۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۱۳:۴۳
کد خبر: 82530550
۰ نفر
رشد 14 درصدی زبان فارسی به عنوان زبان علم دنیا

تهران-ایرنا- سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) گفت: رشد تعداد مقالاتی كه در سال 2016 میلادی در پایگاه استنادی اسكوپوس ثبت شده است، بیانگر رشد 14% زبان فارسی به عنوان زبان علم دنیا در قیاس با سال 2015 میلادی است.

به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دكتر محمدجواد دهقانی گفت: براساس اطلاعات مستخرج از پایگاه استنادی اسكوپوس در سال 2016 میلادی تعداد 1803 مدرك به زبان فارسی در این پایگاه نمایه سازی شده است.
وی با اشاره به این كه در سال 2015 میلادی تعداد این دسته از مقالات 1579 مورد بود، گفت: رشد تعداد مقالاتی كه در سال 2016 میلادی در این پایگاه ثبت است، نسبت به سال 2015 میلادی بیانگر رشد 14% زبان فارسی به عنوان زبان علم دنیا است. براین اساس كمیت تولید علم به زبان فارسی با هفت پله ارتقا از رتبه 22 در سال 2012 به رتبه 15 در سال 2016 میلادی در میان سایر زبان های دنیا رسیده است.
دهقانی اظهار داشت: مقام معظم رهبری همواره استفاده از پیشرفت علمی برای گسترش و نفوذ زبان فارسی را مورد تاكید قرار داده و در نقشه جامع علمی كشور نیز ارتقای جایگاه زبان فارسي را در بین زبان های بین المللی علمی مد نظر قرار گرفته شده است.
وی افزود: در این نقشه اقدامات مختلفی برای رسیدن به این هدف برشمرده شده است كه شامل افزایش پذیرش دانشجویان خارجی، نگارش مقالات علمی تخصصی به زبان روان فارسی، تاسیس رشته های زبان فارسی در دانشگاه های مختلف دنیا و توسعه و ابداع روش های سهل و سریع فارسی آموزی می گردند.
دهقانی خاطر نشان كرد: در سال 2001 میلادی تنها 42 مقاله به زبان فارسی در پایگاه استنادی اسكوپوس نمایه سازی شده بود. این رقم در سال 2010 به 503 مورد و در سال 2015 به 1579 و در سال 2016 میلادی به میزان 1803 مورد افزایش یافته است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام گفت: به طور كلی در سال های اخیر روند بین المللی شدن زبان فارسی سرعت گرفته است به نحوی كه به طور متوسط در دوره چهار سال اخیر حدود 1700 مقاله به زبان فارسی در این پایگاه نمایه سازی شده است.
دهقانی افزود: هر چند تعداد مقالاتی كه در پایگاه استنادی اسكوپوس به زبان فارسی نمایه سازی شده است افزایش یافته است، اما باید در نظر داشت كه میزان تولید علم دنیا نیز در طول سال های گذشته افزایش یافته است. در سال 2000 میلادی حدود یك میلیون و 280 هزار مقاله در این پایگاه نمایه سازی شده بود كه این مقدار در سال 2016 میلادی به حدود دو میلیون و 780 هزار مدرك رسیده است.
وی تصریح كرد: سهم زبان فارسی از كل تولید علم دنیا در سال 2001 میلادی بسیار اندك و برابر با 0.003% بود كه در سال 2010 به 0.021% افزایش یافت؛ این میزان در سال 2015 به 0.056% و در سال 2016 میلادی به 0.065% ارتقا پیدا كرده است.
سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام تاكید كرد: نباید نادیده گرفت كه تقریباً سهم زبان های غیرانگلیسی در مقایسه با زبان انگلیسی از كل تولید علم بین الملل اندك است و از سهم زبان انگلیسی در طی 10 سال گذشته نه تنها كاسته نشده، بلكه این سهم افزایش نیز یافته است.
دهقانی گفت: در سال 2010 میلادی از كل تولید علم دنیا 89% به زبان انگیسی تولید شده ، اما این میزان در سال 2016 به 92% افزایش یافته است. زبان چینی دومین زبان علمی دنیا است و به طور متوسط 4% تولید علم دنیا به زبان چینی است. زبان اسپانیایی و آلمانی بعد از زبان چینی رتبه های بعدی را در اختیار دارند. همچنین در سال های اخیر سهم زبان های نروژی، كورواتی، اوكراینی، مجارستانی، اسلوونی، اسلواكی، بوسنی، لیتوانیایی، فنلاندی و دانماركی از زبان فارسی كمتر شده است.
دهقانی گفت: به رغم رشد زبان فارسی به عنوان زبان علم بین الملل، لازم است با بهره برداری از فضای تعامل بین المللی ایجاد شده كشور به نحو موثری برای ایجاد و گسترش كرسی های زبان فارسی در دانشگاه های معتبر دنیا با توجه به سیاست های كلان علم و فناوری ابلاغی مقام معظم رهبری و نیز نقشه جامع علمی كشور اقدام شود. علاوه بر اتخاذ سیاست های حمایتی یكی از راه های مناسب عملی برای گسترش زبان فارسی سرمایه گذاری در صنعت نشر حرفه ای و حمایت نشریات و كنفرانس های علمی فارسی به عنوان زبان علم است.
وی ادامه داد: بازار نشر علم دنیا یك بازار انحصاری بوده به گونه ای كه تنها هفت ناشر بین المللی بیش از 50% مقالات دنیا را منتشر می كنند، بنابراین توسعه زبان فارسی به عنوان زبان علم بین المللی نیازمند سرمایه گذاری، برنامه ریزی، آموزش و تشویق مولفه های اثرگذار در نشر علم است.
علمی**2038**
دریافت كننده: درنا محمدیان* انتشار: زهره محتشمی پور