تفاهمنامه ساخت ایستگاه بزرگ راه آهن سنگان منعقد شد

تهران- ایرنا- تفاهمنامه سرمایه گذاری و احداث ایستگاه بزرگ راه آهن سنگان برای حمل مواد معدنی با حضور محمدرضا نعمت زاده وزیرصنعت، معدن و تجارت و سعید محمد زاده مدیرعامل راه آهن جمهوری اسلامی ایران منعقد شد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، این تفاهمنامه همزمان با برگزاری پنجمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی ایران ، از سوی 'نورالله بیراوند'، معان برنامه ریزی و اقتصاد حمل و نقل راه آهن و 'علیرضا حقیقی' مدیر عامل مجتمع صنایع و معادن احیای سپاهان به امضا رسید
براساس این تفاهمنامه، قرار است مجتمع صنایع و معادن احیای سپاهان ، برای ساخت ایستگاه حمل مواد معدنی با 14 خط معادل 100 میلیارد تومان سرمایه گذاری كند تا از طریق این خطوط حمل مواد معدنی از معدن سنگان تسهیل شود.
با ساخت این ایستگاه هزینه های حمل مواد معدنی از این منطقه 15 درصد كاهش می یابد .
براساس این تفاهمنامه عملیات اجرایی طراحی، احداث و آماده شدن تاسیسات جانبی زیر و روی این ایستگاه با نظار ت و تایید راه آهن در 18 ماه آماده می شود.
به گزارش ایرنا، مجموعه كانسار های سنگ آهن سنگان در فاصله حدود 300 كیلومتری جنو ب شرقی مشهد، 68 كیلومتری جنوب غربی تایباد، 40 كیلومتری جنوب شرقی خواف و 18 كیلومتری شمال شرقی سنگان در استان خراسان رضوی و نزدیك مرز افغانستان قرار دارد.
محدوده در برگیرنده این مجموعه كانساری به شكل مستطیلی به طول تقریبی 22 كیلومتر و عرض 10 كیلومتر است كه شامل كانسار های غربی،كانسار های مركزی و كانسار های شرقی است.
پنجمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی، صنایع ،تجهیزات و خدمات وابسته، به منظور توسعه و تقویت زیربناهای حمل ونقل ریلی با حضور وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شركت راه آهن جمهوری اسلامی ، صبح روز دوشنبه آغاز به كار كرد.
این نمایشگاه به عنوان دومین نمایشگاه بزرگ حمل ونقل ریلی جهان روزهای 25 تا 28 اردیبشهت ماه در تهران برگزار می شود و 160 شركت داخلی و 130 شركت خارجی از 16 كشور جهان در این نمایشگاه آخرین دستاوردهای خود را عرضه می كنند.
در پنجمین نمایشگاه بین المللی حمل و نقل ریلی، صنایع وتجهیزات و خدمات وابسته 130 شركت از كشورهای سوئد ، سوئیس ، بلژیك ، فرانسه، هند ، اوكراین ، نیوزیلند، تركیه ، ایتالیا ، لتونی، اسپانیا، روسیه، جمهوری چك، چین، آلمان و صربستان شركت كرده اند و مقام های شركت های راه آهن های ایتالیا، چین ، اسپانیا ، فرانسه و لتونی نیز در این نمایشگاه حضور دارند.
همزمان با برگزاری این نمایشگاه در تهران، پنجمین كنفرانس بین المللی پیشرفت های اخیر در مهندسی راه آهن به همراه چندین میزگرد تخصصی در بخش های مختلف حمل ونقل ریلی توسط اساتید داخلی و خارجی در این نمایشگاه برگزار می شود.
فراخوان برای ساخت و تولید تجهیزات مورد نیاز شركت های راه آهن، مترو و شركت های حمل ونقل ریلی، برگزاری نشست های تخصصی با مسئولان صنعت ریلی كشور، رونمایی از آخرین دستاوردهای صنعت ریلی و صنایع وابسته به آن و ارائه ظرفیت های این بخش برای جذب سرمایه گذاری های داخلی و خارجی از عمده اهداف برگزاری این نمایشگاه در تهران است.
این نمایشگاه با حمایت وزرات راه و شهرسازی، صنعت، معدن و تجارت شركت های عضو انجمن صنایع ریلی ایران، شركت های عضو انجمن صنفی حمل ونقل ریلی، دانشكده فنی و مهندسی راه آهن، تولید كنندگان و صنعتگران، شركت های خدماتی فعال در عرصه شبكه ریلی كشور و شركت های ریلی در فضایی به مساخت 30 هزار مترمربع برگزار می شود.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**1108*2078*1579*خبرنگار: ایرج منصوری**انتشار:مرضیه فاتحی

سرخط اخبار اقتصاد