۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۹:۳۳
کد خبر: 82528555
۰ نفر
25 پس لرزه در خراسان شمالی به وقوع پیوست

بجنورد- ایرنا- سایت اطلاع رسانی مركز لرزه نگاری كشوری موسسه ژئوفیزیك دانشگاه تهران در گزارشی اعلام كرد: از زمان وقوع زلزله شنبه شب تا نخستین ساعات بامداد امروز یكشنبه 25 پس لرزه در خراسان شمالی به وقوع پیوسته است.

به گزارش ایرنا به نقل از این مركز، بزرگی تمامی این پس لرزه ها بین 1.5 تا 3.5 ریشتری بوده است.
بر اساس همین گزارش از این تعداد هفت پس لرزه بالای2 ریشتر بوده است؛ تمامی پس لرزه ها در عمق پنج تا 11 كیلومتری زمین به وقوع پیوسته است.
به گزارش ایرنا، زلزله ای شنبه شب با قدرت 5.7 ریشتری ساعت 22و 30 دقیقه و 58 ثانیه رخ داد كه مركز كانونی آن در شهر پیش قلعه حدفاصل2 شهرستان بجنورد و مانه و سلمقان بود. همچنین كانون این زلزله با بجنورد 22 كیلومتر فاصله داشت.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است كه از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی كپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون كپه داغ قرار می گیرد كه در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حركاتی كه انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است كه این گسل با درازای حدود 170 كیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده كه از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می كند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 كیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است كه آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود كه خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.
3007/ 6042 ربابه صانعی ** انتشاردهنده: سیدحسین قدسی