سامانه یكپارچه آنلاین ایستگاه های پایش كیفی هوای كشور راه اندازی شد

تهران- ایرنا- سامانه یكپارچه آنلاین ایستگاه های پایش كیفی هوای كشور عصر امروز - یكشنبه - با حضور معصومه ابتكار معاون ریس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست افتتاح شد.

به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم افتتاح این سامانه گفت: با راه اندازی این سامانه مردم سراسر كشور می توانند از وضعیت هوای منطقه زندگی خود مطلع شوند.
وی اظهار كرد: دولت تدبیر و امید در زمینه پایش آلاینده های هوا سیاست هایی را دنبال كرده كه توسعه و ارتقای پایش آلاینده های هوا، شفاف سازی اطلاعات و قرار دادن آنها در اختیار مردم، برخی از این سیاست ها است.
وی اظهار كرد: گسترش مشاركت آزمایشكاه های معتمد، همكاری با بخش خصوصی و ایجاد اشتغال سبز از جمله دیگر فعالیت های انجام شده است .
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینكه در تمام استان های كشور پوشش بسیار مناسبی از ایستگاه های پایش كیفی هوا داریم، افزود: اكنون 190 ایستگاه پایش آلاینده های هوا در كشور فعال است كه از این تعداد 29 ایستگاه در تهران فعالیت می كند و به طور مستمر و شبانه روزی پایش كیفی هوا را انجام می دهند.
وی اظهار كرد: تمامی این پایش ها به روش های استاندارد های بین المللی APE و AN انجام می ‌شود و تمام پارامترهای گازی و ذره ای پایش می شود.
متصدی به فعالیت های دولت یازدهم در این زمینه اشاره كرد و گفت: سرمایه گذاری هر ایستگاه یك میلیارد تومان و هزینه نگهداری هر ایستگاه به طور سالانه حداقل 40 میلیون تومان است كه در مدت سه و نیم سال گذشته شاهد رشد 21 درصدی تعداد ایستگاه ها در سراسر كشور هستیم.
وی ادامه داد: برای پایش آلاینده ها دستورالعمل هایی مطابق با استانداردهای جهانی تعریف كردیم، شبكه گرد و غبار را تكمیل كردیم و این همه در حالی است كه در سال 92 حتی استان های غربی و جنوب غربی كه با پدیده گرد و غبار درگیر بودند، ایستگاه های پایش آلایندگی هوا نداشتند اما امروز برای استان های ایلام، خوزستان و كردستان به راحتی اطلاع رسانی می كنیم.
متصدی اظهار كرد: سامانه پایش یكپارچه آنلاین ایستگاه های پایش كیفی هوای كشور به نشانی AQMS.DOE.IR از امروز در دسترس تمام ایرانیان است و می توانند اطلاعات شاخص آلودگی هوای محل زندگی خود را مشاهده كنند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سامانه توانایی بالایی در خواندن اطلاعات مربوط به آنالایزرها دارد، تمام محاسبات مربوط به شاخص آلودگی هوا را انجام می دهد و میزان غلظت آلاینده ها را مشخص می كند كه اطلاعات به دست آمده از آنها می تواند برای دانشجویان و افرادی كه در این زمینه تحقیق می كنند، كارایی داشته باشد.
وی تاكید كرد: دسترسی به تمام اطلاعات این ایستگاه ها برای عموم آزاد است و آنهایی كه همواره شك دارند اطلاعاتی كه در خصوص آلاینده های هوا منتشر می شود صحیح نیست، می توانند به صورت آنلاین اطلاعات را دریافت كنند.
به گفته متصدی، شاخص كیفیت هوا شاخصی است كه برای اطلاع رسانی عمومی اندازه گیری می ‌شود تا ساكنان یك منطقه بدانند با چه میزان آلودگی روبرو هستند؛ پنج شاخص منواكسید كربن، دی اكسید نیتروژن، دی اكسید گوگرد، ازن و ذرات معلق شامل ذرات كمتر از 2.5میكرون و 10 میكرون جزو شاخص های آلاینده هوا هستند.
وی افزود: ذرات كمتر از 2.5 میكرون كه از فعالیت های صنعتی تولید می شود، بیشترین آسیب را به دستگاه تنفسی وارد می كند و حتی وارد چرخه خون می شود؛ این ذرات خاصیت سرطان زایی دارند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست گفت: با استفاده از این ایستگاه ها روزانه هر 30 تا 50 ثانیه یك بار این آلاینده ها با استانداردهای مجاز غلظت سنجی می شوند و بزرگترین عدد به عنوان شاخص هوا اعلام می شود.

**راه اندازی شبكه پایش آلودگی صوتی، احتمالا تا دو سال دیگر
وی در پاسخ به پرسشی درباره آلودگی صوتی نیز گفت: همان نظارتی كه بر آلودگی هوا داریم، بر آلودگی صوتی خودروها و به ویژه موتورسیكلت ها نیز در مرحله تولید و معاینه فنی اعمال می كنیم، امسال به دنبال ایجاد شبكه پایش آلودگی صوتی نیز هستیم كه باید مشابه همین شبكه آلودگی هوا راه اندازی شود البته با وجود شبكه پایش آلودگی هوا می توانیم از زیرساخت این شبكه استفاده كنیم و ظرف یك یا دو سال شبكه پایش آلودگی صوتی را راه اندازی كنیم.
متصدی افزود: علاوه بر آلودگی صوتی، شبكه پایش امواج، پرتوهای یون ساز و غیریون ساز هم در دستور كار قرار گرفته است؛ مهمترین امواج غیر یون ساز امواج فرابنفش است و پرتوهای یون ساز شامل امواج رادیویی، موبایل و بالاترین حد آن یعنی پارازیت های ماهواره می‌ شود.

**دكل های فشارقوی و ساخت و سازهای غیرمجاز
وی در پاسخ به پرسشی دیگر درباره دكل های مخابرات و دكل های فشار قوی گفت: ساماندهی استقرار دكل های مخابراتی از سال ها پیش در دستور كار قرار گرفت كه توسط یك شركت وابسته به شهرداری انجام می ‌شود و امیدواریم این شركت مطابق ضوابط و دستورالعمل های اعلامی رفتار كند اما با قانون جدید امیدواریم نظارت سازمان محیط زیست نیز تقویت شود.
متصدی گفت: حداقل فاصله از آنتن برای نقاط مسكونی 50 متر و برای مناطق حساس 100 متر است و برای دكل های فشار قوی نیز بر اساس قانون حریم تدوین شده كه وزارت نیرو موظف به اجرای آن است اما گاهی ساخت و سازهای غیرمجاز به سمت این حریم پیشروی كرده كه مدیریت این موضوع در حوزه ساخت و ساز و وزارت نیرو است.
علمی* 9014
خبرنگار: كیمیا عبدالله پور* انتشار: زهره محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با كانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.me

سرخط اخبار جامعه