۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۳:۴۵
کد خبر: 82530557
T T
۰ نفر
رئیس ستاد انتخابات: میزان شكایات این دوره از انتخابات معادل یك سوم ادوار قبلی است

تهران ـ ایرناـ رئیس ستاد انتخابات كشور با تاكید برروند قانونی و مناسب برگزاری انتخابات 29 اردیبهشت گفت: شمار شكایات دریافتی در هر 2 انتخابات ریاست جمهوری و شوراها در سراسر كشور معادل یك سوم ادوار قبلی است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، علی اصغر احمدی روز دوشنبه در همایش بازرسین و نمایندگان فرمانداران استان تهران كه در سالن همایش های وزارت كشور برگزار شد اظهار كرد: برای ما تفاوتی نمی كند كه منتخب مردم در روز برگزاری انتخابات چه كسی است، اما به طور مسلم میزان رای ملت خواهد بود و ما از هیچ تخلفی نمی گذریم چرا كه رای مردم را حق الناس می دانیم.
احمدی افزود: ‌بر اساس آحرین نظرسنجی های انجام شده، ضریب میل به مشاركت ایرانیان در انتخابات این دوره تاكنون 57 درصد است كه امیدواریم در روزهای آینده میزان مشاركت باز هم افزایش پیدا كند، هرچه مشاركت بیشتری را شاهد باشیم امنیت ملی ما در منطقه و در برابر توطئه دشمنان نیز افزایش می یابد.
معاون سیاسی وزیر كشور گفت: طبق قانون برای هر شعبه اخذ رای حضور یك نفر به عنوان نماینده فرماندار پیش بینی شده كه به نوعی نقش فرماندار یا بخشدار را دارد، برای ارتقای امنیت روانی نیز ناظرین شورای نگهبان در شعب اخذ رای مستقر می شوند.
رئیس ستاد انتخابات كشور همچنین از اختیارات وزارت كشور بر اساس تبصره9 ماده 31 قانون برای اعزام ماموران برای بازرسی و كنترل جریان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری بصورت ثابت و سیار به شهرستانها و بخش های سراسر كشور گفت و اظهار كرد: همه بازرسان در واقع حكم چشمان وزیر كشور را دارند و لازم است مر قانون را اجرا كنند.
احمدی همچنین با بیان اینكه تامین امنیت فیزیكی و مكانی انتخابات بر عهده نیروی انتظامی است،افزود: ممكن است نیروی انتظامی برای تامین نیرو با هماهنگی ستادكل نیروهای مسلح از سایر نهادها نیرو بگیرد از این رو ممكن است برخی به شبهه افكنی دست بزنند در حالیكه همه نیروی های نظامی و انتظامی و امنیتی اعم از سپاه، ارتش، ناجا، وزارت اطلاعات و... ید واحده بوده و افتخار ملت ایران هستند.
رئیس ستاد انتخابات كشور همچنین هشدار داد كه نباید حرف و شبهه افكنی هایی مبنی بر هك شدن سامانه انتخابات ریاست جمهوری را باور كنیم زیرا برگه های رای در این دوره ازانتخابات بصورت دستی نوشته می شود و اینگونه شبهات را نباید كسی مطرح كند.
به گفته احمدی، در این دوره نتیجه نهایی انتخابات ریاست جمهوری پس از جمع بندی از سوی وزیر كشور اعلام می شود و نباید عده ای در روز انتخابات و تا پیش از اعلام رسمی نتایج، شبهه ایجاد كنند كه آرای فلان نامزد بیشتر است یا مثلا جلوتر است، از این رو همه باید مراقب باشند كه امنیت روانی انتخابات را بر هم نزنند.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا به صورت همزمان 29اردیبشهت ماه جاری برگزار می شود.
همایش بازرسان انتخابات استان تهران، با حضور استاندار، معاونین استاندار، نمایندگان فرماندار، اعضای ستاد انتخابات و جمعی از مسئولان استان تهران در سال وزارت كشور برگزار شد.
خبرنگار: یحیی معماری - انتشار دهنده: محسن فتاحی
تهرام/6539**1625
۰ نفر