۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۱:۲۷
کد خبر: 82530265
T T
۰ نفر
انصاری:درخواست تحفظ ایران درباره سند 2030 در یونسكو ثبت شد/نامه سه وزیر به رهبر انقلاب

تهران - ایرنا - معاون حقوقی رئیس جمهوری با بیان اینكه سند 2030 قرارداد نیست كه نیاز به تصویب مجلس داشته باشد، گفت: ایران برای برخی مواد این سند تحفظاتی را خواستار شد كه در یونسكو ثبت شده است. وی همچنین از نامه سه وزیر به رهبر معظم انقلاب خبر داد كه در آن، از هشدار و توجه ایشان در باره سند مذكور قدردانی كرده اند.

حجت الاسلام مجید انصاری روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار حقوقی قضائی ایرنا درباره بحث های مطرح شده برخی نامزدها نسبت به سند 2030 و جبهه گرفتن در مقابل این سند، با بیان ارائه توضیحات دقیق تر راجع به این سند در روزهای آینده ، افزود: این قرارداد نیست و آنچه در مجلس باید تصویب شود قراردادها است.
به گفته وی، هر موضوعی كه با مضمون قرارداد بین ایران و مجامع بین المللی و دولت دیگر بخواهد منعقد شود باید به تصویب مجلس برسد؛ این در واقع یك برنامه اقدام است كه مثل همه برنامه های مشابه و قرار دادهای دیگر با مجامع بین المللی و كشورهای ثالث داریم طبیعتا درمواردی از آنها تحفظ وجود دارد.
انصاری با تعریف تحفظ گفت: تحفظ یعنی اینكه ممكن است ماده یا موادی از یك مجموعه با اعتقادات دینی، موازین شرعی و قانون اساسی ما جور درنیاید و همخوانی نداشته باشد از این رو طبق موازین بین المللی اگر كشور رسما اعلام كرد نسبت به این موارد تحفظ داریم و اجرا نمی كنیم این موضوع ثبت می شود و وقتی ثبت شد آن كشور مجاز است این مواد را عمل نكند.
وی اضافه كرد: این مورد خاص هم وقتی مطرح بود، علی اصغر فانی وزیر وقت آموزش و پرورش رسما آنجا عنوان كرد به مواد خاص برای اجرا تحفظ داریم و در خواست تحفظ او در یونسكو ثبت رسمی گردید و بین اعضا منتشر شد؛ بنابراین پیوست این سند، تحفظ جمهوری اسلامی ایران، چاپ شده است و این موضوع فقط مختص ایران نیست بلكه كشورهای دیگر هم تحفظاتی داشته و آنان هم اعلام كرده اند.
معاون حقوقی رئیس جمهور با بیان اینكه این شرط تحفظ تنها برای این سند نیست ، اظهار كرد: در قراردادهای معاضدت های قضایی یا استرداد مجرمان كه با كشورهای دیگر امضا شده است، به دلیل ناسازگاری برخی مقررات قضایی آن كشورها با مقررات قضایی ایران ، در مواد مربوطه اعلان تحفظ كردیم و مجلس هم با تحفظ ، این قراردادها را به تصویب رساند؛ چیزی كه اكنون گفته می شود در حقیقت تبلیغ علیه دولت است كه به هیچ وجه درست نیست.

* نامه سه وزیر به رهبر معظم انقلاب
انصاری همچنین خبر داد: سه وزیر امور خارجه، علوم، تحقیقات و فناوری و آموزش و پرورش راجع به موضوع سند 2030، نامه ای به محضر مقام معظم رهبری فرستاده و هم از هشدار و توجه ایشان تشكر كرده اند چون ایشان همیشه مراقب هستند و مراقبت دارند و هم موارد تحفظات را محضرشان فرستادند.
معاون حقوقی رئیس جمهور اضافه كرد: همانطور كه دولت روحانی هم اعلام كرده است تك تك اعضای دولت نسبت به موازین اسلام و قانون اساسی متعهد و پایبند هستند و نسبت به حساسیت های رهبری توجه دارند واین اطمینان را می دهم محال است در این دولت چیزی خارج از چارچوب موازین شرع، قانون اساسی یا منویات مقام معظم رهبری امضا شود.

* ابراز تاسف از برخی تبلیغات نادرست
انصاری با بیان خاطره ای از سفر چند روز گذشته خود به مشهد مقدس، گفت: با كمال تاسف اخیرا در نماز جمعه مشهد شاهد تبلیغ عده ای علیه دولت بودم كه می گفتند این دولت سندی امضا كرده كه با امضای آن خدای ناكرده مسائل اخلاقی، همجنس بازی و امثال اینها را به رسمیت شناخته است و در مدارس تدریس یا آموزش تعلیمات دینی متوقف خواهد شد.
وی ادامه داد:‌ بدتر از آن، با سوء استفاده از روز میلاد امام زمان(عج) كه مشتاقان زیاد آن حضرت در یكی از میادین شهر مشهد و حرم امام رضا (ع) راهپیمایی داشتند، توسط برخی جریانات اوراقی چاپ و بین مردم توزیع شد كه در این اوراق تحریك آمیز آمده بود دولت شما رفته این مواد را تصویب كرده است و اینها همان مواردی بود كه ما تحفظ كرده بودیم و آنها به دروغ اعلام كردند كه اینها قرار است در كشور اجرا شود.
معاون رییس جمهوری با نادرست خواندن چنین برداشتهایی و ابراز تاسف از تبلیغات یادشده اطمینان داد كه دولت روحانی به موازین اسلام و قانون اساسی همواره پایبند و متعهد است و حساسیتهای مقام معظم رهبری را نیز سرلوحه كار خود دارد.
اجتمام** 7329**1569
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد **انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej
۰ نفر