بازسازی منازل زلزله زده خراسان شمالی از روز دوشنبه آغاز می شود

بجنورد-ایرنا- معاون وزیر كشور و رئیس سازمان مدیریت بحران كشور به آغاز ساخت و بازسازی منازل مسكونی روستایی خسارت دیده از زلزله خراسان شمالی توسط بنیاد مسكن انقلاب اسلامی اشاره كرد و گفت: این بنیاد برای بازسازی منازل خسارت دیده منتظر تامین اعتبار نمی ماند و كار از فردا(دوشنبه) آغاز می شود.

به گزارش ایرنا، «اسماعیل نجار» یكنشنبه شب در نشست شورای مدیریت بحران خراسان شمالی كه با حضور وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی به عنوان نماینده اعزامی رئیس جمهوری به خراسان شمالی برگزار شد، افزود: بنیاد مسكن انقلاب اسلامی از اعتبار داخلی خود در این زمینه استفاده می كند تا فرایند تامین اعتبار به موقع انجام شود.
وی توضیح داد: به ازای نوسازی هر واحد مسكونی خسارت دیده، 200 میلیون ریال تسهیلات با كارمزد 4 درصد پرداخت می شود و 50 میلیون ریال نیز به صورت بلاعوض تزریق می شود.
نجار یادآورشد كه 20 میلیون ریال نیز كمك معیشتی به صورت بلاعوض برای جبران خسارت به كالاهای اساسی خانواده ها ارائه می شود.
معاون وزیر كشور ادامه داد: در شهرها نیز به ازای ساخت هر واحد مسكونی 300 میلیون ریال تسهیلات با نرخ 6 درصد داده می شود و 60 میلیون ریال هم به صورت بلاعوض و 20 میلیون ریال كمك معیشتی به حادثه دیدگان اعطا می شود.
رئیس سازمان مدیریت بحران كشور گفت: در خراسان شمالی با اقدام خوبی كه توسط استانداری برای بیمه منازل مسكونی انجام شده تا سقف 150 میلیون ریال به صورت بلاعوض برای جبران بخشی از خسارت ها پرداخت می شود.
نجار با بیان اینكه امداد رسانی به حادثه دیدگان زلزله در استان در سطح عالی انجام شده است، افزود: ممكن است برخی مشكلات در برخی مناطق روستایی وجود داشته باشد اما به طور كلی كارهای انجام شده سریع ، مطلوب و مناسب بوده است .
وی نخستین كار در مدیریت بحران را امداد و نجات عنوان كرد و گفت: برای اسكان موقت حادثه دیدگان و ارائه خدمات لازم اقدام شده و اكنون تمام زیرساخت ها در این مناطق برقرار شده است.
نجار درباره برآورد خسارت های وارد شده به مناطق زلزله زده گفت: درخواست می شود در كوتاه ترین زمان برآوردها انجام تا برای تامین اعتبار مورد نیاز پیگیری شود.
معاون وزیر كشور گفت: انتظار می رود میزان خسارت هایی كه گزارش می شود دقیق باشد و دقت لازم در این باره مبذول شود.
علی ربیعی كه به نمایندگی از رئیس جمهوری وارد مناطق زلزله زده خراسان شمالی شده است عصر یكشنبه برای عیادت از مصدومان حادثه زلزله در بیمارستان امام علی (ع)بجنورد حضور یافت.
به گزارش ایرنا، زلزله ای شنبه شب با قدرت 5.7 ریشتری ساعت 22و 30 دقیقه و 58 ثانیه استان خراسان شمالی را لرزاند كه مركز كانون آن در شهر پیش قلعه حدفاصل2 شهرستان بجنورد و مانه و سلمقان بود. شمار مصدومان زمین لرزه شنبه شب استان به بیش از 400 نفر رسید كه دو نفر نیز جان خود را از دست دادند.

شبد**7185/ 1744 **1010
خبرنگار: كبری علی آبادی**1010
انتشاردهنده:حسن معظمی