۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۱۱:۱۰
کد خبر: 82530238
T T
۰ نفر
داشتن گذرنامه در خارج از كشور برای شركت در انتخابات الزامی است

تهران - ایرنا - سخنگوی سازمان ثبت احوال گفت: در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا، همراه داشتن شناسنامه و شماره ملی در داخل كشور، گذرنامه (پاسپورت) برای ایرانیان خارج از كشور برای شركت در انتخابات الزامی است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، سیف الله ابوترابی روز دوشنبه در نشست خبری افزود: شناسنامه یكی از اقلام موردنیاز و ضروری برای شركت در انتخابات است و همچنین با همكاری و هماهنگی با شورای نگهبان شماره ملی نیز به عنوان نیاز ضروری برای شركت در انتخابات مورد توجه قرار گرفته است.
وی ادامه داد: افرادی كه قصد شركت در انتخابات دارند اما بنا بر دلایلی شناسنامه آنها مفقود، پاره و یا دچار آب خوردگی شده است برای صدور شناسنامه المثنی می توانند اقدام كنند.
وی اعلام كرد: این افراد می توانند تا پایان وقت اداری 27 اردیبهشت ماه برای دریافت شناسنامه المثنی خود اقدام كنند.
ابوترابی با اشاره به اینكه در حالت عادی صدور شناسنامه المثنی یك ماه زمان لازم دارد گفت: با تاكیدی كه رئیس سازمان ثبت احوال به همه ادارات این سازمان در سراسر كشور داشته است،‌ قرار است تمام درخواست ها تا روز 27 اردیبهشت منجر به صدور شناسنامه المثنی شود و هیچ هموطنی به دلیل نداشتن شناسنامه از شركت در انتخابات محروم نشود.
سخنگوی سازمان ثبت احوال درخصوص تهران نیز گفت: به دلیل اینكه در تهران با حجم زیاد جمعیت مواجه هستیم با هماهنگی اداره كل پست قرار شده است كه شناسنامه صادر شده این افراد در درب منزل تحویل داده شود.
وی اعلام كرد: اما در شهرهای دیگر در كشور افراد با مراجعه به ادارات ثبت احوال یا همان زمان مراجعه یا اینكه یك روز بعد می توانند شناسنامه خود را تحویل بگیرند.
وی با تاكید براینكه داشتن شماره ملی برای شركت در انتخابات ضروری است ،گفت : بیش از 99درصد از ایرانیان دارای كارت ملی هستند و برای 22میلیون نفر نیز تا كنون كارت هوشمند ملی صادر شده است ،بنابراین بیشتر ایرانیان دارای شماره ملی هستند.
ابوترابی اضافه كرد: اما چنانچه فردی دارای شماره ملی نیست یا اینكه كارت ملی خود را گم كرده است و شماره ملی خود را به خاطر ندارد ،می تواند از طریق تماس تلفنی با ادارات ثبت احوال در سراسر كشور با دادن مشخصات خود شماره ملی دریافت كند.
وی تاكید كرد: به دلیل اینكه تمام اطلاعات سجلی و هویتی ایرانیان از طریق پایگاه اطلاعات سازمان ثبت احوال استعلام می شود ،هیچ فردی نمی تواند شماره ملی غیر معتبر داشته باشد.
ابوترابی خاطر نشان كرد: یكی از اقدامات مهم سازمان ثبت احوال در سال های اخیر، ارائه خدمات سكونت محور است و امروزه هر ایرانی در هر نقطه از ایران می تواند خدمات سجلی بگیرد.
وی در خصوص اینكه فردی نمی تواند به جای دیگری رای دهد، نیز گفت : شناسنامه تمام افراد بالای 15سال عكسدار است و افرادی كه واجد شركت در انتخابات هستند نیز 18سال تمام هستند ،به همین دلیل شناسنامه این افراد نیز عكسدار است و مسئولان نظارت بر روند اجرایی انتخابات در شعب اخذ رای، شناسنامه افراد را باچهره آنها مقایسه می كنند و به همین دلیل هیچگونه احتمالی وجود ندارد كه فردی جای فردی دیگری رای دهد.
سخنگوی سازمان ثبت احوال اضافه كرد:همچنین به دلیل اینكه استفاده از شماره ملی ملاك اصلی شركت در انتخابات است ،بنابراین هیچ كسی هم نمی تواند 2بار رای دهد و دراین خصوص سیستم بسیار منظمی وجود دارد و چنانچه فردی به این قصد هم مراجعه كند متخلف شناخته می شود و برابر قانون با وی برخورد خواهد شد .

**هرگونه شناسنامه (نمونه قدیم یا مكانیزه ) در انتخابات قابل ارائه است
وی ادامه داد:هرگونه شناسنامه (نمونه قدیم یا مكانیزه ) در انتخابات قابل ارائه است و می توان با آن رای داد بنابراین هیچ ضرورتی وجود كه افراد برای تعویض شناسنامه خود به شناسنامه جدید(مكانیزه ) اقدام كنند .

**به هیچ عنوان امكان استفاده و ارائه از شناسنامه افراد فوت شده در انتخابات وجود ندارد
سخنگوی سازمان ثبت احوال در پاسخ به سئوال خبرنگار ایرنا در مورد شائبه استفاده از شناسنامه فوت شده ها نیز گفت: به هیچ عنوان امكان استفاده و ارائه شناسنامه افراد فوت شده در انتخابات وجود ندارد.
وی افزود: در حال حاضر دركشور نزدیك به صددرصد آمار فوت شده ها ثبت می شود و دراین خصوص 35هزار شوراها،خانه های بهداشت و دهیاران و دیگر مسئولان ذیربط با ما همكاری دارند و به دلیل ضرورت داشتن شماره ملی و تطبیق شناسنامه و عكس افراد با خودشان به هیچ عنوان احتمال استفاده از شناسنامه فوت شده ها در انتخابات وجود ندارد .
ابوترابی در پاسخ به سئوال دیگرخبرنگار ایرنا در مورد برگزاری الكترونیكی انتخابات شوراها نیز گفت : به دلیل اینكه ملاك اصلی داشتن شناسنامه و شماره ملی است بنابراین افراد می توانند دراین انتخابات شورا ها هم شركت كنند .
سخنگوی سازمان ثبت احوال اعلام كرد: تمام ادارات سازمان ثبت احوال در سراسر كشور برای ارائه خدمات به مردم در روز برگزاری انتخابات (29اردیبهشت ماه جاری ) فعال است.
اجتمام**2181** 7268**1569
خبرنگار: ناهید حاجی خانی ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej
۰ نفر