۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۵:۱۷
کد خبر: 82530729
۰ نفر
بهترین ورزش برای مغز

تهران-ایرنا- بر اساس نتایج مطالعاتی كه به تازگی منتشر شده است، بهترین ورزش برای سلامت مغز انجام ورزش های هوازی است كه بتوان دست كم 45 دقیقه پشت سرهم انجام داد.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از روزنامه ایندیپندنت، این مطالعات جدید كه در بهار سال جاری منتشر شده است، نشان می دهد كه انجام ورزش هوازی (ایروبیك) كه موجب افزایش ضربان قلب می شود و برای یك مدت زمان پشت سرهم انسان را به حركت وا می دارد، تاثیر مفید قابل توجه ای بر سلامت مغز دارد.
نویسنده های این مطالعه در مقاله ای تحت عنوان 'ذهن و حالت روحی' نوشتند: انجام ورزش هوازی همانطور كه برای قلب مفید است برای مغز نیز مفید است. برخی از فواید این ورزش مانند بهبود حالت روحی ممكن است در عرض چند دقیقه ظاهر شود اما بروز سایر فواید مانند تقویت حافظه می تواند چند هفته طول بكشد.
این بدان معنی است كه بهترین نوع ورزش برای ذهن انجام هر نوع ورزش هوازی است كه بتوان دست كم 45 دقیقه پشت سر هم انجام داد.
بدین ترتیب به لحاظ فوایدی كه به دنبال آن هستید می توان یك پیاده روی سریع و یا دویدن آهسته را به زندگی روزمره خود اضافه كنید.
یك مطالعه پایلوت در خصوص افراد مبتلا به افسردگی شدید نشان داد كه فقط 30 دقیقه پیاده بر تردمیل برای 10 روز متوالی موجب كاهش قابل توجه بالینی و آماری افسردگی می شود.
همچنین بر اساس مطالعه ای كه به تازگی در مجله Physical Therapy Science منتشر شده است، انجام ورزش هوازی می تواند به افرادی كه به افسردگی بالینی مبتلا نیستند كمك كند تا با كاهش سطح هورمون های طبیعی استرس بدن مانند آدرنالین و كورتیزول استرس كمتری احساس كنند.
مطالعه دیگری كه ماه گذشته در این مجله انگلیسی منتشر شد، نیز نشان می دهد كه تركیب دو ورزش هوازی و استقامتی، بهترین نتایج را در پی دارد.
محققان هنوز مطمئن نیستند كه چرا این نوع ورزش موجب تقویت مغز می شود اما مطالعات نشان می دهند كه این تاثیر ناشی از افزایش جریان خون است كه انرژی و اكسیژن تازه به ذهن انسان می رساند.
همچنین مطالعه دیگری كه روی زنان مسن دارای علائم بالقوه زوال عقل انجام شد، نشان داد كه انجام ورزش هوازی با افزایش اندازه هیپوتالاموس ارتباط داشت؛ هیپوتالاموس منطقه ای از مغز است كه با یادگیری و حافظه ارتباط دارد.
علمی**2038**1440
مترجم: درنا محمدیان** انتشار: گلشن
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me