عملكرد اقتصادی دولت یازدهم در مناظره دو اقتصاددان در دانشگاه شهید چمران اهواز

اهواز – ایرنا – دكتر ابراهیم رزاقی منتقد و دكتر مهدی پازوكی موافق دولت یازدهم روز یكشنبه در خصوص عملكرد دولت در حوزه اقتصاد در جمع دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز در محل دانشكده اقتصاد مناظره كردند.

به گزارش ایرنا دكتر مهدی پازوكی به عنوان موافق دولت در این مناظره اظهار كرد: تنها راه برای ایجاد اشتغال ، افزایش سرمایه گذاری در اقتصاد ملی است یعنی سرمایه گذاری داخلی و خارجی را در نظر بگیریم.
وی افزود: برای اشتغال باید امنیت سرمایه گذاری در اقتصاد اتفاق بیفتد و با شعار امكان پذیر نیست.
پازوكی ادامه داد: در دولت گذشته، به جز چند كشور، جامعه جهانی ارتباطی با ایران نداشت و ما از گردونه جهانی حذف شده بودیم.
این اقتصاد دان حامی دولت گفت: در دولت گذشته، اقتصاد كشور ربع قرن به عقب بازگشت و نرخ تورم و بیكاری افزایش یافت و بنابراین ایران برای پیشرفت راهی جز اصلاح ندارد و با تفكر تندروی در دنیا هیچ جایگاهی نداریم.
پازوكی ادامه داد: از نظر امكانات گردشگری جزء 10 كشور بالقوه هستیم البته اگر تندروها اجازه دهند ، البته زمینه برای توسعه نسبی توریسم در دولت روحانی افزایش یافته است.
این اقتصاددان حامی دولت بیان كرد: ریشه فساد در اقتصاد دولتی است و هرچه اقتصاد دولتی گسترش یابد فساد بیشتر می شود بنابراین اگر زمینه برای اقتصاد خصوصی از جمله در صنعت توریسم فراهم شود شرایط بهتر می شود.
وی گفت: اگر در دنیا دشمن داریم دوستانی هم داریم به شرطی كه عقلانیت بر نظام تصمیم گیری اقتصادی حاكم باشد.
ابراهیم رزاقی به عنوان اقتصاد دان منتقد دولت نیز اظهار كرد: اقتصاد در سطح خرد و كلان به اندیشه نیاز دارد آقای روحانی چهار سال است سر كار است و سرمایه هسته ای افتخارآفرین ایران را نابود كرد.
وی اظهار كرد: 12 میلیون نفر بیكار هستند ، 70 هزار روستای ایران به علت هجوم اقتصادی بیرونی كه عامل آن روسای جمهوری هستند، از جمعیت خالی شده اند.
رزاقی بیان كرد: صنعت نفت و پتروشیمی هنوز بومی نشده است و لازمه بازگشت به خود این است كه به قانون اساسی برگردیم و دولت ها از زمان آقای رفسنجانی به قانون اساسی عمل نكرده اند.
این اقتصاد دان منتقد دولت بیان كرد: مردمی كردن اقتصاد یعنی هر فردی كه بخواهد كار كند امكان كار داشته باشد كه باید در این خصوص به اصل 43 قانون اساسی توجه كنیم.
وی اظهار كرد: افراد فقیر قربانی فساد شده اند و با وجود تهی دستی و فقر دل آنها با انقلاب است.
وی اضافه كرد: آقای روحانی نابسامانی ها و ناكارآمدی های خود در این چهار سال را با حمله به دولت گذشته توجیه می كند.
رزاقی ادامه داد: با 200 میلیارد دلار كه دست شما بود باید شغل ایجاد می كردید باید كارنامه خود را در چهار سال ارائه كنید.
وی گفت: فساد از زمان دولت سازندگی تاكنون در حال رشد شتابان است چون بین آدمهای فاسد و برخی مسولان ارتباط متقابل است و رئیس جمهوری از مدیر فاسد دفاع می كند.
رزاقی بیان كرد: اگر این فاسدان به طور موثر مجازات نشوند امكان هیچ اصلاحی در جامعه وجود نخواهد داشت.
این اقتصاد دان منتقد دولت اضافه كرد: آیا با گردشگری می توان شغل ایجاد كرد؟ یعنی نوكر و سرسپرده آنها شویم و آیا این شایسته ایران است؟
در این مناظره جمعی زیادی از دانشجویان دانشگاه شهید چمران اهواز حضور داشتند.
دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و پنجمین دوره انتخابات شورای شهر روز 29 اردیبهشت برگزار می شود.
3004/6002/6016
خبرنگار: خاطره غفاری** انتشار دهنده سیفعلی موسی زاده