۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶،‏ ۲۰:۴۵
کد خبر: 82528188
۰ نفر
8 پاسخ به ادعای غیر واقعی برخی نامزدها

تهران- ایرنا- منتقدان دولت و برخی نامزدهای ریاست جمهوری كه در ماه گذشته به ویژه در سومین مناظره انتخاباتی، عملكرد دولت را در بخش های گوناگون اقتصادی با نقدها و ادعاهای غیرعلمی زیر سوال بردند، با پاسخ سریع و كارشناسی وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط روبه رو شدند.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، مخاطبانِ سومین مناظره میان شش نامزد دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری كه دیروز 22 اردیبهشت ماه با موضوع اقتصادی برگزار شد شاهد نقدها و اتهام هایی از طرف برخی نامزدها به عملكرد دولت در بخش های گوناگون اقتصادی بودند.
برخی نامزدها در جریان مناظره سوم ، نقدها و ادعاهای غیركارشناسی علیه عملكرد دولت در بخش هایی چون نهاد ریاست جمهوری، تولید، گمرك و مبارزه با قاچاق كالا، مسائل پولی و بانكی، كشاورزی، خصوصی سازی، بهداشت و درمان و امور مالیاتی مطرح ساختند كه در فاصله ای اندك با واكنش و پاسخ های كارشناسی سازمان ها و وزارتخانه های مربوط روبه رو شد.

** ادعای كذب افزایش هزینه های نهاد ریاست جمهوری
افزایش هزینه های نهاد ریاست جمهوری در دولت یازدهم، ادعای یكی از نامزدهای ریاست جمهوری بود به همین دلیل روابط عمومی و تبلیغات نهاد ریاست جمهوری به این ادعا پاسخ داد.
در خبر نهاد ریاست جمهوری آمده است : مستند به جداول قوانین بودجه سنواتی و هزینه كرد ثبت شده در پایان هر سال، در خصوص مقایسه هزینه كرد نهاد ریاست جمهوری در دولت قبل با دولت تدبیر و امید باید گفت، در سال 1391 علاوه بر 59 میلیارد تومان اعتبار ردیف اصلی، مبلغ 314 میلیارد تومان نیز از سایر ردیف‌ها به نهاد تخصیص داده شده، ضمن آنكه از محل مازاد درآمد نفتی، مبلغ 460 میلیارد تومان به نهاد تخصیص كه با تشخیص و اعمال مدیریت مدیران عالی وقت نهاد، بین دستگاه‌ها و سازمان‌های اجرایی متعددی توزیع شده است و در مجموع امكان هزینه كرد و اعمال مدیریت بر رقمی بالغ بر 833 میلیارد تومان (حدود 15 برابر رقم مورد ادعای آن رسانه!) برای مسئولین وقت نهاد فراهم بوده است.
در ادامه می خوانیم: رقم مورد ادعا به عنوان بودجه مصوب نهاد ریاست جمهوری در قانون بودجه 1396، معادل مبلغ 150 میلیارد تومان لحاظ گردیده و هنوز به مرحله تخصیص و دریافتی از خزانه نرسیده و یقینا بنا بر روند بودجه‌ای در سنوات گذشته، معمولا بخش عمده‌ای از رقم اعتبارات مصوب قانونی محقق نخواهد شد و لذا به هزینه گرفته نخواهد شد.

** تعطیلی واحدهای تولیدی؛ دروغ بزرگ منتقدان دولت
عملكرد دولت تدبیر وامید در بخش تولید داخلی و حمایت از كارگاه ها و كارخانه ها همواره پای ثابت نقد برخی نامزدهای ریاست جمهوری و منتقدان دولت در هفته های اخیر بوده است. مخالفان بر این ادعا پافشاری می كنند كه عملكرد دولت در حمایت از تولید داخلی باعث تعطیلی حدود 70 درصدی واحدی های تولیدی و كارگاه ها شده است.
وزارت صنعت، معدن و تجارت در واكنش به ادعای یكی از نامزدهای ریاست جمهوری مبنی بر اینكه «چند ده هزار كارخانه تعطیل شده اند و روند تعطیلی كارخانه های كوچك و بزرگ ادامه دارد» آمار و اطلاعاتی از فعالیت های دولت در بخش تولید داخلی منتشر كرد.
به گزارش وزارت صنعت ، «در دوران تصدی دولت یازدهم بر امور اجرایی كشور، تعداد واحدهایی كه احیا و راه اندازی مجدد شده و نیز تعداد واحدهای جدیدی كه به چرخه تولید افزوده شده اند، در مقایسه با تعداد بنگاه هایی كه در اثر مشكلات ساختاری تولید، تشدید تقاضای رقابتی، مشكلات روزآمدی و نیز چالش های مالكیتی دچار تعطیلی شده اند، روندی عادی دارد.»
در این گزارش نیز آمده است: با وجود اینكه در مناظره قبلی یك نامزد محترم به ارائه آمار غیر واقعی توقف 41 درصدی واحدها اشاره كرد، به فاصله یك هفته این میزان را 70 درصد اعلام كرد. این گونه بیان اطلاعات نشان دهنده بی اطلاعی و بی اساسی اطلاعات كاندیدای محترم است. طبق آمار رسمی میزان واحدهای متوقف در شهرك ها و نواحی صنعتی با توجه به اقدامات دولت تدبیر و امید از 20 درصد سال ١٣٩٢به 14.5 درصد در دولت یازدهم كاهش یافته است.

** واكنش كاركنان گمرك مركزی به یك ادعا
دیروز در جریان مناظره سوم شش نامزد ریاست جمهوری، یكی از نامزدها در نقد عملكرد دولت یازدهم در مبارزه با قاچاق كالا، كاركنان گمرك را مورد انتقاد قرار داد و گفت: چرا در اوایل سال جاری ناگهان مسوولان گمركی شما متوجه می شوند وسایل و امكاناتی وجود دارد كه بشود به وسیله آنها تشخیص داد كه دارد چگونه قاچاق انجام می گیرد. در این چهار سال خواب بودند؟
ادعای این نامزد، واكنش كاركنان گمركات مرزی كشور را در پی داشت. كاركنان گمركات مرزی از جمله مهران، ماهیرود، بیله سوار، پرویزخان، میرجاوه، اینچه برون، لطف آباد، بازرگان، سرو، آستارا، دوغارون، شلمچه، خسروی، باشماق در بیانیه ای اعلام كردند: كاركنان شریف گمرك ایران نه تنها در مكانی كه مورد نظر ایشان است خواب نبوده‌اند، بلكه در همه مرزها و نقاط حساس مبدأ ورود كالا به كشور با چشمانی باز مراقب بودند و هستند تا كالایی بدون طی كردن مراحل و تشریفات قانونی وارد كشور نشود، به نظر می‌رسد كه آنهایی كه نمی‌خواهند این تلاش كاركنان گمرك را كه در خط مقدم مبارزه با قاچاق هستند و به‌رغم آنكه از نظر قانون به طور مستقیم وظیفه‌ای برای مقابله با قاچاق ندارند را ببینند، در خواب هستند.»
در ادامه آمده است: «آدرس می‌دهیم كه بروید و ببینید تا خودتان را به خواب نزنید و ببینید كه ما خواب نیستیم، بد نیست سری به مرز ماهیرود بزنید یا میرجاوه یا اینچه‌برون و یا سرو یا نوردوز یا در همین نزدیكی گمرك فرودگاه امام خمینی(ره) كه كاركنان گمرك شبانه‌روزی به مردم خدمات می‌دهند. آیا اسم این مرزها را شنیده‌اید كه كاركنان گمرك روزانه صدها كیلومتر راه را طی می‌كنند تا به مردم خدمات بدهند یا اینكه مثل همان دستگاه‌هایی كه حتی اسمش‌ را بلد نیستید تا حالا اسم این مرزها را نشنیده‌اید؟!»

** افزایش تسهیلات ازدواج از زبان آمار
یكی از نامزدهای ریاست جمهوری در جریان مناظره سوم ، بار دیگر مساله ازدواج جوانان در دولت تدبیر و امید و ارایه تسهیلات ازدواج به زوج ها در این دولت را به چالش كشاند و در ادعا خود چنین عنوان كرد: شما همین وام 10 میلیون تومانی را هم پرداخت نكردید شما اكنون وام را به تولید كننده هم نمی‌دهید و این عمدتا به افراد خاص داده می‌شود.
بانك مركزی نیز در واكنش به سخنان این نامزد، آمار تسهیلات قرض الحسنه و ازدواج پرداخت شده در دولت را تشریح كرد. در این جوابیه آمده است: از ابتدای سال 1388 تا پایان سال 1391 تعداد 4.545.987 فقره بالغ بر مبلغ 111.440 میلیاردریال پرداخت شده؛ این در حالی است كه از ابتدای سال 1392 تا پایان سال 1395 تعداد 4.112.146 فقره بالغ بر مبلغ 191.603 میلیاردریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج در اختیار متقاضیان قرار گرفته است.
همچنین می خوانیم: نظام بانكی از ابتدای راه اندازی سامانه تسهیلات قرض الحسنه ازدواج تا پایان سال 1395 مجموعاً تعداد 8.668.133 فقره بالغ بر 303.044 میلیارد ریال تسهیلات ازدواج به متقاضیان پرداخت شده است.

** برنامه های وزارت كشاورزی، شعار نامزدهای ریاست جمهوری
وزارت جهاد كشاورزی هم به ادعاهای مطرح شده از طرف برخی نامزدها واكنش نشان داد و اعلام كرد كه شعارهای برخی نامزدها، برنامه های در حال اجرای دولت یازدهم است.
یكی از نامزدهای انتخابات پیش رو، در مناظره اقدامات دولت در حوزه كشاورزی را نقد كرد و مدعی شد كه دولت در چهار سال گذشته اقدامی صورت نداده است و اكنون وعده برای چهار سال آینده می دهد.
وزارت جهاد كشاورزی اما به این نامزد پاسخ داد: شناسایی و فعال سازی ظرفیت های جدید تولیدی در حوزه كشاورزی كشور از جمله راهبردها و برنامه های دولت تدبیر وامید بوده است و در این راستا توسعه آبزی پروری دریایی با فناوری پرورش ماهی در قفس به میزان یك میلیون تن در آب های شمال و جنوب كشور و آب های داخلی شناسایی شده و از سال 94 اجرای این طرح ملی آغاز و در سال 1395 نزدیك به 20 هزارتن ماهی به این روش تولید شده است.
این وزارتخانه افزود: پس از توافق برجام و توسعه همكاری های بین المللی انتقال تكنولوژی های جدید فرآوری و توسعه بازارهای صادراتی گیاهان دارویی در دولت یازدهم از سوی وزارت جهاد كشاورزی به طور ویژه پیگیری شده است. برای اجرای این دو طرح كه از طرح های اقتصادی مقاومتی است مجری ویژه تعیین شده است.

** كاهش حضور خصولتی ها، افتخار دولت تدبیر و امید
یكی از نامزدهای ریاست جمهوری در جریان مناظره سوم، عملكرد دولت در بخش خصوصی را هدف هجمه های غیر كارشناسی شده قرار داد و بدون توجه به عملكرد دولت در این حوزه، مسوولان را به بی توجهی به خصوصی سازی متهم ساخت.
سازمان خصوصی سازی در پاسخ به این نامزدها اعلام كرد: در دولت یازدهم، در اجرای اصل 44 قانون اساسی، شیوه غلط دولت قبل برای واگذاری سهام شركت‌های دولتی به صورت واگذاری مستقیم شركت‌ها به نهادهای عمومی و شبه دولتی بابت رد دیون دولت، اصلاح شد و خصوصی‌سازی فقط به بخش‌خصوصی واقعی كشور هدف قرار گرفت و درصد حضور بخش خصوصی واقعی در دولت یازدهم به بیش از 3.5 برابر دولت قبل رسید.

** كاهش پرداخت از جیب مردم، نتیجه اجرای طرح تحول سلامت
كاهش پرداختی بیماران یكی از بزرگترین دستاوردهای اجرای طرح تحول سلامت در دولت یازدهم به شمار می رود. با وجود این، یكی از نامزدهای ریاست جمهوری این دستاورد دولت را در عرصه نظام درمان و سلامت نادیده انگاشت و مدعی شد كه هزینه های درمان در دولت یازدهم افزایش یافته است.
وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به این نامزد انتخابات پاسخ داد: هم اكنون مردم به طور متوسط برای هر نوبت بستری در بیمارستان های دولتی به جای دو میلیون تومان در دولت قبل فقط 200 هزار تومان پرداخت می كنند و دیگر كسی به خاطر هزینه‌های خدمات پزشكی محروم نمی ماند.
وزارت بهداشت اضافه كرد: با اجرای این طرح، بیماران مبتلا به سرطان، بیماران خاص و كسانی كه جراحی بزرگ داشته اند با تمام وجود احساس كرده اند كه دولت چه حمایت مالی بزرگی از آنها كرده است.

** تشریح برنامه ها و اصول سازمان امور مالیاتی كشور
سازمان امور مالیاتی نیز پیش از برگزاری مناظره به یكی از ادعاها پاسخ گفت. در این جوابیه به معافیت مالیاتی آستان قدس اشاره شده است.
رئیس سازمان امور مالیاتی در نامه به این نامزد، ضمن تشریح دستاوردهای این سازمان در چهار سال گذشته، تصریح كرد: «مقام معظم رهبری درباره معافیت مالیاتی آستان قدس رضوی و شركت‌ها و موسسات وابسته اشاره به این مهم می‌كند كه معافیت آستان شامل مالیات‌های تكلیفی و مالیات بر ارزش افزوده نمی‌شود.»
بر اساس این جوابیه، «در حال حاضر، مهمترین برنامه سازمان امور مالیاتی كشور مبارزه با فرار مالیاتی است. با اصلاح قانون مالیات‌های مستقیم و همچنین بهره‌مندی از اطلاعات جامع مالیاتی و دسترسی به اطلاعات هویتی، مالی، پولی و عملكردی مودیان، گام بزرگی در جهت مقابله با فرار مالیاتی در كشور برداشته شده است. ایجاد دفتر مبارزه با پولشویی و فرار مالیاتی در سازمان‌های امور مالیاتی كشور نیز، روند رسیدگی به پرونده‌های كلان فرار مالیاتی را تسریع بخشیده است به گونه‌ای كه تنها در شش ماهه دوم سال 1395، با بررسی 77 پرونده مالیاتی، سازمان امور مالیاتی كشور توانسته است 990 میلیارد تومان مالیات تعیین و وصول نماید و این بدان معناست كه شناسایی مودیان جدید جزو اولویت‌های اساسی سازمان است.»
پژوهشم*9283**1601**خبرنگار: فرشته ذبیحیان**انتشاردهنده: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما همراه شوید. https://t.me/Irnaresearch

سرخط اخبار سیاست