۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۹:۳۳
کد خبر: 82533052
۰ نفر
تعليف دام ها 4 برابر ظرفيت مراتع چهارمحال و بختياري است

شهركرد- ايرنا- رئيس اداره مرتع اداره كل منابع طبيعي وآبخيزداري چهارمحال و بختياري، دام هاي موجود را 4 برابر ظرفيت كنوني مراتع دانست و گفت: تعليف بيش از اندازه دام ها، يك ميليون و 93 هزار هكتار از مراتع اين استان را در معرض نابودي قرار داده است.

فرامرز مرداني روز چهارشنبه در گفت و گو با ايرنا افزود: با شروع كوچ بهاره عشاير به مناطق ييلاقي، بيش از 3 ميليون راس دام سبك به مراتع اين استان وارد مي شود كه اين رقم بيش از ظرفيت موجود مراتع براي چراي دام هاست.
وي گفت: مراتع اين استان ظرفيت چراي 700 هزار واحد دامي را براي مدت 100 روز را دارد.
مرداني با بيان اينكه تمام مراتع ميان بند استان از بين رفته است، گفت: براي تعليف دام ها صرفا نبايد مراتع را در نظر گرفت، بلكه بايد علوفه مورد نياز دام ها از منابع ديگر را جايگزين نمود.
رئيس اداره مرتع اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري چهارمحال و بختياري با بيان اينكه چهارمحال و بختياري 350 كيلومتر مرز مشترك با استان هاي همسايه دارد، تصريح كرد: بدنبال خشكسالي هاي اخير بخشي از مراتع استان از بين رفته كه اين امر در كنار تعليف بيش از حد دام عشاير، منجر به انقراض گونه هاي گياهي كمياب استان شده است.
وي توضيح داد: هم اكنون 17 هزار بهره بردار با مجوز پروانه چراي واحد دامي در اين استان وجود دارد كه بدليل بهره برداري بيش از ظرفيت، مراتع استان چهارمحال و بختياري به سمت فقير شدن پيش مي رود.
مرداني، بيشترين سطح مراتع اين استان را فقير و متوسط عنوان و تاكيد كرد: تنها سه درصد مراتع استان چهارمحال و بختياري را سطوح غني و خوب تشكيل مي دهد.
وي وسعت مراتع چهارمحال و بختياري را يك ميليون و 93 هزار هكتار ذكر كرد و گفت: با بررسي هاي انجام شده معيشت 22 هزار خانوار اين استان از طريق مراتع تامين مي شود.
عشاير چهارمحال و بختياري همراه با دام هاي خود از 25 ارديبهشت از مناطق گرمسير خوزستان به مناطق ييلاقي اين استان وارد مي شوند و با سرد شدن هوا نيز از اين استان به مناطق قشلاقي كوچ مي كنند.
خبرنگار:مرتضي شاهوردي**انتشار: جهانبخش صفري
6199/6021