۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶، ۹:۵۷
کد خبر: 82530094
T T
۰ نفر
میزگرد ایرنا / انتخابات، بهار احزاب و لزوم معرفی نامزدهای دارای برنامه

رشت - ایرنا - احزاب به عنوان تشكل های سیاسی شناسنامه دار، نقش مهمی در تجلی اصل مردم سالاری دینی دارند؛ در موسم انتخابات به مثابه بهار احزاب، نمایندگان تشكل های سیاسی در استان گیلان، بر لزوم روشنگری برای تحقق مشاركت حداكثری و معرفی نامزدهای دارای برنامه تاكید كردند.

به گزارش خبرنگار ایرنا هرچه به زمان برگزاری انتخابات نزدیك تر می شویم، تنور انتخابات گرم تر شده و افراد و جناح های مختلف در حمایت از نامزدهای مورد وثوق خود برای قرار گرفتن در عالی ترین مقام اجرایی جمهوری اسلامی ایران، فعالیت دارند.
برگزاری مناظره های زنده تلویزیونی از یكسو و دعوت از سخنرانان مختلف استانی و كشوری به ستادهای تبلیغات انتخاباتی نامزدها از سوی دیگر، هركدام به نوعی در آگاهی بخشی به مردم درمورد نامزدهای انتخابات موثر است.
احزاب نیز برای جذب آرای اعضا و هواداران خود، شعارها و برنامه های مطلوب آنان را مطرح می كنند. خبرگزاری جمهوری اسلامی مركز گیلان براساس رسالت اطلاع رسانی، در میزگردی در مركز رشت، به گفت وگو با نمایندگان تشكل های سیاسی استان نشست تا راهكارهای تحقق مشاركت حداكثری و نقش احزاب در نیل به این مهم را بیابد.
آنچه در این میزگرد به آنها پرداخته شده، در پاسخ به اهمیت برگزاری انتخابات در جمهوری اسلامی ایران در آستانه 40 سالگی انقلاب، اهمیت دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا، اهمیت مشاركت حداكثری مردم در انتخابات و نقش آن در تقویت اقتدار ملی و نیز توصیه و رهنمودهای احزاب به مردم در راستای انتخاب فرد اصلح بوده است.
داراب مجد دبیر حزب عدالت طلبان ایران اسلامی در گیلان، كمال لشگری دبیر حزب مردم سالاری در استان و زهرا بوذری دبیر مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در گیلان در این میزگرد بر انتظار احزاب برای شكل گیری فضای سالم رقابتی میان نامزدها، مشاركت حداكثری زمینه ساز تقویت اقتدار ملی و ضرورت معرفی نامزدهای با برنامه به مردم از سوی احزاب تاكید كردند.

** انتخابات ، بهار احزاب
دبیر حزب عدالت طلبان ایران اسلامی در استان، درخصوص اهمیت برگزاری انتخابات می گوید: دنیای امروز نظاره گر انتخابات در ایران است و باید به بهترین شكل ممكن در راستای تحقق منویات رهبری كه همانا مشاركت حداكثری مردم در انتخابات است، اهتمام ورزیم.
داراب مجد انقلاب اسلامی را خونبهای هزاران شهید گلگون كفن میهن می داند و ادامه می دهد: ملت ایران در عمر 38 ساله انقلاب و در همه عرصه ها خصوصاً برگزاری انتخابات در دوره های مختلف، همواره گوش به فرمان امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و خواهند بود.
دبیر حزب مردم سالاری در گیلان نیز، انتخابات را بهار احزاب می داند و اظهار می كند: حزب مردم سالاری هرگز با انتخابات قهر نكرده و حتی در دوره ای كه دبیركل این حزب هم رد صلاحیت شده بود، بر حضور هرچه بیشتر مردم اصرار داشتیم چراكه معتقدیم همه در یك كشتی نشسته و مقصدمان یكی است و وظیفه حراست از این كشتی و رساندن آن به ساحل مقصود، برعهده همگان است.
كمال لشگری با اشاره به رصد انتخابات كشورمان از سوی رسانه های مختلف در سراسر دنیا ادامه می دهد: ایجاد شور و نشاط انتخاباتی، وظیفه احزاب است و همواره از سوی احزاب سعی شده كه مردم را به حضور گسترده و پرشور در انتخابات دعوت و از میان نامزدهای انتخابات، فردی را انتخاب كنند.
وی با تاكید براینكه حضور در پای صندوق های رای یك وظیفه ملی و تكلیف شرعی است، اضافه می كند: برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا ، افزایش مشاركت مردم و گستردگی حضور آنان را در پی دارد.
دبیر مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در گیلان نیز برگزاری انتخابات را بیانگر بالندگی جامعه دانست و اظهار كرد: برگزاری انتخابات برای این است كه مردم یك كشور، مطالبات خود را با حضور در انتخابات نشان داده و سرنوشت خویش را تعیین كنند.
زهرا بوذری شكل گیری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران با برگزاری انتخابات را بیانگر اهمیت حضور مردم در انتخابات می داند و اضافه می كند: اگرچه كشور هنوز با رسیدن به توسعه پایدار فاصله دارد، اما بعد از حدود 40 سال حضور مردم در عرصه های مختلف سیاسی كشور و اهمیت دادن به آن، نشانگر این است كه توانسته ایم در این سال ها در مسیر توسعه، گام های بلند و محكمی برداریم.
وی با اشاره به اینكه مردم ایران نسبت به سرنوشت خود حساس هستند، تاكید می كند: مردم ما همواره و در عرصه های مختلف نشان داده اند كه به سرنوشت نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و كشور خود حساس هستند و قطعا در انتخابات پیش رو ، مشاركت حداكثری را در راستای تحقق منویات رهبر معظم انقلاب شاهد هستیم.

** انتظار احزاب، شكل گیری فضای سالم رقابتی برای نامزدها
دبیر مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در استان در خصوص اهمیت برگزاری دو انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و پنجمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا ، بیانات رهبری در خصوص انتخابات و اهمیت آن را فصل الخطاب می داند و اظهار می كند: مقام معظم رهبری حضور در انتخابات را تكلیف و امری مهم در راستای تعیین سرنوشت میهن اسلامی بیان كرده اند و قشر فرهنگیان در راستای ایجاد انگیره در جامعه، بر آموزش دانش آموزان از سطوح پایه به بعد، وظیفه خطیری برعهده دارند.
بوذری با تاكید براینكه حضور در انتخابات به عنوان یك تكلیف شرعی و وظیفه ملی باید در جامعه نهادینه شود، اضافه می كند: با آموزش از مقاطع مختلف تحصیلی به دانش آموزان در خصوص لزوم حضور در هر انتخابات، می توان علاوه بر جلوگیری از هزینه های گزاف تبلیغاتی، شاهد شركت پرشور در انتخابات باشیم.
دبیر حزب مردم سالاری در گیلان نیز در خصوص اهمیت برگزاری دو انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا ، معتقد است كه ایران از جمله كشورهایی است كه انتخابات در آن به شكل واقعی انجام می شود.
كمال لشگری مشاركت حداكثری مردم در انتخابات را از دغدغه های حزب مردم سالاری در راستای تحقق منویات رهبری می داند و معتقد است: فراهم سازی فضای رقابت سالم انتخاباتی ، از بدیهیات است و نباید با تزویر ، ریا و بد اخلاقی های سیاسی، آرای مردم را به سمت خود جذب كرد.
وی با اشاره به اینكه مردم ایران در بدترین شرایط اقتصادی و معیشتی و حتی در دوران هشت سال دفاع مقدس نیز در انتخابات شركت كرده اند، یادآور می شود: انتظار احزاب این است كه فضای سالم رقابتی برای نامزدهای انتخاباتی وجود داشته باشد و به تبع آن ، حضور حداكثری مردم در انتخابات نیز باعث مستحكم تر شدن پایه های نظام مقدس جمهوری اسلامی خواهد شد.
دبیر حزب عدالت طلبان ایران اسلامی در استان نیز، با اشاره به اینكه رهبر معظم انقلاب همواره نسبت به برگزاری انتخابات دیدگاه وسیعی داشته و دغدغه های خود را اعلام كرده اند، می گوید: دنیا ، نظاره گر برگزاری انتخابات ماست و این در حالیست كه در دهه های گذشته، كشور ما حتی در دوران هشت سال دفاع مقدس، انتخابات را برگزار و ملت شریف ایران نیز از هیچ كوششی برای پایداری نظام مقدس جمهوری اسلامی فروگذار نكرده اند.
داراب مجد اضافه می كند: مردم ایران، ثابت كرده اند در التزام به ولایت فقیه و در ركاب رهبری ایستاده و در هیچ برهه ای از زمان، از حق خود كوتاه نیامده اند و در انتخابات پیش رو نیز با حضور حداكثری در پای صندوق های رأی نشان می دهند كه ایران اسلامی همواره در عرصه سیاسی، حرفی برای گفتن دارد.

** مشاركت حداكثری، زمینه ساز تقویت اقتدار ملی
دبیر حزب مردم سالاری در گیلان در بخش دیگری از میزگرد ایرنا، مشاركت حداكثری مردم در انتخابات را به دلیل اهمیت جمهوری اسلامی ایران در منطقه، در تقویت اقتدار ملی كشور بسیار تاثیرگذار می داند و معتقد است: برای تحقق این مهم باید مردم در پای صندوق های رای حضور پررنگی داشته باشند چرا كه در پایان آنچه كه مهم است، نقش آفرینی فرد انتخاب شونده به عنوان رئیس جمهوری میهن اسلامی در عرصه سیاست های بین المللی و رفع مشكلات اقتصادی و معیشتی مردم است.
كمال لشگری با اشاره به نوع تفكرات و برنامه های متفاوت نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری ادامه می دهد: تاكنون برنامه های دولت های مختلف متفاوت بوده و برخی از اهرم زور استفاده كرده و دیگری پیام صلح و دوستی برای دنیا به ارمغان آورد و در سوی دیگر، رئیس جمهوری برنامه های مناسب ارائه داده و تعامل با دنیا را برقرار ساخته است.
وی معتقد است: روشنگری در مورد تفاوت سیاستگذاری دولت های مختلف بین اقشار مختلف جامعه خصوصاً روستاییان، برعهده احزاب است تا زمینه مشاركت حداكثری را در انتخابات پیش رو فراهم آورده و با انتخاب رئیس جمهوری با بیشترین رای، به پشتوانه مردم همیشه در صحنه، مشت محكمی بر دهان یاوه گویان زده شود.
دبیر مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در استان نیز معتقد است كه نوع انتخاب مردم و افزایش مشاركت در انتخابات باعث می شود كه ایران با اقتدار حرفی برای گفتن در مجامع و عرصه های مختلف جهانی داشته باشد و البته باید در نظر داشت كه این نظام مقدس بر اساس اسلام شكل گرفته و دین مبین اسلام نیز همواره بر تعامل تاكید دارد.
زهرا بوذری ادامه می دهد: ما در مسیر تعامل با دنیا قرار داریم و هرچند در مقطعی از زمان در دولت گذشته، این تعامل با چالش روبرو شد اما خوشبختانه با بازگشت مجدد به مسیر گفت وگو و تعامل با دنیا ، حضور حداكثری مردم و انتخاب فردی كه بتواند در دنیا نقش آفرینی كند، موجب اقتدار ایران به عنوان كشوری با پشتوانه مردمی خواهد بود.
وی معتقد است: همگان بر حضور حداكثری مردم در پای صندوق های رأی تاكید داشته و مشاركت در انتخابات را به منزله كمربند ایمنی برای كشور در برابر هجمه هایی كه همواره به اشكال مختلف نظامی، اقتصادی و امروزه به شكل شدیدتری در قالب هجمه های سیاسی در جهان مطرح است، می دانند.

** احزاب، نامزدهای با برنامه را به مردم معرفی كنند
دبیر مجمع فرهنگیان ایران اسلامی در استان، در بخش دیگری از سخنان خود در این میزگرد، وظیفه احزاب را در راستای افزایش مشاركت مردم در انتخابات برای انتخاب فرد اصلح برای ریاست دولت دوازدهم، خطیر و مهم عنوان و اظهار كرد: همه احزاب در هر طیفی، وظیفه مشترك شرعی و قانونی دارند و باید علاوه بر ایجاد حساسیت بین مردم برای حضور پررنگ در انتخابات پیش رو ، رویارویی رقیبان انتخاباتی در برابر یكدیگر را به سمت مبارزات انتخاباتی اخلاق مدارانه سوق داده و به دلیل ارتباط مستقیم با مردم، كمك كنند با رعایت اخلاق سیاسی، شرایط را برای برگزاری انتخابات تسهیل بخشند.
زهرا بوذری انتظار از احزاب را هدایت مردم به سمت واقعیات موجود ذكر و اضافه كرد: باید عملكردهای واقعی هر دولت، بدون بزرگنمایی و تحریف در راستای ایجاد روشنگری بین مردم ارائه شود و یقین بدانید كمرنگ شدن حضور مردم در برخی موارد به دلیل عملكرد ضعیف احزاب بوده و هرگاه مشاركت مردم كاهش یابد، علاوه بر نظام و كشور، خود مردم نیز متضرر خواهند شد.
دبیر حزب مردم سالاری در گیلان نیز معتقد است كه با پررنگ تر شدن نقش احزاب می توان در انتخاب فرد اصلح برای نظام و كشور تاثیرگذار بود و افزود: شاید برخی بخواهند احزاب را به نوعی در كشور ناكارآمد جلوه دهند، اما حزب مردم سالاری همواره با ایجاد روشنگری در تلاش بوده كه بهترین فرد برای اداره كشور انتخاب شود چراكه معتقدیم فلسفه وجودی احزاب، ایجاد روشنگری است.
كمال لشگری با اشاره به خنثی شدن بسیاری از دسیسه های یاوه گویان و دشمنان ادامه می دهد: دولت یازدهم با تلاش بسیار، موفقیت های قابل توجه و چشمگیری در حوزه سیاست بین الملل داشته و وجود امنیت صددرصدی در كشور، تنها بخشی از عملكرد موفق این دولت است.
وی با اشاره به اینكه دولت تدبیر و امید پس از دولت اصلاحات بیشترین توجه را به نقش احزاب داشته، تاكید می كند: برای اینكه به گذشته برنگردیم، معتقدیم باید به كسی رای داد كه برنامه ای برای اداره كشور داشته باشد و در این میان احزاب باید با ایجاد روشنگری و به دور از هرگونه تعصب بی منطق و حب و بغض ، كمك كنند تا سرنوشت كشور به دست كسانی سپرده شود كه بتوانند از میهن اسلامی حراست كنند و قطعا پیروز انتخابات، مردم خواهند بود.
لشگری منویات مقام معظم رهبری را فصل الخطاب برای همگان می داند و ادامه می دهد: با رعایت اخلاق سیاسی، حقایق موجود به مردم گفته شود و نباید برای دور كردن رقیب از صحنه و ناكارآمد جلوه دادن او، به بی اخلاقی روی آورد.
دبیر حزب عدالت طلبان ایران اسلامی در گیلان نیز وظیفه اصلی احزاب را ایجاد روشنگری در جوامع می داند و می گوید: حزب عدالت طلبان ایران اسلامی در عرصه انتخابات، حرفی برای گفتن دارد و با توجه به نزدیك شدن ایام انتخابات، اعضای این حزب نیز منویات مقام معظم رهبری را در دستور كار خود قرار می دهند.
داراب مجد اضافه می كند: دیدگاه حزب عدالت طلبان ایران اسلامی نسبت به انتخابات، مبتنی بر دیدگاه مقام معظم رهبری است و فارغ از اینكه نتیجه انتخابات چه باشد، مشاركت حداكثری مردم در راستای تحقق منویات رهبری در دستور كار ما قرار دارد.
وی با اشاره به اینكه رسانه های دنیا انتخابات ایران را زیرنظر دارند، تاكید می كند: مردم خود را برای سردادن لبیكی دیگر به نظام مقدس جمهوری اسلامی و مقام معظم رهبری آماده می كنند چراكه در نهایت، این مردم هستند كه با بررسی ویژگی های نامزدهای انتخاباتی، فرد اصلح را برای اداره دولت و خدمتگزاری به میهن اسلامی انتخاب می كنند.
مجد یادآور شد: ملت ایران در همه عرصه های عمر انقلاب شكوهمند اسلامی، نشان داده اند كه مردمی غیور و صبور بوده و دلشان برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران می تپد و باید بگویم ما نیز مردم را از خود و خود را از مردم می دانیم.
به گزارش خبرنگار ایرنا پنجمین دوره انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا همزمان با دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، 29 اردیبهشت ماه جاری در سراسر میهن اسلامی برگزار می شود.
بر اساس آخرین تقسیمات كشوری، استان گیلان دارای 16 شهرستان، 52 شهر و 43 بخش، 109 دهستان و 2 هزار و 583 آبادی دارای سكنه است.
فرایند رای گیری پنجمین دوره‌ شوراهای اسلامی شهر در آستارا، بندرانزلی، لاهیجان، لنگرود و تالش بصورت الكترونیكی انجام خواهد شد. مردم در هركدام از این شهرها باید هفت عضو شورای اسلامی را انتخاب كنند.
مردم در شهر رشت 11 عضو شورا و در 46 شهر دیگر نیز پنج عضو شورا را انتخاب می كنند.
گزارشگران: امیرحسین كبیری - رضا اكبری ** انتشاردهنده: امیرحسین كبیری
7471/2007
۰ نفر