برای كارآفرینان و فعالان اقتصادی ایرانی است.
این فعال اقتصادی، مانع بعدی بر سر راه تجارت با چین را نبود شفافیت در روابط بانكی برشمرد و تأكید كرد: خرید و فروش كالاهای اقتصادی در طوفان‌های سیاسی آسیب می‌بیند، بنابراین تنها راهكار ایجاد ثبات در روابط اقتصادی بین دو كشور سرمایه‌گذاری و همكاری‌های مشترك است.
عسگراولادی تولید با فناوری چین، با سرمایه ایران و صادرات مازاد آن به كشورهای منطقه را ساز وكار مناسبی در ایجاد تعاملات پایدار اقتصادی دانست.
رئیس اتاق مشترك ایران و چین از فعالان اقتصادی چین خواست تا برای ارتباط با دیگر شعبه های اتاق ایران در سراسر كشور هماهنگی‌های لازم را با اتاق مشترك داشته باشند تا بتوانند از مذاكرات خود بهترین نتایج را به دست آورند.
«فنگ یوجو» معاون همایش مشورتی استان شانسی چین، برگزاری نشست‌های اقتصادی بین دو كشور را برای منطقه آسیا مهم ارزیابی كرد و با اشاره به نظریه یك ‌كمربند- یك جاده، تأكید كرد: این عنوان می‌تواند در توسعه روابط بین چین با سایر كشورها اثرگذار باشد؛ در همین زمینه استان شانسی سرمایه‌گذاری‌های خوبی در قزاقستان و قرقیزستان انجام داده است.
وی درباره موانعی كه رئیس اتاق مشترك از وجود آنها انتقاد كرد، گفت: مشكلات بانكی با تأسیس بانك آسیا كه به تازگی اتفاق افتاده، برطرف خواهد شد. در مورد روادید نیز در همین سفر طی جلسه‌ای با سفیر چین در ایران مقرر شد به زودی موانع برداشته شود.
معاون كنفرانس مشورتی استان شانسی در پایان از وجود منابع غنی معدنی در این استان سخن گفت و به مشكلات آن اشاره كرد. به اعتقاد وی ایران به دلیل تجربه بالا در حوزه معدن می‌تواند الگوی خوبی برای این بخش به شمار آید.
به گزارش ایرنا، علی طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی كشورمان به عنوان رییس ایرانی كمیسیون همكاری های مشترك اقتصادی دو كشور، مردادماه 95 اعلام كرد: میزان مبادلات تجاری دوجانبه تهران- پكن در 30 سال گذشته 100 برابر شده و همكاری های دو طرف از تجارت نفت به بخش زیرساخت ها و سرمایه گذاری گسترش یافته است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام ** 3065 **1561** تنظیم كننده: محمد ملك دار ** انتشاردهنده: مژگان توانا