موفقیت دولت یازدهم در جلب 11 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی

تهران - ایرنا - جلب بیش از 11 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی كه به مدد برجام به دست آمد، موفقیتی است كه تاكنون 3 میلیارد و 124 میلیون دلار آن جذب و وارد كشور شده است.

به گزارش ایرنا، بیشترین میزان جلب سرمایه‌گذاری خارجی تا قبل از حل موضوع هسته ای ایران در دولت یازدهم، مربوط به سال 2012 میلادی است كه رقمی نزدیك به 4 میلیارد و 700 میلیون دلار بود.
این رقم در سال 2013 میلادی به 3 میلیارد و 100 میلیون دلار و در سال 2014 به رقم 2 میلیارد و 100 میلیون دلار و در نهایت در سال 2015 به 2 میلیارد و 50 میلیون دلار كاهش یافت.
با آغاز اجرای برجام، درهای اقتصاد كشور به سوی جهانیان برای تعامل سازنده و همكاری های مشترك گشوده شد كه فقط در سال 1395 هیات سرمایه گذاری خارجی 9 میلیارد و 175 میلیون و 586 هزار دلار سرمایه گذاری مصوب در استان ها به تصویب رسانده است.
طبق گزارش سازمان سرمایه گذاری خارجی ایران، این سازمان 12میلیارد و 48 میلیون و 968 هزار دلار سرمایه گذاری خارجی مصوب در استان های مختلف داشته كه در این میان خراسان شمالی با جذب بیش از سه میلیارد و 378 میلیون دلار بیش از سایر استان ها سرمایه گذاری خارجی جذب كرده است و پس از آن استان آذربایجان شرقی با 1.5 میلیارد دلار قرار دارد.
همچنین استان های اصفهان، تهران و سیستان و بلوچستان هركدام توانسته اند بیش از یك میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در مدت یاد شده جذب كنند.
از دیگر استان های موفق در جذب سرمایه گذاری خارجی می توان به آذربایجان غربی، البرز، بوشهر، چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، قزوین، قم، كردستان، كرمان، گلستان، گیلان، لرستان، مازندران، مركزی، هرمزگان، همدان و یزد اشاره كرد.
ارمنستان، اسپانیا، افغانستان، آلمان، امارات، انگلستان، ایرلند، بلاروس، تركیه، جزایر باربادوس، جمهوری آذربایجان، چین، روسیه، سریلانكا، عراق، عمان، فرانسه، قبرس، كویت، مالزی، هلند، هندوستان و ونزوئلا از جمله كشورهایی هستند كه اقدام به سرمایه گذاری در ایران كرده اند.
** كاهش ایران هراسی و فراهم شدن زمینه جذب سرمایه های خارجی
محمد خزاعی معاون وزیر و رئیس كل سازمان سرمایه گذاری و كمك های اقتصادی و فنی ایران به تازگی درباره آخرین وضعیت جذب سرمایه گذاری خارجی گفته است: در سال 95 بیش از سه میلیارد و 124 میلیون دلار سرمایه‌گذاری خارجی از طریق سامانه های بانكی وارد كشور شد.
به گفته وی، كاهش ایران هراسی و ایجاد زمینه حضور كشورهای خارجی برای سرمایه گذاری در ایران از دستاوردهای برجام بود كه منجر به منزوی شدن دشمنان ایران شد.

** آمار آنكتاد قابل استناد نیست
با این حال در مناظره اقتصادی نامزدهای انتخاباتی كه روز جمعه برگزار شد، آمار سرمایه گذاری های خارجی جذب شده محل تردید یكی از نامزدها قرار گرفت؛ حجت الاسلام سیدابراهیم رئیسی با طرح این سوال از رئیس جمهوری كه سرمایه گذاری خارجی دولت شما چقدر است، مدعی شد كه در سال 95 كل سرمایه گذاری خارجی جذب شده 500 میلیون دلار بوده است.
یكتا اشرفی مدیركل دفتر مدلسازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی درباره استناد برخی نامزدها به نمودارهای منتشره این نهاد از جذب سرمایه گذاری خارجی ایران به خبرنگار ایرنا گفت: اگر به پایگاه اینترنتی و جداول منتشر شده آن راجع به ایران مراجعه كنید، می بینید كه در همان جا گفته شده كه اطلاعات ارایه شده اولیه بوده و باید به تایید كشورها برسد.
وی با تاكید بر اینكه نمی توان اطلاعات این نهاد را مرجع نهایی و رسمی آمار قرار داد، افزود: برای نمونه در حوزه سرمایه خارج شده، منبع اطلاعات خود را وزارت اقتصاد اعلام كرده در حالی كه این وزارتخانه در این حوزه ورود نمی كند و باید بانك مركزی آمار مربوط به تراز حساب سرمایه ای را تهیه و منتشر كند.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**2025*1579*خبرنگار: لیلا جودی*انتشار : مرضیه فاتحی